Gebelik Tarama Testleri Nedir?

Gebelik tarama testleri, sadece kadınlar tarafından yapılan bir test yöntemidir. Kadınların hamile olup olmadıklarını anlamak için yapılır. Bu testleri kadınlar doktora gitmeden de yapabilir. İnsanlar bu testleri kullanarak gebe olup olmadıklarını test ediyorlar. Bu test sonucuna göre, çocuk sahibi olup olmadıkları ortaya çıkıyor. Bu testi, daha çok ciddi rahatsızlıkları yüzünden çocuk sahibi olamayan insanlar kullanıyor. İşte tam da bu yüzden bu gebelik tarama testleri eczanelerde ücretsiz olarak kullanılıyor. 2014 yılından sonra bu test çubukları devlet tarafından ücretsiz dağıtılmaya başlandı. Bu çubuklar tarafından Türkiye nüfusu kontrol altına alındı. Çoğu kadın şimdilerde bu test çubuğunu kullanıyor.

asilama-tedavisi

Gebelik Tarama Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik tarama testi yapabilmek için öncelikle doktor raporunun olması gerekir. Aksi halde hiç bir kadın gebelik tarama testi yaptıramaz. Gebelik tarama testi için öncelikle doktora gidilip muayene olunması gerekir. Daha sonra oradan alınan reçete ile eczaneden ücretsiz test çubuğu alınmalıdır. Alınan bu test çubuğu özel bir ortamda kullanılır. Kullanmak için üzerine idrar yapılması gerekir. Eğer orada çift çizgi varsa kadın hamile demektir. Eğer orada tek çizgi varsa hamilelik negatif demektir. Bu testi özel bir ortamda yapılması gerekir. Aksi halde bazı mahremiyet bölgeleri gözükebilir. Buda kadınların ve insanların özeline tecavüz etmek demektir.

Gebelik Tarama Testini Kimler Yaptırabilir?

Gebelik tarama testini ancak 18 yaşından büyük insanlar yaptırabilir. Eğer yaptıran insan 18 yaşından küçükse doktorun devlete rapor vermesi gerekir. Aksi halde doktora soruşturma açılır. Eğer soruşturma pozitif olursa doktor işinden olabilir. Gebelik durumu sadece 18 yaşından büyüklerde olması gereken bir durumdur. Eğer gebelik testini yaptıran insan 18 yaşından küçükse, bu durumun Türkiye Cumhuriyeti sağlık bakanlığına bildirilmesi gerekir. Çünkü devlet yasalarına göre 18 yaşının altında evlendirilmek suçtur. Bu durum doktor veya yetkili kişilerce rapor edilir. Gebelik testini yaptırmak isteyen kişinin evine sosyal bakanlık ziyarete gider. Bir sorun olup olmadığına bakar. Eğer bir sorun varsa, çocuk evinden alınır ve çocuk esirgeme kurumlarına verilir.

Gebelik Kaç Yaşından Sonra Tehlikelidir?

Gebelik yaklaşık olarak 40-45 yaşından sonra tehlike arz eder. Gebelik tarama testide zaten bu yaşlardaki insanlar tarafından yapılır. Sadece bu yaşlardaki değil, 30-35 yaşlarındaki insanlarda kontrol için yaptırır. Eğer insanlar 50 yaşını geçmediyse gebelik tarama testi yaptırabiliyorlar. Eğer 50 yaşını geçtiyse bu hamilelik insanlar da tehlikeli bir sorun haline geliyor.

Gebelik Tarama Testi Ücreti Ne Kadardır?

Gebelik tarama testi devlet hastanelerinde ve polikliniklerin de tamamen ücretsizdir. Sadece özel hastaneler bu test için ücret talep etmektedir. Onun dışında hiçbir hastane bu gebelik testinden ücret almaz.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024