Kadınlarda Menopoz Nedir?

Kadınlarda menopoz belli yaş aralıklarında sadece bir kere gözükebilir. Menopoz sadece kadınlarda görülen bir sorundur. Kadınlarda aylık olarak adet kanaması gerçekleşir. Fakat adet kanamaları bir süre kesilir. İşte kesilen bu süreç içerisine menopoz denir. Menopoz her yaşta gözükebilir. Menopozun başlaması yani adetin bitmesi çoğu kadında olan bir şeydir. Kadınların bu süreç içeresinde doktora başvurması gerekir.

Menopoza Kaç Yaşından Sonra Girilir?

Menopoz kadınlarda belli yaş aralıklarında bir veya iki defa gözükebilir. Östrojen düşüklüğünün belirtilerini taşır. Bu hastalık doktora gidilmezse büyük bir sorun olabilir. Kadınlarda menopoz, genellikle 45 ile 52 yaşlarında bir veya iki defa görülebilir. Bu dünya Menopoz ortalamasıdır. Türkiye’de ise bu yaş dilimi daha aşağıdadır. Türkiye de menopoz 35 ile 44 arasında iki veya üç defa görülebilir. Bu her kadının ömründe bir veya iki defa yaşayacağı bir durumdur. Bu süreç içeresinde doktora gidilmelidir. Aksi takdirde o bölge mikrop kapabilir.

menopoz-nedir

Menopozun Kadına Etkileri Nedir?

Menopozun kadına etkileri pek fazla yoktur. Fakat dikkat edilmez ise ciddi sonuçlar doğurabilir. Öncelikle menopoz bir hastalık değildir. Menopoz her kadında en az bir kere olmuştur. Menopoz başlayınca ayda bir kere olan adet kanaması sona erer. Menopoza giren kadının artık çocuk yapması pek mümkün olmaz. Çünkü kadın o sıralar ellili yaşlarındadır. Bu durumdayken bir kadın çocuk doğururken veya hamileyken hayatını ve çocuğun hayatını riske atabilir. Menopoz başlayınca kadılar geceleri sürekli terlerler. Bu süreçte gece yatarken sıcak basabilir. Kalpte çarpıntı benzeri durumlar oluşabilir.

Menopozun En Önemli Belirtileri Nelerdir?

İlk olarak kadınlarda menopoz çok ciddi bir konudur. Kadınlarda birçok soruna yol açan belirtileri vardır. Bu yüzden kadınlar çoğunlukla bu yaşta hayatını kaybeder. Öncelikle geceleri uykusuzluk yapar. Gündüzleri ise sürekli uyku nedeni olur. Stres, sinir ve depresyona sebebiyet verebilir. Bunun için sürekli olarak bir şeyle uğraşmak gerekir. Sinir krizleri ve ağlama nöbetlerinin yaşanmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda çikolata yenilerek mutluluk hormonu salgılanır. Zihinsel fonksiyonlar git gide yavaşlar. Bu yüzden unutkanlık ve bunama başlayabilir. Çoğunlukla menopoza giren kadınlar kilo almaya başlar. Bu yüzden 47 yaşından fazla olanlar kilolu olur. Ciddi eklem ağrılarına ve kas erimelerine sebep olur. Vajinal bir kuruluk ve benzeri bir takım şeyler yaşanır. Bu yüzden bu gibi ölüm riski olan hastalıklarda doktora mutlaka gidilmelidir. Aksi halde sonucu bir facia ile sonuçlanabilir. Son olarak da bu kadınlarda görülen menopoz cinsel ilişkide ağrıya sebep olabilir. Bu yüzden bir işe pek konsantre olamazlar.

Menopoz Nasıl Oluşabilir?

Kadınlarda menopoz sonradan oluşmaz. Kadınlarda görülen menopoz doğuştan gelen bir şeydir. Zaten tıpta hastalık olarak görülmez ve her kadın bir gün menopoza girecektir. Bu insanın ilişki hayatını bitirebilen bir sorundur. Tüm kadınlar bu tür sorunlarla bir kere karşılaşıyor. Bu doğanın kanunudur. Bunu engellemek şimdilik imkansız bir şeydir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024