Gebelikte Elde Uyuşmalar Neden Olur?

Gebelikte elde uyuşma ve karıncalanmaya neden olan en sık faktör sinirlere olan baskı ve sinir sıkışmasıdır. Sinir sıkışması, özellikle vücudumuzda sinirlerin anatomik baskı altında kalması nedeni ile oluşmaktadır. Sıkışma genel olarak sinirin kemik ya da yumuşak dokudan geçmesi sonucunda oluşmaktadır. Genel olarak el bileği ve çevresinde örülen sinir sıkışması sonucu elde uyuşma meydana gelmektedir. Bu duruma tıp dilinde karpal tünel sendromu denmektedir.

Karpal tünel sendromu, hamile kadınlarda olabileceği gibi zamanın çoğunu bilgisayar başında ve klavye kullanarak geçiren kişilerde de görülmektedir. Gebelikte karpal tünel sendromu genel olarak azalıp artma eğiliminde görülebilir. Fakat geceleri elde uyuşma yani karpal tünel sendromu daha fazla görülür.

Bazı zamanlarda uyuşma kol ve üst omuz bölgesine kadar çıkmaktadır. Ciddi ve ileri düzeyde olan vakıalar da durum kişiyi zayıf ve güçsüz hissettirebilir. Gebelikte karpal tünel sendromu, hamileliğin herhangi bir döneminde başlayabilmektedir. Karpal tünel sendromu genel olarak iki elde de uyuşukluğa neden olmaktadır.

Gebelikte Karpal Tünel Sendrom Nedenleri

Sıvı tutulumu sırasında genel olarak karpal tünel sendromu gözlemlenmektedir. Vücutta sıvı tutulması sonucu kişide şişlikler meydana gelir. Bu da karpal tünel üstündeki basıncı artırmaktadır. Karpal tünel denilen bölge, üç tarafta bilek kemikleri ile oluşmuş bir kemik kanalı ile diğer taraf boyunca bilek içinde uzanan bağdır. Dar ve esnek olmayan alanda artan basınç ile içerisinde geçen median maddesi sinirleri sıkıştırması sonucunda elde ağır şekilde uyuşma görülür. Sinir parmak ucuna his verir.

Elde bulunan sinirler işaret parmağın, yüzük parmağın, başparmağın ve diğer parmakların hareket etmesini sağlar. Gebelikte ise kadınların çoğu ikinci aşamaya geldiklerinde vücutlarında yüksek oranda sıvı tutmaya başlarlar. Bu nedenle elde bulunan uyuşma yani karpal tünel sendromu hamileliğin ikinci yarısında daha fazla gözlemlenmektedir.

Gebelikte Karpal Tünel Sendrom Tedavisi

Elinizde oluşan uyuşukluğu en aza indirebilmek için, öncelikle yapmış olduğunuz hangi hareketlerin sizi karpal tünel sendromuna yol açtığına bakmanız gerekir. Ağı şiddetini artıran nedeni bulmaya çalışın ve bu ağrıyı en kısa sürede kesmeye odaklanın. Örneğin; yoga yaparak el gücünüzü artırabilir ve diğer semptomların görülmesini de azaltabilirsiniz.

 Bunun yanı sıra eğer iş ortamında iseniz bazı önlemleri şu şekilde alabilirsiniz:

  • Masa yüksekliğini kendinize göre ayarlayın
  • Ergonomik yani rahat ve size en uygun klavye ve fare kullanın
  • Kolları hareket ettirin ve ara ara kendinize dinlenme molaları verin
  • Uyuşukluğun olduğu elinizi kullanmamaya çalışın
  • Uyurken uyuşukluğun bulunduğu elinizin üstüne uyumamaya çalışın

Bu şekilde gebelikte bir ofis ortamında çalışıyorsanız kendinize dikkat edebilir ve karpal tünel tedavisini kendi başınıza yapabilirsiniz. Yapmış olduğunuz bu hareketler sonucunda kendini daha iyi hissedebilir ve özellikle gebelikte şikayet ettiğiniz el uyuşmaları olayından kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Gebelikte Karpal Tünel Sendromu Doktor Tedavisi

Gebelik döneminde ellerinizde, ayaklarınızda ve kollarınız herhangi bir uyuşukluk hissi yaşıyorsanız herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktor genel olarak size ağrılarınızı ve uyuşukluğu hafifletecek bir atel kullanımı önerecektir. Bileğinize takacağınız atel yardımı ile karpal tünel sendromunu oldukça hafife indirgeyebilirsiniz.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024