Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Genital Siğil ve HPV

Genital Siğil ve HPV
Esra Çabuk CÖMERT

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en ciddi ve en dikkat edilmesi gereken hastalıklardan bir tanesi olan HPV, yani Human Papilloma Virus’ün vajinada ortaya çıkmasına neden olduğu genital siğil, kadınlarda görülen genital bölge rahatsızlığıdır. Genital siğil ve HPV hakkında belirtileri nelerdir, hangi tipleri mevcuttur ve HPV hangi hastalıklara neden olur gibi soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Genital siğil Nedir?

HPV virüsü, bulaşıcı ve vajinada bir siğille ortaya çıkan bir enfeksiyondur. HPV enfeksiyonunu, genel olarak cinsel yaşama erken adım atmış ve fazla sayıda cinsel partner ile birlikte olmuş kadınlarda, daha yüksek oranda görülmektedir. Bu enfeksiyon, dünyada cinsel yolla en sık bulaşan enfeksiyon olma özelliğine sahiptir.

HPV virüsü nasıl bulaşır?

HPV virüsünün, cinsel yolla bulaşmasının alt nedenleri arasında oral ve anal cinsel ilişki önemli bir faktördür. Genital siğil bulaşma olasılığı, cinsel yaşamı aktif partnerler arasında % 60’a yakındır. Bulaşma oranı yüksek bir virüs olan HPV’den ötürü, cinsel hayatı aktif kadınlarda görülme oranı %50’ye yaklaşmıştır.

HPV’nin bulaşmasında birçok faktör söz konusudur. Ancak en çok dikkat edilmesi gereken, HPV vakalarında en sık gözlenen riskli bulaşma faktörleri şu şekilde sıralanabilir:

-Korunmadan cinsel ilişkiye girmek

-Erken yaşlarda cinsel ilişkiye girmek

-Fazla sayıda partnerle cinsel ilişki yaşamak

-Bağışıklık sisteminin, HPV risklerine karşı savunmasız olması

Genital Siğil ve HPV

Genital Siğil ve HPV

HPV virüsü çocuklarda ve gençlerde ortaya çıkar mı?

HPV virüsü sadece yetişkinlerde ortaya çıkan bir durum değildir. Çocuklarda da, gençlerde de HPV virüsü ve genital siğiller ortaya çıkabilir. 2 yaş altındaki çocuklarda görülen anogenital siğillerin nedeni, çocuğa annenin anogenital kanalından bulaşan HPV enfeksiyonudur. Ancak 2 yaş üzerinde ortaya çıkan siğillerde öne çıkan neden, cinsel istismar olaylarıdır. Çocuklarda görülen siğil vakalarında son dönemde tespit edilen diğer bir neden ise, HPV virüsüne sahip hastalar ile banyo gibi özel kullanım alanlarını paylaşmaktır. HPV virüsünün yayılması, temas ve dolaylı temas şeklinde olduğundan ötürü bu konuda dikkatli olmak öneme sahiptir.

HPV nerelerde ortaya çıkar? Enfeksiyonun vücutta görüldüğü bölgeler

Kadınlarda ve erkeklerde HPV virüsü, farklı bölgelerde görülebilir. Bugüne kadar ortaya çıkan HPV vakalarında, kadın ve erkek hastalarda, enfeksiyonun görüldüğü bölgeler şu şekildedir:

Erkeklerde HPV enfeksiyonu nerelerde görülür?

Dış genital bölge

Makat çevresindeki perianal bölge

Kadınlarda HPV enfeksiyonu nerelerde görülür?

Genital bölgenin dışı

Vajina bölgesi

Rahim ağzı (serviks)

Makat çevresi

Bu çevreler dışında HPV enfeksiyonu aynı zamanda ağız bölgesinde, burun bölgesinde ve solunum yolu ile ilişkili kısımlarda da karşımıza çıkmaktadır.

Genital siğil olduğunu nasıl fark edebilirsiniz? Genital siğil belirtileri nelerdir?

