Harika Bir Hamilelik Geçirmenin Yolları Nelerdir?

Son zamanlarda anne adayları tarafından arama motorlarında sıklıkla sorulan soruların başında Harika bir hamilelik geçirmenin yolları nelerdir, olmaktadır. Yaklaşık olarak 40 hafta gibi bir süre boyunca devam eden hamilelik dönemi boyunca anne adayı çeşitli psikolojik ve fiziksel problemler yaşayabilir. Vücudun gebeliğe alışması süreci, aydan aya görülebilen değişimler ve bünyenin beklemiş olduğu takviyeler gebeye değişik bir dönem yaşatmaktadır. Hem hormonların hem de vücudun yapısının çok hassas olduğu bu dönemi hasarsız ve rahat bir şekilde atlatmanın çeşitli yollara mevcuttur.

Mide Bulantılarına Karşı Önlem Alınmalı

  • Özellikle de hamilelik sürecinin ilk aşamalarında sıklıkla mide bulantıları ve kusmalar yaşanacaktır.
  • Bunu önleyebilmek amacıyla hamileler az miktarda da olsa sık sık yemek yemelidir. Bu şekilde mide hiç boş kalmayacak ve mide bulantılarının etkisi de azalmış olacaktır.
  • Mide bulantısının giderilebilmesi amacıyla protein barındıran aperatiflerin tüketilmesi oldukça önemlidir.
  • Baharatı olmayan çeşitli yiyecekleri ve içeceklerin tercih edilmesi ôzellikle de ilk 3 ay için anne adaylarının faydasına olacaktır. -Baharat, hamilelik dönemi boyunca mide bulantılarını kuvvetlendirir.
  • Aynı zamanda mide ağrılarına da sebep olabilen bir faktördür.
  • Hamilelikte beslenme, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır.
  • Bu nedenle sıklıkla meyve ve süt ürünleri tüketimi yapılmalıdır.
  • Her gün 1 adet yumurta ya da 1 porsiyon kadar etli sebze yada kuru baklagiller uzmanların yaygın beslenme tavsiyelerinden olmaktadır.
  • Ara ara kuru incir, kuru kayısı takviyesi anne adayının daha güçlü bir bünyeye sahip olmasını sağlayacaktır.

Bol Bol Su Tüketilmeli

Gebelik süreci boyunca su tüketimi oldukça önem arz etmektedir. Hamilelerde meydana gelen aşırı Sıvı kaybı anne sağlığına zarar verecektir. Hamilelerin günde yaklaşık olarak 10 ile 15 bardak su tüketmeleri hem kendilerinin hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça önemli olan bir durumdur.

Su azalmasının meydana gelmemesi, gebeliği enfeksiyonlardan ve diğer rahatsızlıklardan korurken hamilelikte sıklıkla karşılaşılan kabızlık gibi sorunlara da çözüm üretmektedir. Ayriyeten tüketilen doğal meyve suları ekstra vitamin gereksinimlerini karşılarken maden suyunda bulunan yoğun mineraller gebe için faydalı olmaktadır.

Düzenli Yürüyüş Ve Yüzme Aktiviteleri

Hamilelik sürecinde özellikle de 3 aydan itibaren dengeli ve disiplinli beslenme süreci başlayacaktır. Bu beslenme, düzenli bazen çok fazla kilo alınmasına sebep olabilir. Bu kiloların vücuda yerleşmemesi amacıyla hamilelerin sıklıkla egzersiz hareketlerini yapması ve en iyi spor türlerinden olan yüzme aktivitesini hamilelik süreci boyunca düzenli bir şekilde yerine getirilme

Ayakta Fazla Kalınmamalı

Hamilelik döneminde kan pıhtılaşması ihtimali oldukça yüksek olan bir sağlık problemidir. Bu durum, vücut içerisinde çeşitli şişkinlik ve sancılara sebep olacaktır. Baskıya bağlı bir şekilde oluşacak varis durumlarını azaltabilmek amacıyla uzun süre boyunca ayakta kalmamaya özen gösterilmelidir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024