Gebelikte Sağlıklı Beslenme Önerileri

Gebelik döneminde anne adayları normalde olduğundan daha çok enerjiye ihtiyaçları vardır. Gebelik dönemini anne ve bebeğin sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde tamamlayabilmesi için anne adayının dengeli ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Bebeğin anne karnında sağlık gelişmesi ve normal doğum ağırlığına ulaşması için annenin gebelik süresinde mineral, vitamin ve proteinlerden yeterince alması gerekiyor. Anne gebelik süresince bol sıvı almalı ve öğünlerini atlamamalı. Dengeli beslenmenin yanında mutlaka anne adayına doktoru tarafından multi vitamin desteğine başlanmalıdır.

Gebelikte Dengesiz Beslenmenin Zararları Nelerdir?

Anne gebelik döneminde sağlıklı ve dengeli beslenmez ise gebelik istenmeyen bir şekilde sonlanabilir. Sağlıklı beslenemeyen annenin bebeği genellikle düşük doğum ağırlıklı olur ve bebek anne karnında gelişimini tam anlamı ile tamamlayamaz. Gebelik süresince anne adayı kalsiyumu yeterince almazsa bebeğin kemik iskelet yapısı gelişemez. Anne adayı gebelik döneminde yeterli vitamin ve mineral almazsa doğum yaparken enerjisi kalmaz ve zorlanır.

Gebelikte Sağlıklı Beslenme Önerileri

  • Gebelik döneminde kullanılması gereken en önemli vitamin folik asittir. Folik asit kullanımına hamilelikten üç ay önce başlanmalı ve gebeliğin ilk üç ayına kadar devam edilmelidir. Folik asit gebelikte bebekte oluşabilecek nöral tüp defektlerini önler. Bebeğin vücut simetrisinin oluşmasını sağlar. Bu nedenle folik asit gebelik öncesinde ve gebelik döneminde mutlaka kullanılmalıdır.
  •  Gebelik döneminde anne adaylarının metabolizmaları normal dönemdeki gibi çalışmayabilir. Bu nedenle gebeliğe bağlı diyabet ve hipertansiyon gelişebilir. Bu hastalıkların önlenebilmesi için dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Gebelik süresince fazla tuz tüketiminden kaçılmalıdır.
  • Her zaman olduğu gibi gebelik döneminde de tek yönlü beslenmeden uzak durulmalıdır. Et, balık ve yeşilliklerle desteklenmiş öğünler tüketilmelidir.
  • Hamileliğiniz boyunca günde üç litreye yakın su içmeye özen göstermelisiniz. Bebeğin gelişimine yardımcı olan amnion sıvısı için su tüketimi önemlidir.
  • Hamilelik döneminde günde bir fincan kahve tüketiminin zararı yoktur. Ancak kahve içtikten sonra arkasından mutlaka bir bardak su tüketmeye özen gösteriniz.
  • Gebelik döneminde anne adayları çiğ et ve içerisinde katkı maddesi bulunan et ürünlerinden uzak durmalıdırlar.
  • Dengeli ve sağlıklı beslenme sonucunda anne adayı ve bebek için gebelik dönemi sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde sonuçlanır.
Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024