Hamilelikte Uyku Sorunu: Yatakta Rahat Edemiyor Musunuz?

Hamilelikte yeterli ve dengeli uyku önemlidir. Hem anne adayının yorgun düşmemesi hem de bebek için gerekli olan desteğin sağlanabilmesi adına uykunun sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi gerekir. Bu süreç içerisindeki problemler özellikle ilerleyen dönemlerde sorunlar yaşayabilir. Bu sorunlara çözüm bulunmaması ise hem hamileliği tehlikeye atabilir hem de kadınlar için stres gibi sorunları beraberinde getirir. Bu nedenle uyku sorunu küçümsenmeden mutlaka uygun bir şekilde çözülmelidir.

gebelikte-uyku-problemi

İlk trimestrenin başında, büyümekte olan uterusunuzdan mesanenizin baskısı sizi her zamankinden daha fazla tuvalete götürecektir. Üstelik sadece tuvalet ihtiyacı için değil, bazı hamilelerde mide bulantısı da bu duruma sebebiyet verebilir. Daha sonra gebelikte, hazımsızlık, mide ekşimesi veya bacak krampları da yaşanabilir.

Hamilelikte Uyku Problemi

Uykuya çok meraklı veya heyecanlı olabilirsiniz. Aynı zamanda ekstra ağırlık taşıyarak, büyük karnınız için rahat bir destek bulmak için uğraşmanız sizi çoğu zaman zorlayabilir. Üstelik bir kere rahat etseniz dahi bebeğinizden gelecek birkaç tekme, sizi kolayca uyandıracak ve rahatınızı böylece bozmaya yetecektir.

Ayrıca en iyi uyku pozisyonunuz sol tarafa yatmak olsa da karnınızdaki bebek için sırt üstü yatmanız gerekebilir. Buna alışmak da zorlayıcı olacağı için kadınlar için sancılı bir süreç başlatabilir. Bu durum zaman alacağı için hemen bu sorunu çözmeye çalışmayın. Alışmaya çalışın ve kendinize bu konuda zaman verin.

Kendinizi Nasıl Rahatlatabilirsiniz?

Eğer mide ekşimesi veya nefes darlığı çekiyorsanız üst vücudunuzu biraz yukarı kaldırmaya çalışın. Bu durum sizi biraz daha rahatlatacaktır. Yaşadığınız sorunlara göre bu tip küçük ipuçları sizi daha da rahatlatacaktır. Bu bakımdan uzmandan bir destek alabilir ya da online olarak yapacağınız araştırmalar ile birlikte kendinizi bu konuda daha iyi hale getirebilirsiniz.

Özel Ürünler Kullanabilirsiniz

Üçüncü trimesterde uyku sutyenleri ve analık kemeri takmak göğüslerinize, karnınıza ve sırt bölgelerinize ekstra destek sağlar. Bu bakımdan hamilelerin

Yastık kucaklama gibi yöntemler de yine işe yaratacaktır. Dizleriniz bükülürken sol tarafınıza yaslanın ve dizlerinizin arasına bir yastık koyun. Ekstra rahatlık ve destek için karnınızın altına ve arkanıza diğer yastıklarla destek sağlayabilirsiniz. Özellikle hamile kadınlar için yapılmış birçok yastıkları kullanabilirsiniz. Bu yastıklardan bazıları C veya U şeklinde hazırlanmıştır. Bu kadınların daha rahat uyuması adına oldukça işe yaratacaktır.  Ayrıca pek çok hamile kadın gibi siz de köpük yatak kullanabilirsiniz. Bu köpükler yatağınızın üzerine ilave konfor sağlar.

İlk Trimester Ve Uyku

Neredeyse tüm hamile kadınların bir noktada uyku sorunu vardır. Ve hamileyken bulantı, mide ekşimesi ve sürekli tuvalet ihtiyacı göz önüne alındığında bu durum kadınları daha da zorlar. Hamileliğinizin erken dönemlerinden itibaren gün içinde çok uykulu hissedeceksiniz. Progesteronun yüksek seviyeleri, bu ani isteği uyandırır. Progesteron, bir kadının üreme döngüsünü düzenleyen bir hormondur. Ayrıca sizi uyuşuk yapar. Bu nedenle de yorgunluğun normal olduğunu kabullenin ve mümkün oldukça dinlenmeye çalışın. Büyüyen göğüsleriniz, özellikle bir uyku alışkanlığınız varsa rahat bir uyku pozisyonu bulmanızın zorlaşmasına neden olabilir. İlk üç aylık dönem, farklı uyku pozisyonları için antrenmana başlamak adına mükemmel bir zamandır.

Gece bir uyanıklık döngüsünde ve gün boyunca tükenmek üzere hissettiğinizde, yalnız değilsiniz. Gebe kadınların yarısından fazlası iş haftasında en az bir kez kestirirken, yüzde 60’ı hafta sonu en az bir kez uyuklar.

İkinci Trimester Ve Uyku

Gebeliğin ikinci evresine başladınız ve büyük ihtimalle artık daha huzur içinde uyuyorsunuzdur. Buna rağmen, hamilelikten önceki kadar iyi uyuma ihtimaliniz yok. Progesteron hormonu, ilk üç ayda anneleri çok yorgun kılar. Hormon düzeyleriniz şimdi daha yavaş yükseliyor, bu nedenle şansınız daha fazla enerji. Önceki haftalarınıza kıyasla daha iyi uyumanız mümkün. Bu dönem itibari ile yan uyku moduna geçin.

Üçüncü Trimester Ve Uyku

Gebeliğinizin sözde balayı safhası bittiğinde, aynı zamanda uykunuz geceler de başlar. Araştırmalar, annelerin üçüncü trimesterinde uyku kalitesinin birinci ve ikinci trimesterden daha kötü olduğunu gösteriyor. Üçüncü trimester döneminde kadınlar, daha az uyku süresine sahiptir ve gece boyunca daha sık uyanırlar. Üçüncü trimesterde, karnınız rahatça uzanmanıza izin vermek için çok büyük olduğu için sorun yaratacaktır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024