Genital Estetik Sonrası Ne Zaman İlişkiye Girilebilir?

Genital estetik; kadınlar tarafından yapılacak talep doğrultusunda, belirli hastalıklardan sonra, cinsel ilişkiden alınmak istenen hazzın artırılması amaçlandığı zaman yapılabilen estetik türlerinden bir tanesidir. Genital estetik işlemi tamamlandıktan sonra ise, hem estetikten kaynaklı sorunlardan dolayı hem de sağlık durumunun yerine gelmesi için bir süre ilişkiye girilemeyecektir. Bu bağlamda; genital estetik sonrası ne zaman ilişkiye girilebileceği, bu zamanın neye göre belirlendiği ve estetik sonrası ilişkiye girilirken dikkat edilmesi gerekenler bilinmelidir.

Genital Estetik Sonrası İlişkiye Ne Zaman Girilebilir?

Genital estetik işlem;, bazı durumlarda cerrahi ameliyatlar yardımıyla, bazı durumlarda da yalnızca cerrahi bir operasyon yardımıyla tamamlanan estetik işlemlerinden bir tanesidir. Ameliyat içeren durumların ise operasyon içeren durumlara kıyasla daha ciddi işlemler olması, estetik sonrası cinsel ilişkiye girme süresini de etkileyecektir. Tüm bunlardan çıkarımla, diğer değişkenler de göz önünde tutularak; genital estetik sonrası yaklaşık üç gün ile bir ay arasında değişebilen bir süreden sonra ilişkiye girilebilir.

Genital Estetik Sonrası İlişkiye Girme Zamanı Nasıl Belirlenir?

Genital estetik tamamlandıktan sonra, cinsel ilişkiye girmek için belirli bir sürenin geçirilmesi gerekir.

Bu sürecin belirlenmesinde değişken olarak gözlemlenen unsurlar ise şöyledir:

  • Genital estetik işlemi alan kadının yaş durumu
  • Estetik işleminin ne kadar ciddi bir durumda olduğu
  • Dikiş işleminin olup olmadığı
  • Yapılan müdahaleden dolayı vücudun ne kadar etkilenmiş olduğu

Gibi değişkenler, genital estetikten sonra ne zaman ilişkiye girilebilecek olduğunu belirleyecektir.

Genital Estetik Sonrası İlişkiye Girme Süresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genital estetik işlemlerinde, ameliyat olduğu zaman farklı sürelerde ve operasyon olduğu zaman yine farklı sürelerde ilişkiye girilebilir. Çünkü ameliyatlar; genel olarak dikiş veya yapıştırma teknikleri kullanılan, yüksek oranda dış müdahale gerektiren ve kalıcı olması için hücre yenilenmesine imkan tanınması gereken işlemlerdir.

Doğal olarak da ameliyat yardımıyla genital estetik yapıldığı zaman, daha geç sürelerden sonra ilişkiye girilebilir. Ancak genital estetik operasyonlarında; küçük bir dış müdahale olması, dikiş işlemlerinin çok nadir olması ve vücudun çok fazla etkilenmeden estetik işleme tabi olması söz konusudur. Doğal olarak da daha kısa bir süreden sonra ilişkiye girilebilecektir.

Genital Estetik Sonrası İlişkiye Girilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genital estetik işlemlerinde amaç, daha fazla cinsel haz almak olabilir. Doğal olarak da; vajina açıklık durumunun daha aza indirilmesi, kadının sinir uçlarının daha dışa çıkarılması ve dikiş kullanılarak yapılacak bazı değişiklikler söz konusu olabilir.

Burada belirtilen her durum, hem doğum aşamasında hem de genital estetik sonrası ilişkide oldukça önemli sonuçlar doğuracaktır. Bu nedenle; estetik sonrası özellikle ilk ilişkide zorlamalar yapılmaması gerektiği, doktor tarafından belirtilen bekleme sürelerinin mutlaka doldurulması gerektiği ve daha önceden öğrenilmiş olan bir komplikasyon olması durumunda doktora gidilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024