Gebelikte Vajinal Akıntı Nasıl Önlenir?

Hamile kadınların en sıkıntı çektiği konuların başında vajinal akıntı gelmektedir. Akıntının rengi, miktarı ve yapısı farklılık gösterebilir. Akıntı konusunda bu parametreler dikkate alınarak normal bir süreç olup olmadığına bakılır. Vajianal akıntı zararlı olmadığı gibi faydalıdır. Çünkü başlıca görevi vajinadan içeri girebilecek mikropları tutmaktır. Akıntıyı temizlemek için sürekli yıkamak yanlış bir yaklaşımdır çünkü mikroorganizma dengesini bozabilir. Ped kullanarak rahatlama sağlanabilir.

Hamilelerden Akıntı Gelmesi Normal Midir?

Vajinadan akıntı gelmesi normal bir olaydır ve literatürde hafif kokulu akıntıya lökore adı verilir. Hamilelik sürecinde hamilelik öncesine göre akıntının artması normaldir. Bu akıntıların başlama zamanı 6. ile 8. Haftalara denk gelir. Çünkü bu dönemde en ciddi hormon değişimi meydana gelir. Hamilelik akıntısı hamilelik süreci boyunca devam edebilir ve hamilelik sonrasında devam etmesi mümkündür. Akıntı doğum kanalını zararlı olan bakteri üremesinden korur. Buna ek olarak vajinada dengeli bir mikroorganizma topluluğu oluşmasını sağlar.

Doğum Sonrasında Vajinal Akıntı Olur Mu?

Doğumdan daha sonra vajinal akıntı devam edecektir. Buna lohusalık akıntısı( löşi) denir. Başlangıçta oldukça koyu bir akıntı iken 4 güne kadar rengi açılmaya başlar ve kahverengimsi bir renk alır. 10. güne doğru rengi açılır ve sarı bir hal alır. Bu akıntı 2 ile 8 haftaya kadar sürebilir. Ancak akıntının 2. aydan sonra bitmesi gerekir.

Hamilelikte Farklı Renklerde Akıntı

Hamilelik sırasında tek renk akıntı oluşmaz. Akıntı renkleri şu şekildedir;

Kahverengi

Beyaz sümüksü

Sarı

Yeşil

Pembe renginde olabilir.Gebelik sırasında lekelenme şeklinde kahverengi akıntı varsa bu normaldir. Bu akıntı kötü bir kokuya sahipse ve kıvamı çok yoğunsa mutlaka doktorla görüşülmelidir. Beyaz sümüksü akıntı vajinayı korumak adına salgılandığı için zararlı değildir. Akıntı yeşil renk aldıysa durum bakteriyel bir enfeksiyona işaret ediyordur. Hemen doktora gidilmelidir. Sarı renkli akıntıda tehlike işaretçisi olduğu için önlem alınmalıdır. Özellikle sarı ya da yeşil renge kötü koku eşlik ediyorsa tehlikeli olabilir. Pembe akıntı ise kahverengi akıntı gibi oldukça doğal bir süreçtir. Hamileliğin başlarında bebek rahme yerleşmeye çalıştığı için az miktarda kanamalar olabilir.

Hamilelik Akıntısının Sebebi Nedir?

Akıntının başlıca sebebi hamile kalınmasıyla beraber hormonların çok yükselmesidir. Bu akıntı hormonların vajina duvarına yaptığı etkiden kaynaklanır. Ayrıca deri ve kaslara doğru kan akışı bu süreçte artış gösterir. Doğum sonrasında ise hormonların iniş çıkışlarına bağlı olarak akıntıya sebep olur.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024