İkiz Gebelik Kimden Geçer?

Bir annenin ikizlere sahip olması zor ve yorucu görünse de, aslında çok hoş bir durumdur. İkiz bebeklerin oluşumunda ilk faktör genetik olmaktadır. Ailenizin önceki nesillerinde ikizleri varsa, ikizleriniz olma olasılığı daha yüksektir.

İkiz Gebelik Nedir?

En yaygın çoğul gebelik tipi, aynı anda birden fazla bebek rahimde büyüdüğünde ortaya çıkan ikiz hamileliktir. Doğal olarak meydana gelen her 80 gebelikte ikiz bir gebelik vardır. İlaç veya IVF tedavisi gören hastalar için bu oran daha da artmıştır.

İkiz Bebek Nasıl Olur?

İkiz gebelik tek yumurta ve çift yumurta olarak ikiye ayrılır. Tek yumurta ikizlerinde durum, spermin yumurtayı döllemesiyle başlar. Tek yumurta ikizleri aynı DNA’ya sahiptir. İlk 72 saat içinde bölünme meydana gelirse, ikizler ayrı ayrı plasentaya yerleşir, ancak daha sonra bölünme olursa, tek bir plasentayı iki bebek paylaşır.

İkiz Bebek Nasıl Anlaşılır?

İkizlerin oluşumu farklıdır. Normal şartlar altında, adet sırasında bir yumurta serilir. Ancak bazı durumlarda, birden fazla yumurta üreteceklerdir. Burada ikizler, birden fazla sperm tarafından üretilen birden fazla yumurtanın döllenmesiyle oluşur. İkizlerin fiziksel benzerlikleri aynı olmayabilir. Cinsiyetleri de farklı olabilir. Bu durum genellikle infertilite tedavisi gören hastalarda daha yaygındır. 15. haftadan önce, ikizlerin oluşumunu tespit etmenin bir yolu yoktur. Bununla birlikte, 15. haftadan sonra ultrason muayenesinin sonuçları bilinebilir.

İkiz Bebek Anneden Mi Babadan Mı Gelir?

Büyük bir ihtimalle ikiz gebeliğin ana faktörü kalıtımdır. Başka bir neden infertilite tedavisidir. İnfertilite tedavisinde yumurtalıklar uyarılır ve yumurtlamaya çalışır. Ancak bazı durumlarda, birden fazla yumurta üretilecek ve birden fazla sperm birden fazla yumurtayı dölleyecektir. Bunun sonucunda anne ikizlere hamile kalır. Bu durum 35 yaşın üzerinde çok fazla ortaya çıkabilir. Bir yumurtanın birden fazla sperm tarafından döllenmesi, ikiz bebeklerin olasılığını artıracaktır. Menopoz yaklaşırken ikizlere sahip olmak da mümkündür.

İkiz Doğumu Kaçıncı Haftadan Sonra Gerçekleşir?

Normal gebelikte, beklenen doğum süresi 38 ila 40 haftadır. Bununla birlikte, ikiz bir hamileliğiniz varsa, bu süre daha erken olabilir. İkizler için ortalama gebelik süresi yaklaşık 37 haftadır, genellikle sezaryen ile doğum gerçekleşir.

İkiz Gebelik Doğum Yöntemleri

İkiz gebelik için tercih edilen doğum yöntemini belirlerken bebeğin pozisyonu çok önemlidir. Vajinal doğum da ikiz gebelik sırasında yapılabilir, ancak son yıllarda tercih edilen doğum yöntemi sezaryendir. Her iki bebek de kafa kafaya gelirse, normal doğum yapma veya sezaryen doğum kararı, muayene sonuçlarına bağlı olarak farklı olabilir.

Vajinal doğumda, ilk bebek doğduktan sonra kasılmalar ve ağrı azalır. İkiz bebekler arasındaki yaş farkı birkaç saat bulunabilir. Genellikle, kasılma ilk bebek doğduktan sonra 10-15 dakika içinde başlamazsa, müdahale ve ağrı ilaçlarla güçlendirilmelidir. Çok nadir olmasına rağmen, bazı durumlarda, ikinci bebek ilk bebek doğduktan sonra sezaryen ile doğar.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024