Kısırlıkta Tedavi Süresi

Kısırlık tedavisinde öncelik nedenini bulmaya yönelik araştırmalar ve tetkikler üzerine yapılan çalışmalardır. Bu nedenler kadına ya da erkeğe bağlı olarak değişim gösterebilir. Bazı çiftlerde de ne kadında ne erkekte hiçbir sebep bulunamaz, bu da açıklanamayan kısırlık olarak adlandırılır. Kısırlık tedavisinde çiftin yaşı, kaç yıldır korunmadıkları, kadının yumurtalık rezervi, erkeğin sperm sayısı ve hareketliliği önem taşıyan başlıklardır. Çift 1 sene boyunca düzenli ve korunmadan ilişkide bulunmalarına rağmen çocuk sahibi olamıyorlarsa kısırlıktan söz edilmektedir. Bu süre yaşla alakalı olarak 6 aya kadar da indirgenebilir. Kısırlıkla ilgili başvurulan yöntemler arasında yardımcı üreme teknikleri vardır. Bu da maddi açıdan biraz zorlayıcı olduğundan çoğu çift bu aşamaya gelememektedir. Çiftin gerekli muayeneleri ve tetkikleri yapıldıktan sonra tedaviye başlanır. Zira doğru tanı ve doğru yöntem önemlidir.

Kısırlık Tedavisinde Yöntemler

Öncelik yumurtlama tedavisi açısından yaklaşımdır. Eğer yumurtlamada sorun varsa bunu giderci ilaçlar verilerek bu durumdan kurtulur. İkinci yöntem aşılamadır. Doğal yollarla hamile kalamamış çiftlere uygulanan bir tekniktir. Üçüncü aşama ise tüp bebek tedavisidir.

Yumurtlama sorununun giderilip tedavisine başlanılması ile gebelik %15-20 dolaylarında artar. Aşılama tedavisinde ise başarı şansı %20’dir. Tüp bebek tedavisi süresi ise yaklaşık 20 gün olup 35 yaşına kadar %60’lara kadar başarı elde edilir. 40 yaş sonrasında da oran her seferinde düşmeye başlar. Kısırlık tedavileri çiftin yaşadığı sebep doğrultusunda değişkenlik gösterir. Bu sebeple süre değişir zira bu dönem sabırlı ve stressiz olunması gereken bir dönemdir. Kısırlık tedavisi bazen 1 ay sürerken bazen 6 aya kadar sürebilmektedir.

Erkeklerde Kısırlık

Kadın kaynaklı kısırlıklar %45 oranlarında olup, erkek kısırlıkları da aynı orandadır. Kalan%10’luk kısım açıklanamayan kısırlık olarak tanımlanır. Erkeklerde sperm olmaması, kalitesinin ve hareketliliğin bozuk olması, aşırı sigara ve alkol tüketimi yapması sorunların başında gelir.

1- Kısırlık tedavisi için kadında düzgün yumurtalama erkekte sperm sayısı ve hareketliliği önemlidir.

2- Hem erkekte hem kadında kısırlık problemi yaşanabilir.

3- Kısırlık tedavisi 1 senelik bekleme sürecinden geçer.

4- Kısırlık tedavisinde alternatif tedavi biçimleri vardır.

Kısırlık Tedavileri Ne Kadar Sürer?

Kısırlık tedavileri, çiftin kısırlık sebeplerine göre belirlenmektedir. Bu sebeple de standart bir süre vermek yanlış olacaktır. Çiftin tedavi boyunca sabırlı olması oldukça önemlidir. Kısırlık tedavileri çeşitli durumlarda bir ay sürerken, altta yatan sebeplerin tedavi edilmesine başlı olarak 6 ay da sürebilmektedir. Aşılama ya da zamanlı cinsel ilişki gibi yöntemler ise daha kısa sürede tamamlanabilmektedir.

Kadınlarda kısırlık tedavi süresi çok daha detaylıdır. Rahim ve yumurtalıklar incelenir, adet düzeni kontrol edilir. Yumurtalıklar, hormonlar, tüplerin durumu, yumurtaların kalitesi araştırılır. Diğer taraftan erkekte sperm sayısı, kalitesi ve hareketliliği ölçülür. Kısır olan erkekse normal yollarla çocuk sahibi olması mümkün değildir. Yardımcı tekniklere ihtiyacı vardır. Kısırlık tedavisinde en az 1 yıllık bir süre beklenmelidir. Özellikle 40 yaş üstü kadınlarda gebe kalma oranı düştüğünden hemen bir merkeze başvurma yapılmalıdır. Eğer tüpler tıkalı ve sperm yoksa kısırlık sürecinde tek seçenek tüp bebektir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024