İstanbul Vajina Daraltma Operasyonu

Kadınlarda dölyatağı olarak bilinen genital organın iç kısmına vajina denilmektedir. Bebek oluşumunun başlangıcı olan cinsel ilişki vajinada başlamaktadır. Fetüs doğumu da buradan gerçekleşmektedir. Vajinanın asıl görevi doğumdur. Fakat eşlerin duygusal ve fiziksel yaklaşımında önemli rol oynayan cinsel paylaşımların vajina sayesinde sağlandığı bilinmekte olup, bu anlamda önemli bir organdır. Normal doğumlardan sonra vajına gevşemekte ve ilişkide fonksiyonunu tam olarak yerine getirememektedir. Bu durumda vajina daraltma ( vajinoplasti ) gerekmektedir.

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) ameliyatı nedir?

Vajinoplasti ameliyatı genişlemiş olan vajinanın cerrahi müdahale sonucu daraltılması işlemine denmektedir. Kadınlarda genetik yapı bazen dezavantaj olarak karşımıza çıkabilmektedir. Deri yapısının ince olması, elastikiyetinin fazla olması ve sık doğum yapılması sonucu erken yaşta vücutta sarkmalara yol açmaktadır. Bu elastikiyet fazlalığı iç organlarda da oluşmaktadır. Bu duruma vajina dokusu tipik bir örnektir.

Vajinanın gevşemesi görsel bir sıkıntı teşkil etmese de cinsel birleşme de eşler arasında sıkıntılara yol açabilmektedir. Vajina arka duvarına yapılan cerrahi müdahale ile vajinanın daraltılması mümkün olmaktadır. Yaklaşık bir saat süren operasyonda vajina içinden belli oranda doku alınmakta, kalan bölge birbirine yaklaştırılmak suretiyle dikilmektedir. Böylece sıkılık ve daraltma sağlanmış olmaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hasta ameliyat sonrası taburcu edilmektedir. Ancak bir sonraki gün pansumanın alınması gereklidir. Dikişler 2 hafta içinde kendiliğinden düşmektedir.

  1. Tuvalet temizliğine dikkat etmelidir.
  2. Duş almasında sıkıntı bulunmamaktadır.
  3. En az 3 hafta boyunca, havuz girme, küvete uzanma, sauna keyfi yapma gibi etkinliklerden kaçınmalıdır.
  4. Ameliyat sonrası 6 hafta boyunca cinsel ilişkide bulunulmaması gerekmektedir.
  5. Vajinanın temizliğine ve hijyenine önem gösterilmelidir.
  6. Dikişlerin sürekli olarak pansuman yapılması gerekmektedir.
  7. Doktor reçetesi aksatılmadan uygun olarak kullanılmalıdır.

Bu önlemler alındıktan sonra vajinal doku tamamen iyileşmiş olmaktadır. Vajinoplasti işlemi adet görmeye ve normal doğum yapılmasına engel bir durum teşkil etmemektedir.

Vajina Daraltma Egzersizi Nedir?

Ameliyat öncesi yapıldığı gibi ameliyat sonrası da yapılması gereken egzersizlerdir. Vajina esnek bir dokuya sahiptir ve buradaki kaslar güçsüzdür. Yaşın ilerlemesi, tekrar doğum yapma vajinanın genişlemesine sebep olabilmektedir. Ameliyat sonrası bu ihtimalin az olduğunu söylemek mümkündür.

Ancak ihtimalin daha da düşürülmesi adına vajina kaslarının çalıştırılarak güçlendirilmesi için egzersizler yapılmaktadır. Bu egzersizlere Kegel egzersizleri denilmektedir. Bu çalışma her gün sayısını artırarak ve vajina kaslarını diğer vücut kaslarını çalıştırır gibi kasıp bırakarak yapılmaktadır. Bu egzersizler vajinanın daraltılması dışında ilerleyen yaşlarda idrar kaçırma gibi sorunların da önlenmesi adına çok faydalı olmaktadır.

Ameliyatın Orgazma Etkisi Var Mıdır?

