Yapılan pek çok bilimsel araştırma ile gebelik döneminde yapılan davranışların ve beslenmenin bebeğin anne karnındaki gelişimi ile yakın ilişkili olduğu ortaya çıkarılmış durumdadır. Bu nedenle hamilelikte bebeğin gelişimi mutlaka desteklenmeli ve anne adayı bu dönemi mümkün olan en iyi şekilde geçirmeye çalışmalıdır.

Hamilelikte bebeğin gelişimi için beslenme başta olmak üzere pek çok konuda anne adayları son derece titiz davranmalı ve çok dikkatli olmalıdır. Hamilelikte bebeğin gelişimini olumsuz etkileyen faktörler arasında ilk sırada hiç şüphesiz sigara, alkol ve uyuşturucu tüketimi yer almaktadır. Gebelikte sigara içilmesi durumunda kordon bağı ile sigaranın içinde bulunan zararlı maddeler korumasız olan bebeğe aktarılmakta gebelikte alkol tüketilmesi durumunda ise hem erken doğum riski yükselmekte hem de bebekte zeka geriliği görülmektedir.

Hamilelikte uyuşturucu kullanılması durumunda da yine düşük riski artmakta aynı zamanda bebeğin sakat ya da zeka özürlü doğma riski yükselmektedir. Bebeğin gelişimini olumlu yönde desteklemek isteyen anne adayların sağlıklı beslenmeyi benimsemesi, uyku düzenlerine özen göstermesi, düzenli olarak yürüyüş ve yüzme gibi hafif sporları yapmaları çok önemlidir. Bebeğin zeka gelişimini desteklemek isteyen anne adaylarını ise Omega 3 yönünden zengin yiyecekleri tüketmeleri, protein ve kalsiyumu dengeli olarak almaları çok önemlidir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024