İstanbul Tüp Bebek Tedavisi Doktoru

Tüp bebek tedavisine ihtiyacı olanların profesyonel yardım alması şarttır. Parası daha ucuz diye herhangi bir merdiven altı kuruluştan yardım almak tehlikeli ve sakıncalıdır. Bu yüzden yardım alacağınız kuruluşu, kurumu iyice araştırmalı ve bilgi edinmelisiniz. İstanbul‘da doğru ve güvenilir servislerden tüp bebek tedavisi için yardım isteyebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek yöntemi, bazı nedenlerle çocuk sahibi olamayan, olamayacak olan çiftlere uygulanan ve uzun süredir tıp alanında kullanılan bir yardımcı üreme tekniğidir. Günümüzde tercih edilme sıklığı geçmişe oranla daha fazla artmıştır.

Bunun da nedenleri için, geçmiş yıllarda tıp sektörüne insanların şüpheyle yaklaşması ve böyle bir şeyin gerçekleştirilemeyeceğini düşünmesi gibi belli başlı sebepler sayılabilir. İstanbul üzerinde şu anda servis veren ve tüp bebek tedavisi gerçekleştiren kurumlar, kuruluşlar bulunmaktadır. Eğer tüp bebek tedavisine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız buradaki sağlık kurumlarından güvenli bir şekilde tedavi desteği alabilirsiniz.

Ne İçin Tüp Bebek Tedavisine Başvurulur?

Tüp bebek tedavisine başvuruda genellikle belli başlı sebepler vardır.

Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Nedeni açıklanamayan kısırlık
  • Enfeksiyon
  • Tüplerde tıkanma olması durumu
  • Erkeğin sperm kalitesinin düşük olması
  • Kilo problemleri
  • İleri Yaş problemleri

Genellikle bu gibi durumlar baş gösterdiğinde kişiler tüp bebek tedavisine başvurur ve yardım alır.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Tüp bebek tedavisi basit olarak anlatılırsa, erkek üreme hücreleri olan spermler ile kadın üreme organı olan yumurtaların vücut dışında toplanarak, laboratuvar ortamında bir araya getirilmesi ve sentezlenmesi işlemidir. Bu işlemle döllenme sağlanır ve daha sonrasında tedavi süreci gelir. Döllenen yumurtalar bölünerek embriyo adı verilen ilk gelişim durumlarını laboratuvar ortamında geçirirler.

Daha sonrasında embriyo anne adayının rahmine yerleştirilir. Bu aşamadan sonra elde edilen gebelik, normal yollarla elde edilen gebelikten farksızdır. Özellikle erkeğe bağlı kısırlıkta tüp bebek tedavisini almadan önce aşılama tedavisi de tercih edilebiliyor. Bu yöntem ile toplanan zarar teşkil etmeyen spermler rahme yerleştiriliyor.

Aşılama Tedavisinin Tüp Bebek Tedavisinden Farkı Nedir? Ne Zaman Uygulanır?

Özellikle erkeğe bağlı olan kısırlık durumunda tercih edilen aşılama tedavisinde tüp bebek tedavisinde olduğu gibi kadının yumurtalıkları uyarılır. Yumurtalar çatladıktan sonra erkekten alınan sperm hücreleri rahim içine bir kanül ile transfer edilir. Aşılamanın uygulanabilmesi için kadının tüplerinden 1 tanesi açık olmalıdır. Erkeğin sperm analizleri de normal ya da normale yakın olmalıdır. Ayrıca kadının gebeliğe ulaşmasını engelleyecek herhangi bir problemi olmaması gereklidir.

Tüp Bebek Tedavisi İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Tüp bebek tedavisinin başlangıcında kadının yumurtalık rezervleri kontrol edilir. Adetin üçüncü gününde yapılan hormon testleri ile yumurtalık rezervinin durumuna bakılır. Bu inceleme esnasında yumurtalık rezervlerinde herhangi bir problem görülmez ise 45 yaşına kadar tüp bebek tedavisi yapılmaktadır. Ancak yaş ilerlemesinin olumsuz etkileri olduğundan dolayı kromozomlar bakımından embriyonun incelenmesi gerekecektir. Bu işlem tüp bebek tedavisi almak isteyen 38 yaş üstü kadınlarda yapılması zorunludur.

Kadınların 35 yaşından sonra yumurtaları azalır ve kalitesi bozulur bu sebepten dolayı bu işlemlerin yapılması gereklidir. Bu nedenle kısırlık sorununa sahip bireylerin bir an önce tüp bebek tedavisi yardımı almaları önemlidir. Erkeklerde ise yaş sınırı olmamakla beraber, 55 yaşından sonra sperm kalitesinde düşüş yaşanır. Bu yüzden genellikle tedavinin erken yaptırılması tercih edilir.

Çoğul Gebelik Riski Var Mıdır?

Ülkemizde geçerli olan Yardımcı Üreme Teknikleri Yönetmeliği’ne göre 2 taneden fazla embriyo transferi yasaktır. Tek embriyo verilmesi ile de ikiz gebelik olma şansı oldukça azdır. Zaten 2 embriyo verilmesi halinde de ikiz gebelik üçte bir oranında gerçekleşmektedir. Alacağınız tedavi oldukça ciddi bir tedavidir bu yüzden yazının başında da belirtildiği gibi herhangi bir merdiven altı veya sertifikasız kuruluştan yardım almamalısınız.

İnfertilite(Kısırlık) Nedir?

Kısırlık, günümüzde nadir de olsa birçok insanın karşılaştığı önemli sağlık sorunlarından biridir. Genel olarak sağlıklı bir şekilde çocuk sahibi olmak isteyen bireylerin bunu yapmasının önünde herhangi bir engel bulunmaz.

Fakat İnfertilite yani kısırlık adı verilen bu olgu da ise, çiftler yaklaşık olarak bir yıl boyunca birlikte olmalarına rağmen çocuk sahibi olma şansını elde edemezler. Korunmasız ilişkiye rağmen ve doğum kontrol haplarının olmadığı bu birlikte bile eğer çocuk yapılamıyorsa, bu durum kısırlık oluşumu tablosunu akıllara getirir.

Sorun kadında olabildiği gibi erkekte de meydana gelebilmektedir. Evli çiftlerin yüzde 15’ine yakın bir kısımda bu sorun görülebilmektedir. Tedavi için hem erkek ve hem de kadının muayene edilmesi gerekir. Sorunun çözümüne yönelik girişimlerde bazı çiftlerde hiçbir sorunun olmadığı vakalarla da karşılaşılabilmektedir. Buna tıpta açıklanamayan İnfertilite adı verilmektedir.

Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024