Vajina Beyazlatma Operasyonu Nasıl Yapılır?

İlerleyen yaşla birlikte çok sayıda kadının yaşadığı genital bölge kararması sadece yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkmıyor. Her yaştan kadında görülebilen bu soruna pek çok unsur sebebiyet verebiliyor. En yaygın nedeni ise genital bölge temizliğine dikkat edilmemesidir. Kadınlarda özgüven sorunlarına da neden olabilen bu problem iç ve dış faktörlerden de kaynaklanabiliyor. Genital bölgede cildin rengi aslında vücudun diğer bölümlerine nazaran biraz daha koyudur. Fakat kararma cilt renginin çok daha koyu olması anlamına gelir.

Genital Bölgede Kararma Nedenleri

Renk pigmentlerinden kaynaklanan genital bölgede kararma, östrojen hormonundan kaynaklanabiliyor. Yaşın ilerlemesi ile bu bölgede renk değişimi de meydana gelebiliyor. Hamileliğe bağlı olarak da ortaya çıkabilen genital bölgede kararmaya hormonal bazı faktörler de yol açabiliyor. Aynı zamanda hatalı lazer uygulamaları ya da bu bölgeye sürülen bir krem dahi kararma etkisi gösterebiliyor. Doğum kontrol hapları kullanma, güneşlenme, cildin nem kaybetmesi bu problemi beraberinde getiren unsurlar arasında bulunuyor. havasız kalması ya da çeşitli epilasyon yöntemleri de ciltte kararma yapabiliyor. Ancak bilinmesi gereken unsur, bunun bir hastalık olmadığıdır. Vajinal estetik yöntemler ile kolaylıkla ortadan kaldırılabilecek bir sorun olduğunu söyleyebiliriz.

Genital Bölge Beyazlatma Nedir?

Genital bölge kararması nasıl geçer sorunuza cevap verelim: Bu sorunu yaşayan kadınların büyük bölümü renk açan kremleri kullanmayı deniyor. Ancak bu kremlerin çok uzun süre düzenli bir şekilde kullanılması gerekiyor. Oysa lazer ile genital bölge beyazlatma çok daha pratik bir şekilde bu sorundan kurtulmayı sağlayabiliyor. Bu işlemde lazer teknolojisi kullanılarak derinin alt tabakasına bir müdahale gerçekleştirilir. Ciltte koyulaşmaya sebebiyet veren melanin yapısı lazerle etkisiz hale getirilir.

Kararmaya sebebiyet veren bu hücreler etkisiz hale geldiğinde kararma da kısa sürede ortadan kalkar ve beyazlaşma elde edilir. Bu işlem kalıcı bir çözüm sunar. Aynı zamanda ileride yeniden kararma meydana gelmesi halinde yeniden lazerle genital bölge beyazlatma işlemi yapılabilir. İşlemin sağladığı avantajlardan biri de bu bölgenin daha pürüzsüz bir dokuya dönüşmesidir. Aynı zamanda daha parlak görünür. Tüm bunlar genital bölgenin daha dolgun görünmesini de sağlar.

Lazerle Genital Bölge Beyazlatma

Lazerle genital bölge beyazlatma işlemi için hastaya anestezi uygulanmasına gerek olmaz. Sadece 15 dakika süren bu işlem, gün içerisinde, öğle arasında dahi yapılabilir. Hastaların uygulamadan hemen sonra günlük hayatlarına ve iş hayatlarına dönebiliyor olması, uygulamanın avantajları arasında sayılabilir. Klinikte ya da evde istirahate gerek olmaz. Çoğu kişide sadece tek seans uygulama yeterli olabilirken bazı kişilerde seansın bir kez daha tekrarlanması gerekebilir.

Genital Bölge Kararmasını Önlemek İçin Ne Yapmalı?