Klitoris cinsel ilişkide kadınların orgazm olmasını sağlayan organdır. Vajina daraltma operasyonundan sonra penis klitorise daha fazla sürtünmekte ve daha kaliteli bir orgazm yaşanmasını sağlamaktadır. Bunun yanında penisin daha dar bir vajene (vajinanın başlangıç yeri) girmesi ise orgazm olma durumunu artırmaktadır. Orgazm olamadığını söyleyen hastalar, ameliyat sonrası orgazm olma arzusuyla cinsel isteksizliklerinin de kalmadığını ifade etmektedirler.

Vajinoplasti ( Vajina Daraltma) Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Bu ameliyat, uzman doktorlar tarafından ameliyathane ortamında yapıldığında, kanama ve enfeksiyon kapma riskleri dışında hiç bir risk durumu taşımamaktadır.

Vajinoplasti ( Vajina Daraltma ) Neden Yapılır?

Bu ameliyat, daha çok cinsel yaşamdaki sorunların ortadan kaldırılması amacıyla yapılmaktadır. Cinsel haz ve tatminsizlik bu ameliyat sonrası kadın ve erkekte olumlu yönde artış göstermektedir.

Cinsel ilişki sırasında konsantrasyon önemlidir. Genişlemiş olan vajinadan ilişki sırasında sesler gelmesi orgazm olma sürecini etkilemektedir. Bu ameliyatla bu vajinadan gelen sesler engellenmektedir.

Doğum sonrası sarkan ve gevşeyen vajina cinsel ilişkinin sancılı geçmesine neden olabilmektedir

Estetik açıdan düzeltilmiş fonksiyonlarını yerine getiren vajinaya sahip olmak kadınlarda öz güven sebebidir. Cinsel açıdan hoş görülmeyen vajina kadınlarda depresyon gibi sorunları ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Vajinoplasti ameliyatı sonrası kadınlarda öz güven artışı olmaktadır.

Sonuç olarak, merkezi İstanbul olan, konusunda uzman doktor kadrosu ile hizmet veren kuruluşumuz, Vajinoplasti ameliyatlarını titizlikle yapmaya devam etmektedir. Cinsel İlişkide vajina gevşemesi, sarkması gibi sorunlar olan çiftleri vajina daraltma ameliyatı için İstanbul’da merkezimizde ağırlamak istemekteyiz.

Vajina Daraltma Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Yaş, sık doğum, genetiksel faktörlere bağlı olarak zamanla genişleyen vajina cinsel isteksizliklere neden olmaktadır. Bunun dışında idrar tutamama gibi sağlık sorunlarına da neden olan vajina genişliği estetiksel bir operasyon ile daraltılmaktadır.

Kolay, lokal anestezi ve 60 dakika gibi kısa bir sürelik bir ameliyat süreci gerektiren vajina daraltma işlemi %100 olumlu sonuçlanır.

Genital estetik operasyonu olarak yapılacak vajina daraltma ameliyatı için uzman doktor ve yasal cerrahi klinikler tercih edilmelidir. Ameliyattan 2 saat sonra taburcu edilen hastaya vajinanın temizliğine dikkat edilmesi anlatılır. Ağrı kesici ve antibiyotikler ile evde tedavi süreci devam eder. 3 hafta sonra dikişler kendiliğinden atılarak cinsel ilişki süreci başlar.

Normal Doğumda Vajina Esner mi?

Normal doğum kadının beden olarak hazırlandığı ve anatomisinin bir parçası olan durumdur. Bebeğin doğması için vajinanın bebeğin çıkışına izin verecek oranda genişlemesi istenir. Açılma olarak aktarılan bu durum sonucunda doğum gerçekleşir. Doğumdan sonra ise vajinanın yeniden eski haline dönme süreci başlar. Bazen doğum sonrasında hala vajinanın esnek olup olmayacağı merak edilir. Kadının iyileşme sürecinin bir parçası olarak normal doğum gerçekleşince desteklenerek esnek kalmaması adına hareket edilir. Spor yapmak, Kegel egzersizleri ile desteklemek sonuçların daha da iyi olmasına neden olur. Aynı zamanda destek vermeden kendi kendine de eski haline gelebileceğini unutmamalısınız. Spor daha iyi hissetmenize de neden olacaktır.

Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024