Genital Bölge Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?

Kadınların genital bölgelerinde ihtiyaç duydukları estetik değişiklikler, genital bölge estetiği başlığı altında karşımıza çıkan farklı uygulamaları kapsıyor. Genital bölge estetiğ içerisinde farklı operasyonlar söz konusu. Dış genital organlardaki estetikler, iç genital organlardaki değişiklikler, küçük dudak estetiği, büyük dudak estetiği, kızlık zarı dikim operasyonu ve vajinoplasti operasyonları, genital bölge estetiği içinde yer alıyor.

Genital Bölge Estetiği Kimler Için Uygundur?

Genital bölge estetik operasyonları akla geldiğinde, birçok kişinin kafasında ‘kaç yaşındaki kadınlar için uygundur, doğum yapmış olmak bir problem yaratır mı ya da vajina kuruluğu gibi farklı problemler, genital bölge estetiği operasyonları için uygun mudur gibi sorular geliyor.

genital-estetik

Genital Bölge Estetiği Ağrılı Bir Operasyon Mudur?

Vajina daraltma ya da farklı operasyonlarda, en çok korkulan konuların başında operasyonun ağrılı bir süreç olup olmadığı geliyor. Günümüzde lazerle genital bölge estetiği uygulamalarının gelişmesi sayesinde, ağrısız ve %100 kalıcı yöntemler karşımıza çıkmaya başladı. Lazerle yapılan vajina daraltma uygulamalarında herhangi bir ağrı söz konusu olmadığı gibi, operasyon sonrasında kısa bir dinlenme ve adaptasyon sürecinin ardından hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Genital Estetik Kime Yaptırılmalı?

Vajinoplasti Operasyonlarından Sonra Iyileşme Süreci

Genital bölge operasyonlarında genellikle işlemler, lokal anestezi ile doğrudan o bölgeye dönük bir şekilde, hızlı uygulamalar ile tamamlanır. Özellikle çalışan kadınların merak ettiği konular arasında, bu operasyonların ardından ne kadar sürede iş yaşamına hazır olunur, vajinoplasti operasyonlarının ardından ne kadar süre sonra tekrardan cinsel ilişkiye girilebilir soruları yer alıyor. Lokal anestezi ile yapılan işlemlerde, hastaneden ayrılma ve işlemin tamamlanma süreci bir iki saattir. Ayrılma işleminin ardından uzman doktorlar tarafından, iyileşme sürecinde hangi ilaçların kullanılacağı, bölgenin temizliği ve ilk 24 saat içerisinde neler yapılması gerektiği gibi tavsiyeler verilir.

Vajinoplasti operasyonlarının ardından genellikle, 2 gün sonra tekrardan iş ya da okul yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Uzman doktorlar, operasyonun türüne göre size farklı ağrı kesiciler verebilir. Kullandığınız ağrı kesicilerin içeriğine göre bu süreç içerisinde alkol kullanmamanız ve bazı benzeri konulara dikkat etmeniz önerilebilir. İlaç prospektüslerinde ve doktorların önerilerindeki bu bilgileri dikkate almalısınız.

Birkaç hafta içerisinde dikişlerin düşmesi beklenir. Eğer bu süreç içinde bir problem yaşarsanız, kendiniz bir önlem almadan önce mutlaka doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

vajinoplasti-operasyonu

Operasyonlarda Dolgu Yapmak Için Hangi Madde Kullanılır?

Vajinanın dış dudaklarının büyütme operasyonlarında, dolgu maddesi olarak vücudun yağları kullanılabilir. Bu işlemler, genel estetik operasyonlarında kabul görmüş ve vücudun doku dengesini bozmayan, tamamen sağlıklı metotlar üzerine geliştirilmiştir. Yani dolgu işleminde kendi yağınızın alınarak, dolgu yapılacak bölgeye enjekte edilmesi önerilen bir çalışmadır.

Genital Bölge Operasyonlarında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Operasyonun ardından aşağıdaki konularda dikkatli olmanız, doktorlar tarafından önerilmektedir.

  • Cinsel ilişkiden birkaç hafta süreyle kaçınılması faydalı olabilir.
  • İlk dönemlerde sert hareketlerden kaçınılmalı, oturup kalkarken dikkat edilmelidir.
  • İlk gün banyo yapılmamalıdır.
  • Yıkanma durumunda doktorların önereceği, genital bölgeler için özel geliştirilmiş solüsyonlar kullanılabilir.

Genital estetik operasyonları hakkında detaylı bilgi almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024