Hamilelikte Alkol Tüketmenin Zararları

Hamilelik sürecinde anne adayının yediği ve içtiği her şeyin bebeğe olumlu ve olumsuz etkileri vardır. Hamilelikte alkol kullanımı anne ve bebek için zararlıdır. Alkol kullanımı hamilelik boyunca ciddi ve kalıcı hasarlara neden olabilir. Anne adayı alkol kullanıyorsa gebeliğe karar verdiği zaman alkol kullanımını bırakmalıdır. Gebelik döneminde bebek ve anne adayı için en iyi olan alkolü bırakmaktır. Anne adayının alkol kullandığı fark edilirse ailesi ve doktoru tarafından alkolü bırakması için desteklenmelidir. Alkol bağımlılığı olan anne adayları desteklenerek bu durumdan kurtulması sağlanabilir.

Hamilelikte Alkol Kullanımının Bebeğe Zararları Nelerdir?

  • Hamilelikte alkol kullanımı bebeğin anne rahmindeki gelişimini bozabilir.Anne adayının alkol kullanımına bağlı olarak bebek düşük doğum ağırlığı ile dünyaya gelme riski taşır.
  • Hamilelik döneminde alkol kullanan annenin bebeği yaşamının her döneminde hastalıklara karşı daha açık olur.Bebekte zeka geriliği, gelişim geriliği ve anomaliler gözlenebilir.
  • Bebekte merkezi sinir sistemi anomalilerinin yaşanma riski artar.
  • Alkol bebeğin anne karnındaki yerinin daralmasına ve gelişim alanının kısıtlanmasına neden olur.
  • Bebekte sonraki yaşamında öğrenme güçlüğü ve gelişim bozuklukları yaşanır.

Hamilelikte Alkol Kullanımının Anne Adayına Zararları

Hamilelikte kullanılan alkolün az ya da çok kullanılması önemli değildir. Alkol miktarı ne olursa olsun hamilelik için risk içeren bir faktördür. Anne adayı için alkolün zararlarını sıralayacak olursak; Hamileliğinde alkol kullanan anne adaylarının hamileliği düşük, ölü doğum, zor doğum ve anomalili bebek doğması gibi istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Hamilelik öncesinde alkol kullanan anne adaylarının bebek sahibi olma ihtimali azalır. Alkol kullanımı annenin dengeli ve yetersiz beslenmesini bozar. Anne adayı hamilelik için gerekli enerjiyi ve besinlerini yeteri kadar alamaz.

Hamilelikte alkol kullanan anne adayları için doğum eylemi ve hamilelik süreci oldukça zorlu bir süreç olur. Hamilelik öncesinde alkol kullanan anne adayları her geçen gün alkol kullanımını azaltırsa bebekteki ve kendindeki olumlu gelişmeleri görebilir. Alkolü bırakmak için hiçbir zaman geç değildir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024