Hamilelik İçin En Uygun Zaman Nasıl Hesaplanır?

Hamilelik kadınların hayatlarının belirli dönemlerinde geçirdikleri ya da geçirmek istedikleri bir dönem olarak karşımıza çıkabilir. Bu dönem boyunca kadınlar belirli zorluklarla karşı karşıya kalabilirler. Kadınlar bu dönemi en uygun şekilde seçmeye çalışmalı ve en verimli olacak şekilde atlatmalıdır. Kadınlar hamile kalmak istedikleri dönemi seçmek için kendilerine en uygun dönemi belirlemelidir.

Bu dönem belirlendikten sonra en uygun hesaplama yöntemi seçilmeli ve tüm kurallara harfiyen uyulmalıdır. Hamile kalmak için öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta, ilişki sırasında korunma bırakıldıktan sonraki ilk altı aydır. Çiftlerin çok büyük bir kısmı bu ilk altı ay boyunca gerçekleşen ilişkiden çocuk sahibi olur.

Hamilelikte Yumurtlama Dönemi Hesabının Önemi Nedir?

Korunma sonrası hamile kalmaya karar verildikten sonraki dönemde yumurtlama dönemini hesaplamak oldukça önemlidir. Bu dönemin en verimli şekilde hesaplanması için hamile kalmak isteyen kadınların vücutlarını çok iyi tanımaları gerekmektedir. Bu tanıma en iyi adet döngüsünün çok iyi bilinmesi ile gerçekleşir.

Bu adet döngüsünün düzenli bir takviminin çıkarılması yumurtlama dönemi hesabı yaparken oldukça önemlidir. Kadınlar vücut yapıları gereği her ay yumurtlama dönemi içine girerler. Bu dönemlerin en verimli şekilde değerlendirilmesi hamilelik için en uygun dönemin hesaplanması adına büyük önem taşır. Adet döngüsünün ve sıklığının hesaplanması ilişki sıklığını ve zamanını belirlemek için diğer bir önemli etkeni teşkil eder.

normal doğum sonrası ağrılar ne kadar sürer

Hamilelik İçin En Uygun Periyot Nasıl Belirlenir?

Hamile kalmaya karar verildikten sonra bu işlem için gerçekleşecek periyotu belirlemek en kısa zamanda ve en uygun zamanda hamile kalmak adına önemlidir. Hamile kalmak için vücudun bazı hazırlık ve ön faktörlerden geçmesi gerekir. Kadınların kimi adet dönemlerini uzun geçirirken kimi bu dönemi daha uzun bir şekilde geçirirler.

İlişkiye girme sıklığı ise erkekte bulunan spermin kalitesini etkileyeceği için bu döngüyü en iyi şekilde hesaplamak gerekir. Kadınların adet döngüsü sıklığı ve uzunluğu tam olarak belirlendikten sonra bu döngüye denk gelecek şekilde haftada iki ya da üç kez ilişkiye girilmesi önerilir. Bu döngü sırasında kadının yumurtlama döneminin erkeğin sperm kalitesinin en uygun olduğu döneme denk gelmesi önemlidir.

Yumurtlama Dönemi Takvimi Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kadınların hamile kalmadan önce dikkat etmesi gereken en önemli nokta adet döngüsü takvimi hazırlandıktan sonra bu takvimin periyotuna en uygun şekilde hareket etmesi gerekmektedir.

Bu takvim sırasında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Yumurtlama döneminin adetten on dört gün öncesi olduğu bilinmelidir.
  • Düzensiz adet gören kadınlar bu döngüyü ortalama şekilde tutturabilmek için haftada iki ya da üç defa ilişkiye girmelidir.
  • Sık cinsel ilişkiye girmek yumurta ve sperm kalitesini düşüreceğinden ilişki sıklığına dikkat edilmelidir.
  • Yumurtlama dönemi takvimi partner ile birlikte ortak bir eleştiriyle hazırlanmalı ve iki tarafta düzenlenen takvime göre ortak hareket etmelidir.

Belirtilen bu noktalara dikkat etmek en uygun zaman diliminin belirlenmesi adına oldukça önemlidir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024