Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Toplum baskısından kurtulmak ve evlilik öncesi tüm evliliğini etkileyecek bir kriz yaşamak istemeyen kadınların birçoğu evlenmeden hemen önce bozulan kızlık zarlarını diktirmeyi tercih etmektedir. Kızlık zarının bozulması cinsel ilişkiye girilmesinden farklı olarak pek çok nedene bağlı olarak meydana gelebileceği gibi bu durumu kimse ile paylaşmak isteyemeyen kadınlar kızlık zarı dikimi operasyonu ile bu sorunlarını çözüme kavuşturabilmektedir. Kızlık zarının tamir edilmesi ya da dikilmesi olarak isimlendirilen bu operasyonda temel olarak iki farklı yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan ilki geçici kızlık zarı tamiri ikincisi ise kalıcı kızlık zarı tamiri yöntemidir. Hangi yöntemin tercih edilmesi gerektiği kızlık zarı muayenesi yapan doktor tarafından belirlenmelidir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kızlık zarı adından da anlaşılacağı üzere son derece ince bir yapıya sahip olan zar dokudur. Bu doku aldığı darbe ile yırtılır ve yaşanan bu olaya kızlık zarının bozulması adı verilir. Genelde bu bozulma kadının ilk cinsel ilişki deneyimini yaşaması ile meydana gelir ve bekaret kanaması yaşanmasına neden olur. Türk toplumunda ne yazık ki bu kanın çok büyük bir önemi ve değeri vardır. Seneler boyunca pek çok kadının bir hiç uğruna töre cinayetlerine kurban gitmesi ne yazık ki günümüzde hala devam etmekte, evlilik öncesi cinsellik yaşayan kadınlar için yaşadıkları bu ilişki büyük bir sorun olarak evlilik öncesi önlerine çıkmaktadır.

İşte yaşanan bu tip sorunlarda kadınların kullanabilecekleri en etkili çözüm yolu hiç tartışmasız kızlık zarının dikilmesi ya da tamir edilmesi olarak ta anılan operasyonu geçirmektir. Kızlık zarı dikimi için kullanılan yöntemlerden biride geçici kızlık zarı dikimi yöntemidir. Yönteme bu ismin verilmesinin nedeni evlilikten ya da cinsel ilişkiye girilecek olan tarihten en az 2 en fazla 6 gün önce operasyonun yapılması zorunluluğudur. Yöntem geçici olarak işe yaramakta olup uzun süre kalıcılığı yoktur. Yani cinsel ilişkiye girilecek olan tarihin kesin olarak bilinmesi gerekir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Geçici kızlık zarının tamir edilmesi yönteminde aslında kızlık zarının tamir edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Burada yapılan kızlık zarının olduğu bölüme dikiş atılması, atılan bu dikişin cinsel ilişkiye girildiği zaman yapay bir kanama oluşturmasıdır. Oluşan bu kanama da kızlık zarı kanaması olarak görülmesini sağlar. Yöntem için yüzde 100 kanama garantisi verilemez. Ancak kızlık zarını diken doktorlar arasından yapılan seçimde en iyi olan doktorlar arasından karar verilmesi hiç şüphesiz elde edilecek olan başarıyı arttırmaktadır.

Ancak yine de hiçbir doktor bu yöntemde yüzde 100 kanama garantisi veremez. Bu nedenle günümüzde pek çok hasta geçici kızlık zarı tamiri yöntemi yerine kalıcı kızlık zarı dikimi olarak ta anılan flep yöntemi ile kızlık zarı tamiri yöntemini tercih etmektedir. Bu yöntemi diğer yöntemden ayıran en önemli fark işlem ile yapay bir kızlık zarı oluşturulması ve bu sayede yüzde yüz kanama garantisi verilmesidir. Çünkü bu yöntemde bozulan kızlık zarı dokuları kullanılarak baştan bir kızlık zarı oluşturulmasıdır.

Zaten kalıcı kızlık zarı dikimi yaptıranların yorumları incelendiğinde şimdiye kadar bu yöntemi tercih eden kişilerden hiçbirin şikâyetçi olmadığı ve duydukları memnuniyeti dile getirdikleri görülmektedir. Geçici kızlık zarı dikimi yorumları incelendiğinde ise özellikle de alanında başarılı olmayan doktorları seçen kişilerin şikâyetçi oldukları ve kanama yaşanmadığı yönünde bilgi paylaştıkları görülmektedir. Bu nedenle geçici kızlık zarı dikimi tercih edilecekse mutlaka bu alanda deneyimi olan bir doktor ile çalışılması çok önemlidir.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları Ne Kadar?

Ne yazık ki bu alanda uygulanan fiyatlar arasında büyük bir uçurum bulunmakta olup insanların çaresizliğinden yararlanarak bu alanda uzman olmayan kişiler tarafından yapılan başarısız çok sayıda uygulama da bulunmaktadır. Bu nedenle kızlık zarı fiyatları konusunda araştırma yapmaktan ziyade bu alanda mesleki deneyimi olan, hijyenik olarak steril bir ortam sağlayan kaliteli sağlık kuruluşları seçilmelidir. Kızlık zarını diktirmek konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta operasyon sonrası enfeksiyon riskidir ve bu nedenle operasyonun yapıldığı yer sterilizasyonun sağlandığı profesyonel sağlık kuruluşları olmalı.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024