Genital siğillerde, kısa vadede bir rahatsızlığı fark edememeniz neticesinde durumun ilerlemesi ve tedavisi daha zor bir halin ortaya çıkmasını önlemek adına, belirtileri bilmek önem taşımaktadır. Siğiller genellikle, çok açık bir belirti ortaya koymaz. Genel belirtileri kanama ve kaşıntılardır. Eğer genital bölgede kanama ve kaşıntı şikayetleriniz artıyorsa, bir siğil riski vardır.

Siğiller, belirtileri çok net ortaya çıkarmadıkları için, bir süre fark ettirmeden büyüyebilirler. Derideki kabarıklık ya da kahve tonlarında bir et beni gibi şekillerle ortaya çıkabilen siğiller genellikle çok küçüktürler, dolayısı ile fark edilmeleri zaman alabilir. Ancak bunun dışında, birkaç santimetrelik siğiller de çıkabilir. Farklı tiplerle ortaya çıkan genital siğiller arasında bir nodül olarak çıkan siğiller, diyabet hastalarında görülen immunsupresif siğiller yer alır. Siğiller ilk etapta görece küçük olabildikleri gibi, milimetrik ebatları zaman içinde büyüyebilir, kapladığı yerler artabilir.

Erkeklerde siğil belirtileri nelerdir?

Erkeklerde penis, kasık bölgesi ve testis kısımlarında görülebilen siğiller nadiren de olsa anüste görülebilmektedir. İdrar yollarında problemler, dolayısı ile tuvalete çıkmakta birtakım zorluklar da, belirtiler arasındadır.

Kadınlarda siğil belirtileri nelerdir?

Kadınlarda siğillerin belirtileri genellikle in genital bölgede ortaya çıkar. Cinsel ilişkide kanama bu belirtiler arasındadır. Gebelikte kanama da siğil belirtileri arasındadır. Dış genital bölgede ise, kaşınma durumları söz konusu olabilir.

Genital Siğil ve HPV

Genital Siğil ve HPV

HPV bulaştıktan sonra, genital siğiller vücutta ne zaman belli olur?

HPV bulaşmasının ardından, vücutta siğiller hemen ortaya çıkmamaktadır. Bağışıklık sistemine göre, bulaştığı organizmaların büyük kısmında yok edilen siğiller vücutta kalırsa, bir lezyon ile ortaya çıkması ve siğile dönüşmesi ise 3 hafta ile 2 yıl arasında değişebilir. HPV virüsünün bulaşmasının ardından ortaya çıkması aşağıdaki durumlar ile de ciddi şekilde ilişkilidir.

-Kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olup olmaması

-Vücutta farklı enfeksiyonların görülme durumları

-Yaş ve organizmanın buna bağlı reaksiyonları

Genital siğil vakalarında en riskli yaş aralığı

Genital siğil vakalarında enfeksiyon görülme riskleri incelendiğinde, en büyük risk grubu 15-24 yaş arasıdır. Virüsün cinsel ilişki yolu ile bulaşma payının büyüklüğü düşünülürse, gençler arasında daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Erkeklerde 25-30 yaş arasında, kadınlarda ise 20-25 yaş aralığında en yüksek siğil vakaları gözlenmiştir.

HPV virüsü ve kanser ilişkisi

HPV virüsü, 200 civarında farklı tip barındırır, HPV türlerinin tamamı genital bölgede siğil görülmesini tetiklemez. Ancak yüksek riskli HPV türleri, özellikle tip 16 ve 18 HPV grupları, çeşitli hastalıklara yol açabilir. HPV ile kanser arasında yüksek bir ilişki söz konusu olmadığı gibi, kişinin bağışıklık sistemine göre, bu virüs her vakada kansere dönmemektedir. Dolayısı ile bu virüse karşı dikkatli olmak, önlemleri almak ve gerektiği durumlarda zaman kaybetmeden doktora gitmek önemlidir.

HPV virüsünden korunma yolları

Genital siğiller aracılığı ile ciddi hastalıklara yol açabilen HPV’ye karşı alınabilecek en ciddi önlemlerden bir tanesi aşı olmaktır. HPV’ye karşı etkili olan, bulaşmayı önleyen diğer faktörler arasında ise erkekler için sünnet olmak ve cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanmaktır.


Hemen Ara
Whatsapp