Genital Estetik Nedir? Yöntemleri Nelerdir?

Genital estetik, kadınlarda vajina bölgesindeki şekil bozukluklarını gidermek amacı ile yapılan cerrahi operasyonlara verilen genel ismidir. Genellikle Genital bölgedeki şekil bozukluğundan dolayı pek çok kadın psikolojik sorun yaşmaktadır, bu yüzden de bu operasyon çok fazla tercih edilmektedir. Hatta o kadar yaygın bir işlemdir ki burun estetiği kadar çok talep görmektedir. Teknolojinin de oldukça gelişmiş olasından kaynaklı olarak bu işlemler oldukça kolay bir biçimde kısa sürede halledilmektedir. Genital estetik 30 dakika gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilmektedir.

genital-estetik

Genital Estetiğin Tercih Edilme Sebepleri

Genellikle kadınlar cinsel ilişki sırasında Genital bölge beğenmeme durumundan dolayı sorun yaşamaktadırlar. Bu durum psikolojik olarak da kadınların etkilenmesine sebep olmaktadır. Genital bölgede şekil bozukluğunun oluşmasından dolayı kadınlar cinsel ilişki sırasında utanç ve çekinme hissetmektedirler, bu da ilişkiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeplerden dolayı Genital bölge estetiği çok fazla tercih edilen bir operasyondur.

Vajinal Genişlikten Dolayı Operasyon

Vajinal bölgedeki genişlikten dolayı da çok fazla operasyon işlemi gerçekleştirilmektedir. Bunun en büyük sebebi ise doğumlardır. Normal doğumlarda vajinada belli bir oranda genişleme olur, bu da kadınları sağlık açısından da etkileyebilmektedir. Bunun dışında vajinanın iç dudaklarının büyük olmasından dolayı da vajinal estetik işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu durumdan dolayı genellikle kadınlarda orgazm olamama durumu görülmektedir. Bu sebepten dolayı da kadınlar çok sık vajinal estetik olmaktadırlar.

İç Dudak Küçültme Operasyonu

İç dudak küçültme operasyonu genellikle sarkık dudaklar ve büyüklüğünden rahatsızlık duyuluyor ise gerçekleştirilen bir işlemdir. Dudak büyüklüğü sağlık açısından da enfeksiyonel durumların oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden de dudak küçültme operasyonu yapılmaktadır. Dudakların büyük olması aynı zamanda kadınların cinsel ilişki sırasında ağrı çekmesine de sebep olmaktadır. Sadece cinsel organın beğenilmemesi gibi bir durumda değil aynı zamanda sağlık için de bu işlem gerçekleştirilmektedir.

İç Dudaklardaki Değişikliğin Sebebi Nedir?

Vajinada yaşanan iç dudak değişikliği genellikle kadınlarda ergenlik döneminde gerçekleşmektedir. Ergenlik döneminde meydana gelen hormonel bozukluklardan dolayı iç dudak değişimleri gerçekleşebilmektir. İç dudaklardaki bozukluktan dolayı vajina sürekli olarak nemli kalmaktadır ve bu da enfeksiyonel olayların daha çok yaşanmasına neden olmaktadır.

Vajinal Estetik Nasıl Yapılır?

İç dudak küçültme operasyonu yarım saat ile kırk dakika arasında değişiklik göstermektedir. Bu ameliyat için kişilerin adet döneminin bitimi ideal zamandır. Aynı zamanda hastanın psikolojik olarak da kendini bu ameliyata hazırlaması gerekmektedir. Hasta kendini hazır hissettiğinde bu operasyon gerçekleştirilmelidir.  Ameliyat sonrasında hiçbir şekilde iz kalmaz ve ameliyat olunduğu da dışarıdan anlaşılmamaktadır. Kişiler bu ameliyattan sonra iyileşme süresi boyunca cinsel ilişkiye girmemelilerdir.  İyileşme süresi ise yaklaşık olarak 4 hafta kadar sürecektir.

Vajinal Daraltma İşlemi

Vajina daraltma işlemi iç dudak küçültme operasyonu ile aynı zamanda yapılabilir. Bu operasyonu genellikle doğum sonrasında genişleyen vajinaya sahip olan kadınlar daha çok tercih etmektedirler. Bu operasyon sonucunda vajinanın şekli düzeltilir ve normal boyutlarda daraltma gerçekleştirilmiş olunur. Gevşemiş olan vajina kasları yeniden işlev kazanır. Bu şekilde oluşan gerginlik ile cinsel ilişki sırasında kişilerin zevk alma oranları yükseltilmiş olunur. Vajinanın genişlemesi durumu genellikle ilerleyen yaşlarda daha sık görülmektedir. Bu yüzden ameliyat oranları da ileriki yaşlardaki bayanlarda daha sık görülmektedir. Operasyon sonrasında kişiler de özgüven yenilenmesi olur ve psikolojik olarak kendilerini daha iyi hissedeceklerdir. Bu işlemler sonrasında kişiler ani hareketlerden kaçınmalılardır ve bisiklet gibi araçlara da bir süre binmemelilerdir. Bu şekilde iyileşme tamamlanacaktır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024