  • Öncelikle iç çamaşırı seçiminin dikkatli ve doğru bir şekilde yapılması gerekir. Pamuklu ve hava geçiren iç çamaşırlarını kullanmalısınız. Çünkü bu bölgede cildin kararmasına yol açan unsurlar arasında hava almama ve terleme de bulunuyor.
  • Epilasyon için jilet kullanılması da genital bölgede kararmaya yol açabiliyor. Bu nedenle jilet dışında, farklı bir epilasyon tekniğini tercih etmeye özen göstermelisiniz. Ancak tüy dökücü kremlerin de uzun süre kullanıldığında böyle bir etki yaptığı da biliniyor. Ağda, epilasyon cihazı kullanma gibi yöntemlere yönelebilirsiniz. Bu yöntemlerin kararma gibi bir etkisi olmaz.
  • Cilt temizliği en önemli faktörlerden biridir. Genital bölge temizliği aksatılmadan yapılmalıdır. Ölü hücrelerden arınması için en fazla iki günde bir yıkama yapmalısınız.
  • İç çamaşırını düzenli olarak, günlük şekilde değiştirmek gerekiyor. Hem genital bölge kararmasını önlemek hem de bu bölgede hijyen sağlamak için iç çamaşırınızı sıklıkla değiştirin.

Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılır?

Genital bölge temizliği kadın olsun erkek olsun herkes için önemli bir husustur. Anatomik olarak karanlık ve nemli bir bölgede bulunan genital organlar üremede ve idrar yapmada rol oynar. Bu yüzden temizlik konusu iki kat daha önem taşır. Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra mutlaka su ile yıkanmalıdır. Kadınlarda temizlik önden arkaya doğru olmalıdır. Yıkamadan sonra tek kullanımlık peçeteyle mutlaka bölge kurutulmalıdır.

Genital bölgedeki kıllar da mutlaka düzenli olarak ve uygun yöntemle temizlenmelidir. Epilasyon şekline göre 1 ila 4 haftada bir kıllar alınmalıdır. Özellikle kadınlarda vajinal akıntılar da genital bölgenin kirlenmesine ve kötü kokmasına neden olur. Bu yüzden gerekirse vajinal akıntılar için tedavi uygulanmalı.

Vajina Neden Kararır?

Kadınlarda vajina yani genital bölgenin kararması sık karşılaşılan durumlardan biridir. Estetik olarak rahatsızlık veren bu durumun birçok nedeni vardır. Bu nedenlerin başında hormonlar gelir. Özellikle ergenlik dönemiyle salınımı artış gösteren östrojen hormonu, vajina kararmasına neden oluyor. Hamilelik, doğum sayısı, gebelik tedavileri, doğum kontrol hapı ve yanlış iç çamaşırı kullanımı gibi faktörler de vajinanın koyu renk almasını sağlıyor.

Hassas, nemli ve karanlık bir bölgede olan vajinada hijyen kurallarının göz ardı edilmesi de kararmaya sebebiyet veriyor. Bölgenin sürekli nemli bırakmak, hava almayan iç çamaşırları kullanmak da yine bölgede renk değişikliğine neden oluyor. Son olarak da lazer epilasyon yönteminin de vajinada koyu pigment birikimini artırıyor.

Vajina İç Dudak Kararması Nedir?

Vajina iç ve dış dudaklardan oluşan bir anatomik yapıya sahiptir. Vajen ve üretral açıklığın bulunduğu bölge hem üremede hem de idrarı vücuttan uzaklaştırmada etkilidir. Konunu gereği nemli ve karanlık bir bölgede bulunan vajinada, zamanla kararmalar gözlenebilir. Estetik kaygıya neden olan bu durum dış deride, iç ve dış dudaklarda oluşur.

Genital bölgenin iç kısmında meydana gelen koyulaşmaya iç dudak kararması denir. Bu durumun birçok nedeni vardır. Yaşın ilerlemesi, hormonal düzensizlik, sağlıksız iç çamaşırı kullanımı, gereken hijyenin sağlanmaması gibi sebepleri artırmak mümkün. Vajina iç dudak kararması kendi kendine geçmeyen bir durumdur. Mutlaka uzman estetisyen hekimler tarafından muayene edilip, uygun beyazlatma yönteminin seçilmesi gerekiyor.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024