Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Hamilelik, kadınlar için yaşamları boyunca tattıkları en güzel ve en hassas duygulardan biridir. Hamilelik döneminde birçok sıkıntı yaşanır, stresli geçer. Fakat bunun yanında verdiği güzel duygular, hissettirdiği huzur sayesinde hepsi unutulur gider. Sonrasında, bu özel anın tadını çıkarmak en mantıklı harekettir.

gebelik-haftasi

Gebelik Ay Olarak Mı Hafta Olarak Mı Hesaplanır?

Gebelik takvimleri oluşturulurken, kadın doğum doktorları ve gebelik ile ilgili alanında uzmanlaşmış diğer kişilerin belirtmesine göre; hamilelik ay olarak değil hafta hafta hesaplanır. Bazen dil alışkanlığı olarak bebek için 1 aylık denilse de esas olarak 4 haftalıktır. Tıpkı 2 aylık denilmesi yerine 8 haftalık tabiri kullanılması gibi. Döllenme tarihi baz alınarak hesaplanan doğumlar yanlış bilgi vermektedir. Çünkü gebelik haftası hesaplanırken, doğru sonuç almak için, son adet dönemi dikkate alınarak hesaplanması gerekir.

Eğer döllenme tarihi dikkate alınarak hesaplama yapılırsa yaklaşık 15 günlük bir fazlalık oluşacaktır. Çünkü döllenme tarihi adet döneminin son gününden 15 gün sonraya tekabül eder.

Bir bebeğin doğum tarihi 38. hafta ile 42. hafta arasında seyreder. Genelde doğru hesaplanmış bir takvimde 40.hafta da bebek 9 ay 10 günlük olmuştur.

Gebelik Yaşı Nasıl Hesaplanır?

gebelik-yasi

Kriter olarak ilk ele alınan şey, anne adaylarının son adet tarihidir. Anne adaylarının düzenli bir adet döngüsü var ise ve son adet tarihinin ilk gününü hatırlıyorlarsa, herhangi bir normal gebelikte anne adaylarının gebelik süresi hesaplanabilir. Kesinlikle döllenme tarihi ile gebelik takvimi oluşturulamaz. Çünkü döllenme tarihi son adet gününden 15 gün sonrasına denk gelir.

Bazı anne adayları ise adet döngüsünü baz alarak hesaplamak istemiyor, düzensiz adet dönemi yaşıyor ya da son adet dönemini unutmuş olabiliyor. Bu tip durumlarda ilk yapılacak şey doktora gitmek olacaktır. Bebekler, annelerinin karnında 5 veya 6 haftalık iken doktorlar ultrason ile ölçüm yapabilir. Fakat ultrasonla ölçüm yapmak hamileliğin ilk zamanları için doğru bilgi verirken daha sonra yapılan ölçümler doğru bilgi vermeyebilir. Hamilelik döneminde gebelik yaşını en iyi ölçmek, son adet gününü kriter alarak olur. Daha sonra yine ultrasonla ölçüm yapılabilir. Anne adayları cinsiyetöğrenmek için de uzman bir hekime başvurabilirler.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024