Hamilelikte Bulantı ve Kusmayı Hafifletmenin Yolları Nelerdir?

Hamilelikte neden bulantılar yaşanır? Nasıl daha rahat hamilelik dönemi geçirilir? Gibi sorular, en çok cevap arayan sorular arasında gelmektedir. Hamilelik, her bayanın annelik içgüdüsüyle ortaya çıkan bir istektir. Zor sürece rağmen annelik nimetine erişebilmek için katlanılan bir süreçtir.

Hamilelikte Bulantılar Neden Yaşanır?

Hamilelik süreci 9 aydan ibarettir. En çok bulantıların yaşandığı dönem, hamileliğe vücudun alışmaya çalıştığı evre olan ilk 3 aydır. Bu ayda vücut çok farklı değişimler geçirmektedir. Anneliğe hazırlanan bu değişimden en çok mide etkilenmektedir.

Bulantılar anne adaylarını çok rahatsız etse de aslında mide, bir nevi vücudu zararlı olan şeylerden arındırarak bebeği koruma altına almaya çalışmaktadır. Bebeğe zarar verecek olan maddelerin kusma yoluyla dışarı göndermektedir. Hazım zorlayıcı gıdalar, midede hazmedilirken vücut yorulur ve bu da bebeği rahatsız eder. Mide bu durumda hazmedemediği gıdaları, kusma yoluyla vücuttan dışarı atar.

Bulantı ve kusmanın başka bir nedeni ise vücudun değerlerinin yükselmeye başlamasıyla vücutta bazı değişimlerin yaşanmasından dolayı mide, bu değişim sürecinde kendine temizleyerek sürece destek olamaya çalışmaktadır. Bu durum bize bulantı ve kusmaların zannedildiği kadar kötü bir durum olmadığını bize göstermektedir.

Hamilelikte Bulantı Ve Kusmayı Hafifletmek İçin Ne Yapılmalı?

Hamilelik sürecini daha rahat geçirmek her kadının hayalidir.

Bu dönemi daha sakin geçirmek için şunlara dikkat etmek gerekmektedir:

  • Hamilelikte yenilen gıdaların hafif olmasına dikkat etmek gerekmektedir.
  • Sebze ve yeşillik ağırlıklı beslenmek ve mideyi çok yormamak gerekmektedir.
  • Soğuk algınlığına karşı çok dikkat etmek gerekir.
  • Karışık beslenmeden uzak durmak gerekir.
  • Bilindiğinin aksine çok sık yemek yemek yerine alışılmış düzeni bozmamak ve çok hafif beslenmeye dikkat etmek gerekir.
  • Hamileliğin ilk üç ayı artan bulantıların önüne geçmek için çok sık dinlenmek gerekmektedir.
  • Stres ve sıkıntıdan uzak durulması hem mide bulantıları için hem de bebek için daha sağlıklı bir adımdır.
  • Vücudun her istediğini yemek mideyi daha çok rahatsız edeceği için ölçülü yemeye özen gösterilmelidir.
  • Gereksiz ilaç kullanımından kaçınılması da mideyi rahatlatacak olan sebeplerin başında gelmektedir.

Hamilelikte Bulantı Ve Kusmaya Karşı Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır?

Hamilelikte bulantı ve kusmaya karşı alınacak önlemlerden biri dinlenmektir. Değişim içerisine giren vücudu yediklerimizle daha çok yormamak gerekmektedir. Gereksiz yiyecekler tüketmek yerine faydalı olan besinlerle beslenmek en doğru olanıdır. Sabahları daha yoğun olan bulantılardan kurtulmak için evi havalandırmalı, gerekirse açık havaya çıkıp temiz havayla ciğerleri ferahlatmalıdır.

Hamilelikte Mide Bulantılarına Doğal Çözümler Nelerdir?

Hamilelikte bulantı ve kusmalar çok normal bir durumdur. Çok rahatsız edecek boyuta geldiği zaman limonlu su içmek de mide ferahlatıcıdır Hafif tuzlu ve limonlu salata da mide bulantısını bastırabilir. Köy yoğurdu ve patates de yine bulantıları azaltacak diğer gıdalardandır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024