Kürtaj yaptırmak istiyorum diyen kadınların merak ettikleri sorulardan biride “kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılabilir mi?” sorusudur. Evet kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılması bazı şartların yerine getirilmesi durumunda mümkündür. Burada önemli olan kızlık zarının şekli ve kızlık zarının esnekliğidir.

Esnek kızlık zarı olan kişilerde kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılabilir. Yine buna ek olarak kürtaj aletlerinin geçebileceği yapıya sahip olan kızlık zarı türlerinde de kızlık zarı bozulmadan kürtaj işlemi yapılabilir. Ancak bu işlem son derece zordur ve ne olursa olsun hiç bir doktor bunun garantisini veremez. Çünkü kızlık zarı son derece hassas bir yapıya sahiptir ve kürtaj işlemi esnasında bozulmaya müsait bir yapısı vardır.

Bu gibi durumlarda bozulan kızlık zarı tamir edilerek onarılabilir. Yani kızlık zarı dikimi ya da kızlık zarı tamiri olarak ta anılan kızlık zarı ameliyatı yapılarak zar yeniden oluşturulur. Günümüzde geliştirilen teknoloji sayesinde kızlık zarını diken doktorlar tarafından baştan kızlık zarı oluşturulmakta ve bozulan kızlık zarı bu şekilde tamir edilmektedir. Burada önemli olan iyi bir doktor tarafından iyi bir merkezde kızlık zarı dikimi operasyonun yapılmasıdır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024