Hamilelik Cinsel İsteğimi Azaltır Mı?

Hamileliğin ilerlemesi ile beraber cinsel istekte, cinsel ilişki sıklığında, orgazm ve cinsel tatmin fonksiyonların da genel anlamda azalma oluşabilir. Hamileliğin erken dönemlerindeki genital bölge de kanlanma artışı sebebiyle, rahim ve rahim ağzınızda yumuşama meydana gelir. Vajinada renk değişikliği, dış genital organlarda büyüme ve artmış olarak vajinal akıntı görülür.

Hamileliğin İlk Ayları

Hamileliğin ilk aylarında, yani ilk dönemlerde, cinsel istek ve arzularda belirgin bir artış görülmektedir. Ancak bu istek ve arzular devamlılık göstermez.

Hamilelik ilerledikçe bulantı ve kusma, memelerde hassasiyet, halsizlik, fiziki kısıtlılık sebebiyle cinsel istek ve performans da azalmalar görülebilir. Hamilelik süresinde orgazm, değişkenlik gösterirken, cinsel tatminde de genel anlamda azalma meydana gelmektedir.

Hamilelik sırasındaki cinsel ilişkide, orgazm oluşması durumunda, anne karnındaki bebek olumsuz yönde etkilemez. Tam aksine bebeğin hareketlerinin bu esnada artmaya başladığı ve kalp atışlarının da olumlu yönde değiştiği NST çekimlerinden bilinmektedir.

Hamilelikte Cinselliğin Sıklığı

Hamilelikte cinsel ilişki sıklığı değerlendirmeye alındığında, genellikle çiftler gebelik öncesi aylarda ortalama 8–10 kez ilişkiye girerken, hamileliğin ilk 3 ayında ise bu ilişkiye girme sıklığı ayda ortalama 6’ya doğru düşüş göstermektedir.

Gebeliğin 12. ile 28. haftaları arası ayda ortalama cinsel ilişki 5 iken son aylara doğru ciddi anlamda bir düşme göstererek, çiftler ayda ortalama 1 ya da 2 kez seks yaparlar. Bu azalmanın en büyük sebebi bebeğe zarar verme korkusu, kadındaki oluşan cinsel arzuda değişkenlik ve cinsel pozisyonlardaki oluşan zorluktan kaynaklanmaktadır.

Hamilelikte cinsel istek seyri ise şu şekildedir;

  • Cinsel istek ve arzu ilk 3 ayda hafif azalma gösterir. İlk 3 ayda değişim göstermediği de oluyor.
  • Hamileliğin 12. ve 28. haftaları arasında kısmen artış gösterir. Ya da artış göstermeyip aynı kalabilir.
  • Hamileliğin son aylarında ise belirgin olarak düşüş yaşanmaya başlanır.
  • Doğum sonrası 3 ve 4. aylarda ise cinsel istekte azalma görülür. Daha sonraları normale dönmeye başlar.

Hamilelikte cinsel isteğin ve arzunun azalıp arttığı dönemler bulunmaktadır. İlk aylarda düşüş yaşanırken, sonraları artış göstermeye başlar. Daha sonralarında ise tekrardan düşmeye başlar.

Hamile Kadınlar Cinsel İstek Duyar Mı?

İnsanlarda cinsellik süreklidir. Dolayısıyla cinsel istek, insanların her döneminde bulunmaktadır. Hamile kadınlarda, hamilelik sürelerinin belli bölümlerinde cinsel istek duymaktadır. Belli dönemlerinde ise kısa süreli isteksizlik olmaktadır. Bunun en büyük nedeni psikolojik olarak yaşadıkları sıkıntılardır. Psikolojik açıdan sorun yaşamayan hamile kadınlar, her dönem istek duyarlar.

Hamileyken Orgazm Olmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Orgazm olmak, anneye ve bebeğe zarar vermez. Halk arasında, orgazm sonucu oluşan kasılmaların bebeğe zarar verdiği yayılmıştır. Bu yaygın inanış, sadece sağlıksız bir gebelik geçiren kadınlar için geçerlidir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024