Gebelikte Stres ve Kaygı Yönetimi

Ne yediğinizi, içtiğinizi, hissettiğinizi ve yaptıklarınızı merak etmeniz doğaldır. Bebeğinizin sağlıklı olup olmadığı, bu yeni kişinin yaşamınızı ve ilişkilerinizi nasıl değiştireceğini ve ebeveynlik görevi üstlenip üstlenemeyeceğiniz konusunda endişelenmek normaldir. Ancak, kaygınız her şeyi tüketir hale geliyorsa ve günlük işlerinizi düzenli olarak engelliyorsa, başa çıkmanın daha iyi bir yolunu bulmanın tam zamanıdır. Kaygılarınız hakkında açıkça iletişim kurmak, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Destek almak için arkadaşlarınıza veya ailenize dönük olmaya çalışın. Muhtemelen aynı endişelerini yaşadığı için diğer anneler de başka bir destek kaynağı olacaktır. Son derece endişeleniyorsanız veya bebeğinizin sağlığı hakkında endişelenmeniz için özel bir sebebiniz varsa endişelerinizi doktorlar da paylaşabilirsiniz. Endişeleriniz tüm bu süreçlerin ardından halen sizi rahatsız ediyorsa, profesyonel bir destek almanız zorunlu hale gelebilir.

Gebelikte Depresyon Ve Kaygı

Her geçen günkü basınç modern yaşamın bir parçası olsa da, yüksek seviyede kronik stres, preterm doğum oranınızı veya düşük doğum oranını artırabilir. Ancak kendinize iyi bakmak, bebeğinizin bakımının önemli bir parçasıdır. Stresle mücadele – ya da nasıl yönetileceğini öğrenmek – daha sağlıklı bir gebelik sağlar. Bu nedenle stres, kaybı ve depresyon durumunda olan anne adayları için mevcut sürecin mutlaka atlatılması gerekir. Yaşanabilecek pek çok olumsuz olay böylece önlenebilir ve sağlıklı bir doğum yaşanabilir.

Nasıl Sakinleşebilirim?

Stresinizi yönetmenin ve iş yerinde ve evde kaygınızı azaltmanın birkaç yolu vardır:

“Hayır” diyerek pratik yapın. Şimdi, hepsini yapabildiğiniz fikrinden kurtulmak için her zamankinden daha iyi bir zaman. Her şeyi yapamazsınız. Bu yüzden süper kadın ideallerinizin gitmesine izin vermeyi öğrenin. Bir önceliği yavaşlatmaya çalışın ve arkadaşlarınızın ve sevdiklerinizin yardım istediğini düşünün, yardımları kabul edin. İşlerinizi bitirin ve kalan zamanlarda ayağınızı yukarı kaldırarak, uyku çekin veya bir kitap okuyun. Bu sizi sakinleştirecektir. Mümkün olduğunca tatillerden yararlanın. Bir gün geçirmek, hatta bir öğleden sonra evde dinlenmek zorlu bir haftanın daha kolay geçmesinde yardımcı olacaktır.

Stresi yenmenin bir diğer yolu, derin nefes egzerimlerini, yoga veya gerdirme hareketlerini de deneyebilirsiniz. Yüzmek veya yürümek gibi düzenli egzersizler yapmak bebeğinizin sağlığı için de oldukça pozitif bir etki yapacaktır. Bunların yanı sıra size iyi gelecek şeyler ise şöyle;

Beslenme: Sağlıklı, dengeli bir diyet için elinizden gelenin en iyisini yapın. Böylece ihtiyacınız olan fiziksel ve duygusal enerjiniz olur.

Erken yatma: Vücudunuz büyüyen bebeğinizi beslemek için fazla mesai yapıyor. Bu nedenle uykuya, uyumanıza ihtiyacı var.

Paylaşma: Hamilelik hakkında okumak ve arkadaşlarınızın gebelik hikayelerini dinlemek iyi gelecektir. Ancak hamileliğiniz sırasında ortaya çıkabilecek (muhtemelen olmayacak) tüm korkunç şeyleri araştırmayın. Bunun yerine şimdi nasıl hissettiğinize ve ne yaşandığınız üzerine odaklanın.

Gruba Katılma: Bir destek grubuna katılın (veya siz oluşturun). Zor bir durumla baş ediyorsanız, aynı gemideki başkalarıyla vakit geçirmek yükünüzü hafifletebilir. Birçok kadın sosyal medyayı kullanarak veya çevrimiçi gruplara katılarak destek ağı oluşturur. Benzer sorunlarla karşılaşacak diğer anne-babalıklarla iletişime geçmek sorunlarınızın hafiflemesini sağlar.

Bu tip durumlar stres ve kaygı konusunda sizlere avantaj sağlar. Hamilelik döneminde ilaç kullanmak uygun olmayacağı için depresyon ilaçları kullanmak mümkün olmaz.  Bu nedenle de kişilerin en büyük yardımcısı diğer insanlar olacaktır. Onlarla konuşmak, paylaşmak, stresi ve yükü hafifleteceği gibi daha rahat bir hamilelik yaşanmasını sağlar. Eğer bu konuda tek başınıza bir şeyi çözemiyorsanız, mutlaka uzmandan ve kadın doğumcunuzdan destek almanız gerekir.

Türkiye’de hamile kalan kadınlar için stres ve kaygının en büyük sorunlardan birisi olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu sorunların çözülmesi adına kişilerin gerekli olan desteği alması gerekir. Bu konuda açık olmak ise sorunların çözümünde en büyük yardımcıdır. Eğer kişiler yardıma kapalı olursa mevcut sorunlar çok daha büyüyecek ve kişiler için sorunlar işin içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Psikolog, psikiyatri servisleri kadınların bu tür durumlarda yardımcı olabilecek durumdadır. Bu bakımdan kadınların sadece yardımcı almak istemesi yeterli olacaktır. Üstelik bazı durumlarda kadınların hafif ilaçlarla alarak daha da rahatlaması da sağlanabilir. Bu bakımdan kişiler kendileri yenemediği sorunlar için destek alarak uygun bir çözüm bulması her zaman için en ideal olandır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024