Genital Bölge Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Genital bölge kararması birçok kadının yaşadığı bir durum. İleri yaşlarda sıkça karşılaşılan bu problem her yaş grubunda görülebiliyor. Çoğunlukta temizlik ihmali sebebi ile kaynaklanan kararma kişide özgüven azalmasına, cinsel ilişkiden uzak durmaya ve psikolojik çöküntüye yol açabiliyor.

Genital Bölge Kararması Nedir?

Genital bölge, vücudun diğer bölgelerine göre bir miktar koyu renklidir. Ancak bazı durumlarda bölge çok fazla koyulaşabilir ve kişinin özellikle cinsel yaşamını etkilemeye başlar. Herhangi bir hastalık belirtisi ve tehlikesi olmayan bu sorun kadınlarda psikoloji olarak rahatsız edici hale gelebilmektedir.

Kararmanın Sebepleri

Herhangi bir hastalık habercisi olmayan ve fiziksel rahatsızlık vermeyen kararma genellikle hormonal değişimler sonucu ortaya çıkar. Östrojen hormonunun fazla salgılandığı dönemlerde; gebelik, ergenlik dönemi genital bölge kararmasına sebep olabilir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda da kararma olabilmektedir.

Yaz aylarında ıslak mayo ile vakit geçirmek bölgenin nemli kalması sonucu kararmaya yol açabilir.

Lazerle Genital Bölge Beyazlatma

Genital bölge kararmaları için birçok krem bulunmaktadır. Kremler ile bölgede renk açma, kararmayı azaltma amaçlanır. Ancak kesin çözüm sadece lazer tedavisi ile sağlanabilmektedir. Lazer ile kremin ulaşamadığı derinin alt kısmındaki cildi koyulaştıran melanin ortadan kaldırılabilir. Bu sayede hem bölgenin beyazlatılması sağlanır hem de kararmaya sebep olan hücrelerin ortadan kaldırılması sayesinde tekrar kararma sorunu yaşanmaz.

Lazerle genital bölgede renk açma işlemi 10-15 dakikada tamamlanır. Hastanın operasyon öncesi bir hazırlık yapması gerekmekediği gibi sonrasında günlük hayatına devam edebilir. Kalıcı bir beyazlatma sağlayan bu tedavi sırasında hasta acı, ağrı hissetmez.

Lazerle Genital bölge beyazlatma

Genital Bölge Kararması Nasıl Önlenir?

Hormonal sebeplerin dışında genital bölgenin havasız kalması, terleme, temizlik ihmali de kararmaya sebep olur. Önlemek için;

  • Mutlaka pamuklu ve terletmeyen iç çamaşırı tercih etmeli.
  • Jilet ve lazer epilasyon yaptırmak bölgenin kararmasına sebep olabilir. Temizlik için mutlaka ağda tercih edilmelidir.

Genital bölge kararması için tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak ve randevu için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024