İstenmeyen Gebeliklerde Kürtaj Seçeneği

Bebek sahibi olmak istemeyen kadınlar, hasta mahremiyeti dahilinde bebeğini aldırma imkanına sahiptir. Özellikle uygulanacak olan kürtaj tedavisi için çok farklı soru işaretleri bulunan kişiler herhangi bir çekince yaşamadan bu operasyonlardan yararlanabilir.

Türkiye genelinde uygulanabilen bu operasyonlarda hedef rahim içerisinde oluşmuş cenini alınması ve hamileliğin ortadan kaldırılmasıdır. Bu kapsamda farklı yöntemler ve teknikler uygulanabilir. Yöntem her ne olursa olsun sorunsuz bir şekilde yapılan operasyon başarılıdır. Kadınlar kısa sürecek operasyon sonrasında rahminde oluşmuş ceninden arınır. Böylece mevcut hamilelik sonlanır. Kadınların operasyonlara yönelik çok farklı soru işaretleri olabilecek gibi iyi bir merkezden alınacak destek sayesinde mevcut sorunlar ortadan kaldırılabilir. Özellikle kişilerin bu tip operasyonları aile planlaması yöntemi olarak görmemesi gerekmektedir. Zira bu tip operasyonlar zorunlu kalmadıkça önerilmez. Rahimde oluşmuş olan caninin alınması, aynı zamanda onun yaşamına son vereceğinden dolayı, bu karar çok ciddidir. Kişilerin bu nedenle de dikkat etmesi gerekir. Uzmanlarla yapılacak görüşmeler neticesinde, özellikle yasal süre içerisinde kişilerin bebek aldırabilmesi mümkündür. Fakat yasal sürenin geçilmesi halinde hiçbir şekilde yasal olarak sağlık merkezlerinden destek alınamaz. Bu nedenle kürtaj yaptırmayı düşünen kişilerin özellikle yasal süre içerisinde işlemlerini yaptırması gerekir. Süre geçtikten sonra kişiler istenmeyen gebeliği devam ettirmek zorunda kalacaktır. Bu hem bebek hem anne hem de baba için çok daha zorlu bir hayat getirebilir. Bu nedenle kişilerin özellikle ilişkiye girdikten sonra hamileliğin yönelik önlem alması ve hamilelik oluşmuşsa dahi en kısa süre içerisinde bu konuda destek alması gerekecektir.

Kadınlar İçin Hamilelik Başlangıcı Ve Kürtaj İşlemleri

Hamile kadın kadın pek çok zaman daha geç müracaat bulunduğundan dolayı kürtaj çalışmaları daha zorlu geçebilmektedir. Bu nedenle de başlangıcı itibariyle kadınların hamilelik sürecinde kararlı olması önemlidir. Özellikle bebeği aldırmak isteyen kişiler, bu aşamada sağlıklı bir şekilde karar vermek zorundadır. Tüm dış etkilerden uzaklaşarak kişiler kendi kararlarını vermeli ve ardından sağlık kurumlarına müracaat etmelidir. Zira bir bebeğin dünyaya gelmesi en çok annenin ve bebeğin hayatını etkileyecektir. Bu nedenle de herhangi bir sorun yaşanmaması ve ileriye dönük daha büyük problemlere yol açılmaması adına ilk adımlarda doğru karar verilmelidir.

Türkiye genelinde yapılabilecek operasyonlarda tüm mevzuatlar aynı şekilde uygulanır ve yasal süre içerisinde müracaat eden kadınlara gerekli tıbbi destek sunulur. Fakat yasal süre içerisinde müracaatını yapılmaması halinde kişilere çok farklı yaptırımlar uygulanacaktır. Destek sağlanamayacağı gibi kişiler Bu hamileliği sürdürmekten başka çare elde edemez. Operasyonlar sanıldığı gibi çok fazla ağrılı ya da acılı geçmez. Bu bakımdan operasyonlar için en basit bölüm operasyonların uygulanmasıdır. Operasyonlar kolay bir şekilde yapıldığından dolayı kadınların herhangi bir sorun yaşamadan işlem yapması ve bebeğini aldırması mümkündür.

Doğru Merkez, Sorunsuz Operasyon

Kürtaj işlemlerinde kadınların bu durumu gizli tutma isteği, sağlıksız ve bu alanda uzman olmayan yerlerin tercih edilmesine neden olabilmektedir. Türkiye’de hizmet veren tüm sağlık kurumlarında hasta doktor haklarına saygılı olarak hiçbir şekilde operasyonların paylaşılmaması esastır. Bu bakımdan kadınların yaptıracağı operasyonun duyulacağı korkusu yaşaması yersizdir. Yapılacak başvurular ile birlikte kadınların bu konuda destek alması söz konusudur. Bu bakımdan herhangi bir çekince yaşamadan uygun bir süre içerisinde destek alınmalıdır. Türkiye genelinde hizmet veren merkezler için internet üzerinden araştırma yapılarak en uygun olan merkez belirlenebilir. Bu aşamanın ardından ise bu merkez üzerinden gerekli tıbbi sürecin başlatılması yeterli olacaktır.

Türkiye genelinde bebek aldırma işlemlerine yönelik toplum baskısı da fazla olduğu için istenmeyen gebeliklerde genelde süreç gizli bir şekilde yürütülür. Kadınlar ya da çiftler ortak bir karar alarak kendilerine tanınmış bu hakkı kullanabilmektedir. Merkezlerde yapılacak operasyonlarda kişilere gerekli olan tüm destek sağlanır. Uzman bir hekim tarafından yürütülen bu işlemlerde operasyon sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiği de detaylı olarak aktarılır. Üstelik kadınların pek çok konuda soru işareti olduğu gibi uzman ile yapılacak görüşmeler sonrasında bu konularda bilgilendirme yapılarak sürecin sorunsuz bir şekilde geçmesi sağlanabilir. Tüm bu bilgiler göz önünde bulundurulduğunda ise kararlı olan ve operasyon yaptırmak isteyen kişiler için Türkiye’deki mevcut şartlarda herhangi bir engel durum söz konusu değildir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024