Genital Bozukluklar Kader Değil

Kadınlar güzellik konusunda genellikle dış görünüşlerine önem verseler de, aslında genel olarak estetik görünmeyi önemserler. Son yıllarda gündeme gelen genital bölge estetikleri ise büyük bir açığı kapatmaktadır. Böylece kadınların özgüveni de yerine gelmektedir.Vajina çeşitli nedenlerle deformasyona uğrar. Sağlık açısından zararı olmayan bu durumun estetik açıdan oluşturduğu durum, kadınlar için psikolojik bir sorun haline gelebilir. Vajinal estetik uygulamaları çok yeni bilinen uygulamalar arasındadır. Hala bu konuların tabu olmasından kaynaklı olarak, bu çeşit işlemler genellikle en az tercih edilenler arasında yer alır. Fiziksel sağlık kadar psikolojinin de iyi olması önemli bir konudur. Ancak görünen o ki, uygulamalar konusunda yaşanan gelişmeler, kadınların oldukça fazla dikkatini çekmiş durumdadır.Genital organlarda yaşanan genişleme ve şekil değişikliği kadınların zamanla cinsellikten uzak durmalarına yol açabilir. Bu da ilişkilerde bir sorun oluşturabilir. Eğer bu rahatsızlık çok ileri boyutlara ulaşırsa, estetik uygulamalar kaçınılmaz olabilir. Bunun da ötesinde vajinasında meydana gelen rahatsız edici görüntüden çekinen kadınlar, rutin kontrollerini bile aksatmaya başlarlar. Bu da kadın sağlığı açısından riskli bir durum oluşturur.

genital-kader

Vajina Daraltma Neden Ve Nasıl Yapılır?

Vajinada genişleme çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Çoklu doğum, iri bebek doğumu, doğum kesiğinin yanlış olması ya da yapısal nedenlerle vajina genişlemesi sorunu oluşabilir. Bu kadınlar cinsel ilişkiden zevk alamama, idrar kaçırma gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Vajina daraltma ihtiyaca bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılır. Anestezi şekli hastanın isteği ve ihtiyaçları doğrultusunda belirlenir. Yaklaşık 30-40 dakika sonunda hasta, operasyondan çıkmış olur. Operasyon sırasında vajinanın genişlemiş bölgesi daraltılır. Daraltma operasyonu ihtiyaca göre değişiklik gösterir. Böylece sorun da ortadan kalkar.

Genital Operasyonlar Neleri Kapsar?

Daraltma estetik operasyonlardan biridir. Ancak vajina estetiği bununla sınırlı değildir. Vajinada oluşan sorun sadece genişleme olarak ortaya çıkmaz. Klitoriste sarkma da yaşanan sorunlardan biridir. Bu dudaklar operasyonla küçültülerek daha estetik bir görüntüye ulaşılması sağlanır. Her iki uygulama için de hastanın 18 yaşından büyük ve ergenliğini tamamlamış olması yeterlidir. Hastanın evli olup olmadığına bakılmaz. Ayrıca kızlık zarının bozulacağı korkusuyla genital estetik uygulamalardan kaçınmak da doğru değildir. Kızlık zarı, vajina girişinin gerisinde bulunur. Estetik operasyonlar sırasında kızlık zarı herhangi bir zarar görmez. Operasyonun ardından hastanın dikkat etmesi gereken birkaç hassas nokta vardır. Öncelikle hastanın iki ya da üç gün içerisinde gündelik yaşama dönmesi mümkündür. Ancak bu süreçte ve sonrasında kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmesi önemlidir. Doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli kullanılmalı ve pansumanlar ihmal edilmemelidir. Dikişler zamanla kendiliğinden düşer. Tam iyileşme için ise iki aylık bir süre gerekir. Bu ameliyatların ardından iki ay kadar cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024