Hapşırma ve Öksürme Esnasında İdrar Kaçırma Neden Olur? 

Günümüzde farklı nedenler dolayısıyla birçok kişinin yaşadığı ve yaşamaya devam ettiği kronik problemler arasında bulunan idrar kaçırma sorunu, daha çok hapşırma ve öksürme esnasında meydana geliyor. Genetik ve sonradan kazanılmış birçok etken nedeni ile gerçekleşen idrar kaçırma sorununun sebeplerini beraber inceleyelim.

Obezite

Günümüzde idrar kaçırma probleminin en çok karşılaşıldığı insanlar, boy-kilo endeksinde obeziteye rastlanan kişilerde meydana geliyor. Bu nedenle hapşırma ve öksürme gibi vücut refleksleri sırasında idrar kaçırma probleminin fazla kilo ile yaşanabileceği sonucuna ulaşılırken, idrar kaçırma problemlerinin çözülebilmesi için kilo kaybını sağlayacak diyet ve egzersizler önerilmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre her 25 obezite hastasının 8’i, vücut refleksleri sırasında idrar kaçırma probleminin yaşandığını dile getirerek önemli bir istatistiğe imza atılmıştır. İdrar kaçırma probleminin en çok karşılaşılan nedeni fazla kilolardır.

Prostat Büyümesi

İdrar torbasına en yakın organlar arasında bulunan organlardan biri olan prostat, zaman zaman kontrolsüz bir şekilde büyüyerek kronik bir sorun olan idrar kaçırma problemine neden olabilmektedir. Özellikle hapşırma ve öksürme gibi anlarda yaşanan bu kaçırmaların daha çok erkeklerde karşılaşıldığı görülürken, prostat büyümesinin neden olduğu birçok farklı problem de meydana gelebilmektedir.

Hafife alınmayacak hastalıklardan biri olan prostat büyümesi, zaman içerisinde ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilirken, erken teşhis sayesinde bu büyüme kolaylıkla önlenebilmektedir. İdrar kaçırma problemleri arasında en sık karşılaşılan nedenlerden biri olan prostat büyümesi teşhisi için mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir.

Fazla Doğum Sayısı

Kadın hastalarda karşılaşılan hapşırma ve öksürme sırasında idrar kaçırma probleminin en büyük nedeni, fazla doğum yapma sayısıdır. Doğum sayısı arttıkça genişleyen iç rahim ve vajina, bu tür durumlarda idrar kaçırmaya sebebiyet verebilir. Kronik bir sorun olan ve birden fazla çözümü bulunan bu problem, doğum sayısı 5’ten fazla olan kadınlarda %70’e varan oranlarda rast gelinebilir. Bu nedenle seneler içerisinde doğum nedenli idrar kaçırma probleminin birçok ilaç ve cerrahi tedavisi bulunarak, bu kadın hastaların doktor teşhisi sonucu tedavi sürecine başlaması önerilir.

Diğer Kronik Sebepler

Vücut refleksleri sırasında idrar kaçırma probleminin birçok geçici ve kalıcı nedenleri olabilmektedir. Küçük oranlara sahip bu sebepler, zaman zaman hastalarda karşılaşılırken; idrar kaçırma problemine neden olan ana sebepler arasında da yer alabilir.

Bu nedenler arasında şu idrar kaçırma sebepleri görülebilir;

  • Kabızlık
  • Yaşın ilerlemesi
  • Sistit
  • Menopoz ve antropoz
  • Doğum esnasında gerçekleşen zorluklar
  • Alzheimer hastalığı
  • Sinir sistemi bozuklukları

Bu gibi nedenler, idrar kaçırma problemleri arasında yer alan kronik sorunlardır. Karşılaşılma sıklığı ana nedenler arasında az olarak görülse de, günümüzde birçok kişinin idrar kaçırma problemleri bu nedenler dolayısı ile meydana gelmektedir. Bu sebeple, doğru teşhis ve tedavi süreci için mutlaka doktorunuza danışarak idrar kaçırma probleminin nedenini öğrenebilirsiniz.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024