Gebelik Şekeri Doğumdan Sonra Geçer Mi?

Gebelik şekeri hem anne sağlığı açısından hem de bebeğin sağlığı açısından çok önem bir hastalıktır.

Gebelik Diyabeti Nedir?

Gestasyonel diyabet gebeliğe özgü bir hastalıktır. Genellikle annelerin hamileyken, annede ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Gebelerde ortalama yüzde dört ve yüzde on arası sıklıkta görülebilmektedir. Gebeliğe bağlı şeker ve diyabet hastalığı son günlerde çok sık görülmektedir. Görülme oranı gün geçtikçe fazlalaşmaktadır.

Gebelik Diyabeti Hastalığı İnsan Vücudunda Ne Gibi Değişikliğe Neden Olur?

Hastalığın temelindeki sorun, glukoz metabolizmasında oluşan bozukluklarla ile alakalıdır. Vücutta bulunan glukoz metabolizması bozulur. Gebelik durumunda bu durum daha belirgin şekilde ortaya çıkar.

Eğer erken tanı konulmaz ve tedavi edilmezse ileride ciddi sorunlara neden olur. Gestasyonel diyabet genellikle gebeliğin sonlanması durumunda ortadan kalkar. Gebelik diyabeti yaşayan annelerin aklına, gebelik şekeri doğumdan sonra geçer mi sorusu sürekli takılmaktadır. Gestasyonel diyabet gebeliğin sonlanması ile ortadan kalkabileceği gibi ileride şeker hastalığına neden olabilmektedir. İnsan vücudundaki glukoz metabolizması doğumdan sonra düzelmeye bilir. Düzelmeyen glukoz metabolizması nedeniyle doğumdan sonra annelerde gizli şekere ve diyabet hastalığına neden olabilir.

Gebelik Şekerinin Bebeğinin Üzerindeki Etkisi?

Gestasyonel diyabet hastası olan gebelerin bu hastalığı karındaki bebeği de etkiler.

  • Bebek şeker hastası olabilir.
  • Doğum sırasında bebekte komplikasyon meydana gelebilir.

Bunun için bebek ve anne sağlığında problem yaşanmaması için erken tanı konulmalıdır. Erken tanı sayesinde erken tedavi yapılırsa anne ve bebekte sağlıklı olur.

Glukoz Tolerası Testi

Gebelikte gestasyonel diyabet tanısı için glikoz tolerası testi yapılır. Glukoz tolerası testi ile gebelere belli aylarında 50 ve 100 cc arasında glikoz içirilir. Glukoz içen gebelere belli aralıklarla kan testi yapılır. Bu kan testi sayesinde gebelerin vücudundaki şeker oranı analiz edilmiş olur. Bu işlem birkaç saat sürmektedir.

Şeker Yükleme Testinde Annelerin İçtiği Şeker Bebeğe Zarar Verir Mi?

Son yıllarda glukoz tolerası testi sırasında içilen glukoz bebeğe zarar verir mi sorusu gebeleri endişelendirmektedir. Fakat test sırasında içilen glukozun anneye de bebeğe de zararı olmadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hatta testin yapılması anne ve bebeğe zarar vermediği gibi hastalığın tanısı için çok önemlidir. Erken tanı sayesinde anne ve bebek tedavi altına alınır. Gebelik diyeti nedir, gebelik şekeri doğumdan sonra geçer mi soruları gebelerde endişeye neden olur. Bu soruların tıbbi tetkikler ile ortaya çıkması annelerin endişelerinden daha önemlidir. Bu endişeyi taşıyan gebeler vakit kaybetmeden doktoruyla paylaşmalıdır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024