Gebelik Sırasında Cinsellik

Hamilelik kadınların çok farklı duygular yaşadığı bir dönemdir ve bu dönemde vücutta ve ilişkilerde çok farklı değişiklikler görülebilmektedir. Özellikle hamile kalan ya da hamile kaldıktan sonraki süreci merak eden kadınlar en çok cinsellik noktasında soru işaretlerine sahip olmaktadır. Öyle ki hamile kaldıktan sonra hamilelik süresi boyunca cinsel ilişkinin yaşanıp yaşanmayacağı kadınlar için büyük bir soru işaretidir. Bu durum kadınların kafasında karışıklığa yol açtığı gibi çiftler arasında da problem yaşanan bir dönem başlatabilmektedir. Öyle ki cinsel ilişki çiftleri birbirine bağlayan önemli durumlardan birisi olduğu gibi cinsel ilişkiye girilmeyecek 9 ay çiftlerde ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu tip sorunların yaşanmaması adına ise özellikle çiftlerin bu konuda bilgilenmesi, birbirine karşı anlayışlı olması gerekmektedir.

Gebelik Ve İlişki

Gebelik özellikle düşük gibi farklı geçmişe sahip kadınlar için çok daha ağır geçebilmektedir. Bu tür durumlarda ise özellikle partnerlerin daha dikkatli ve sağduyulu olması gerekir. Böylece kadınlar için süreç çok daha kolay ve sorunsuz bir şekilde geçebilecektir. Gebelik sırasında cinsellik doktor tarafından izin verildiği sürece herhangi bir sorun teşkil etmez. İlişki sırasında bebeğin zarar görmesi gibi bir durum söz konusu olmadığından dolayı çiftler doktor kontrolleri dahilinde cinsel ilişkiye girilmesine izin veriliyorsa partnerleri ile cinsel ilişki yaşayabilir. Fakat doktorun bu konuda yasak getirmesi halinde dikkat edilmeli ve mutlaka bu yasağa uyulmalıdır. Öyle ki çoğu hamilelikte belirli bir dönemden sonra cinsel ilişkiye girilmesi düşük ya da farklı sorunları beraberinde getirebilmektedir ve bu sorunların ortadan kaldırılması, herhangi bir olumsuz durumun yaşanmaması adına ise kişilerin doktor uyarılarına dikkat etmesi yeterli olacaktır.

Doktorlar hastaları için her zaman en iyisini ve sorunsuz olanı tercih etmeye çalışırken bebek için yapılacak kontroller sonrasında cinsellik ve cinsel ilişki konusunda kesin karar verilebilir. Hamilelik süreci 9 ay olduğu için bazı çiftlerde bu durum sorun yaratsa da bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilmesi adına cinselliğin yasaklanması gerekebilmektedir.

Gebelik Ve Cinsellikten Soğuma

Gebelik sırasında cinsel ilişkide bir diğer önemli detay kadınların cinsellikten soğuması olmaktadır. Özellikle bebeğini daha da koruma yoluna giden ve bu konuda farklı endişeler taşıyan anneler hamilelik süreci boyunca çok fazla cinsel ilişki yaşamak istemez ve cinsel soğukluk olur. Üstelik bu durum hamilelik sonlandıktan sonrada devam edebilmektedir. Bu açıdan kişilerin hamilelik sırasındaki tüm bu durumlara karşı dikkatli olması ve kendilerine gerektiği takdirde uzman desteği sağlaması gereken önemlidir.

Uzmanlar kişilere sunacakları destekler ile birlikte bu süreci sorunsuz bir şekilde atlatma ve başarılı sorunsuz bir gebeliğin yaşanmasını da sağlayacaktır. Bu konuda küçük bir endişeniz varsa da yapmanız gereken şey bir uzman ile görüşmek ve bu konuda destek almaktır. Hamilelik sırasında farklı psikolojik durumlar yaşanabileceğinden dolayı kadınların ya da çiftlerin bu konuda psikolojik destek alması da gerekebilir. Bu bakımdan mutlaka dışarı açık olunmalı ve gerekli görüldüğü takdirde destek almaktan çekinilmelidir. Böylece kişiler alacakları psikolojik destekle birlikte sorun yaşamayacağı gibi ihtiyaçlarını daha kolay bir şekilde karşılayabilecek ve sorunsuz bir şekilde hamilelik dönemini idare ettirebilecektir. Cinsellik noktasında farklı soru işaretleri bulunan ya da sorun yaşayan kişilerin ise bu konuda mutlaka uzmandan bir destek alması gerekecektir. Uzman dışında elde edilecek bir sonuç kişiler için uygun bir çözüm sunmayacağı gibi çok farklı problemlerin ortaya çıkması söz konusu olabilir. Bu bakımdan mutlaka uzmanlarla görüşme yapılmalı ve uzmanlar dahilinde bu sürecin sürdürülmesi gerekmektedir. Kadın doğum uzmanları ya da psikologlar bu aşamada kişilere yardım sağlayacaktır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024