Gebelik Takibi Neden Önemlidir?

Hamilelik döneminin başlaması ile birlikte anneler için gebelik takibi de başlatılır. Hamilelik sonuna kadar belirli dönemlerde yapılacak kontroller ile birlikte gebelik takibi sorunsuz bir şekilde sürdürülebilir. Gebelik takibinde hem bebeğin hem de annenin sağlığı takip edilir. Aynı zamanda normal tedavi sürecine bağlı olarak annenin kullanması gereken ilaçlar da gebelik takibi süresince belirtilir.

Böylece vitamini, folik asit gibi destekler sayesinde bebeğin gelişiminin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi adına gebelik takibi boyunca tüm bu işlemler uygulanmaktadır. Annelerin bu konuda sorumlu davranması oldukça önemlidir.

gebelik-takibi

Gebelik Takibini Aksatmayın

Gebelik takibinin önemsenmemesi ya da takip günlerinin atlatılması bebek için hayati önem taşır. Bu açıdan bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına almak isteyen annelerin, gebelik takibine dikkat etmesi ve uyum sağlaması gerekir. Hamileliğin başlangıç tarihi itibarıyla kişilerin hamilelik sürecinin devam ettirilmesinde bir doktor tercih edilmelidir. Hamilelik dönemi boyunca herhangi bir sorun olmadığı takdirde bu doktor kontrolünden hamilelik sürdürmelidir.

Tek doktor ile takibin yapılması oldukça önemlidir. Bu sayede gebeliğin doktor tarafından yakından takip edilmesi ve çok daha iyi bir şekilde analiz edilmesi söz konusudur. Bu açıdan gebelik takibi için seçilecek doktor kişilere özel bir takip programı çıkartır. Çıkarılan bu takip programı özellikle hamilelik sürecinde herhangi bir risk oluşmadığı takdirde aksatılmadan devam ettirmelidir. Özel durumlar söz konusuysa doktor tarafından bu tür durumlarda da yine bilgilendirmeler yapılır. Bu açıdan gebelik takibine uyulması halinde hamilelik dönemi sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için büyük bir adım atılır.

Gebelikte çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bebeğin ya da annenin hayatı tehlike yaşanması halinde farklı tedavi yöntemleri belirlenecek ve önlemler alınacaktır. Bunun için de tedavilerinin ve takibin geciktirmeden yapılması gerekmektedir. Gebelik takibinin yapılmasının en önemli da olası istenmeyen durumlara karşı hemen önlem alınabilmesidir.

Gebelik Takibi Aralıkları Nedir?

Gebelik takibi yapılması sırasında başlangıçta her ay, daha sonrasında ise 15 günde bir, son aylara gidildikçe haftada bir takip için anneler hastaneye çağrılır Bu bakımdan özellikle hamileliğin son haftalarında sık sık doktor ile görüşmeler yapılacaktır. Kişilerin maddi ve manevi olarak bu duruma hazırlanması hamileliğin daha sorunsuz bir şekilde geçmesini sağlar. Gebelik takibi sürecinde farklı ilaçlar, tedaviler, testler ve kan analizleri gibi tıbbi müdahaleler yapılır. Bu bakımdan tüm işlemlerin doktor tarafından verilmesi halinde geciktirmeden yapılması gerekir. Aynı zamanda yapılacak testlerin sonuçlarının hamilelik sonuna kadar saklanması, gerekli görüldüğü takdirde verilmesi gerekir.

Hafta Hafta Gebelik Takibi

Gebelik takibi aynı zamanda anne adayı tarafından da hafta hafta yapılmalıdır. Bebeğin gelişimi, hangi haftada hamileliğin nasıl devam ettiği, bebeğin hareketlerinin nasıl olacağı hafta hafta gebelik takibi ile öğrenilmektedir. Böylece doktor kontrollerinin dışında anne adaylarının da bu konularda bilgi alması ve bebeğin takibini sürekli yapması oldukça önemlidir.

Gebelik Takibi Neden Önemli?

Hamilelik pek çok riski de beraberinde getirir. Özellikle bebek ve anne sağlığının sağlanabilmesi adına doktor kontrolü şarttır ve ancak bu kontrol ile birlikte tüm işlerin yolunda gittiği net bir şekilde öğrenilebilir. Ayrıca doktor tarafından söylenecek olumlu sözler kadınların içini rahatlattığı gibi hamilelik için pozitif etki sağlar. Bu bakımdan doktor kontrolleri hem sağlık hem de manevi yönden rahatlamak adına önemlidir. Doktorlar tarafından kontrol amaçlı pek çok test, tahlil istenebilir. Aynı zamanda kontrollerde muayene yapılabilir. Kadınların en büyük korkularından birisi olan alttan muayene de zaman zaman gerekebileceğinden dolayı kadınların bu tür durumlara alışması ve uyum sağlaması gerekir. Doktor özellikle kadın olacağı zamanlarda kadınlar bu tür durumlarda daha rahat olabilmektedir. Bu nedenle hamilelik ile birlikte tüm detayların düşünülmesi ve bu tür muayene durumlarına karşı hazırlıklı olunması da gerekir.

Kadınlar için zorlu süreçte çiftlerin birlikte hareket etmesi ve birbirine destek olması da önemlidir. Kadınlar için periyodik olarak yapılacak kontrollerde çiftlerin de bulunması, mutluluğu ya da olumsuz bir durumu paylaşması çok önemlidir. Bu bakımdan yapılacak kontroller öncesinde çiftlerin birlikte kontrollere katılmaya başlaması da hamilelik döneminde çok önemlidir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024