İstenmeyen Gebeliklerde Ne Yapılır?

Bebek sahibi olmak istemeyen fakat çeşitli tesadüfler sonucunda hamile kalan kadınların bebek doğurmak istememesi halinde bebeğin alınması gerekir. bebek için özellikle ilk aylar çok önemlidir ve tutunma yaşanmadan bebeğin alınması çok daha uygun olmaktadır. Bebek büyüdükçe yapılacak operasyonun riski artacak ve kadınların bu kararı alması da zorlaşacaktır. Bu nedenle özellikle birleşme sonrasında hamileliğin oluşmaması adına önlemler alınmamışsa en kısa süre içerisinde sağlık merkezlerine gidilerek gerekli desteğin sağlanması gerekir. Bu merkezlerde yapılacak işlemler neticesinde kişilerin kürtaj olması ve kürtaj sayesinde bebeğinden bebeğin alınması mümkün olmaktadır. Bu aşamalarda kişiler için oldukça zorlu bir süreç başlar. Özellikle istenmemesine rağmen canlı bir bebeğin alınacak olması kişiler için işleri oldukça zorlaştırır. Bu nedenle başlangıç aşaması itibariyle kadınların sağlıklı bir şekilde düşünerek kesin bir karar vermesi gerekmektedir. Böylece operasyonlar için hızlı bir şekilde süreç ilerleterek sorunsuz bir şekilde operasyonların tamamlanması sağlanabilir.

Türkiye’de Bebek Aldırma

Türkiye genelinde pek çok farklı merkezde bu tip operasyonlara izin verilmektedir. Aynı zamanda Türkiye’de yasal bir şekilde yapılan operasyonlarda dikkat edilmesi gereken detay yasal sürenin aşılmamasıdır. Yasal süre aşıldıktan sonra resmi olarak sağlık merkezlerinden bu konuda destek alınamaz. Bu nedenle de operasyon yaptırmayı düşünen kişilerin mutlaka yasal süre içerisinde müracaatta bulunması ve operasyon olmasak gerekir.

Kişiler internet üzerinden yapacakları araştırmalar ile bu operasyonu uygulayan yerlerinin nereler olduğu, operasyonu daha önce uygulayan kişilerin neler hissettiğini ve operasyonların nasıl yapıldığı öğrenebilir. Özellikle bu tür durumlar kişilerin önceden bilgi almasını sağlar. Daha farklı soru işaretleriniz varsa yapmanız gereken işlem uzmanla görüşmek ve uygun bir randevu aldıktan sonra bu sorularınızı uzmana yöneltmektir. Bu alanda uzman olan kişi, sizlere sağlayacağı destek sayesinde sorunsuz bir şekilde hizmet almanızı sağlayacaktır.

İstenmeyen Gebelikler İçin Merkez Seçimi

Merkez seçme noktasında da çeşitli sorunlar yaşanabilir. Öyle ki kişiler yapacakları operasyonlar neticesinde bu konuda herhangi bir sorun yaşayıp yaşamayacağını önceden bilemez. Fakat belirli bir deneyime ulaşmış ve profesyonel bir şekilde destek sağlayabilen merkezler her zaman kişiler için büyük bir şans sunar. Bu merkezleri tercih etmeniz, sizin için mevcut durumu daha da kolaylaştıracağından dolayı önemlidir.

Uygulanacak operasyonlarda kadınların çok büyük acılar yaşaması söz konusu değildir ve daha çok manevi duygular bu operasyonlarda ön plana çıkmaktadır. Yaşanılan sorunların özellikle bebeğin aldırılması ile birlikte ortadan kaldırılacak olması kadınlar için üzücü de olsa tercih edilmesi gereken tek yol olabilir. Bu bakımdan kişiler uygun bir merkezden alacakları destekler ile birlikte hayatlarındaki büyük bir sorunu ortadan kaldırabilir. Özellikle yanlışlıkla hamile kalmış ya da çeşitli tehlikeler geçirerek hamile kalmak zorunda kalan kişiler bu seçeneği değerlendirebilir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024