Türkiye’de yaşanan toplumsal baskı nedeniyle pek çok kadın evlilik öncesi cinsel ilişki yaşaması durumunda kızlık zarının dikilmesi başvurusunda bulunmaktadır. “Kızlık zarımı diktirmek istiyorum” diyen kadınların en çok merak ettikleri soruların başında ise kızlık zarı dikimi doktor tarafından anlaşılır mı? sorusu yer almaktadır.

Kızlık Zarının Dikildiği Anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi konusunda yaşanan en büyük endişelerden biride bu işlemin anlaşılıp anlaşılmaması konusudur. Öncelikle kızlık zarının dikilmesi için tercih edilen yöntemde çok önemlidir. Ancak hangi yöntem tercih edilirse edilsin başarılı bir operasyon ile dikilen zarın cinsel ilişkiye giren kişi tarafından sonradan dikildiğinin anlaşılması kesinlikle mümkün değildir.

Kızlık Zarı Dikildiğini Doktor Anlar Mı?

Doktorun almış olduğu eğitim ve mesleki yeterliliğine bağlı olarak kızlık zarının dikildiğini anlaması mümkündür. Ancak hiçbir doktor meslek ahlakı ve hasta doktor gizliliği ilkeleri nedeni ile kesinlikle bu bilgiyi ikinci kişilerle paylaşma hakkına sahip değildir. Yani doktorunuz bunu anlasa dahi bunu eşinize ya da bir başka aile üyesine söylemeyecektir. Ancak kızlık muayenesi yapılan kişinin 18 yaşından küçük olması ya da bu yönde bir mahkeme kararı bulunması durumunda bu bilgi paylaşılabilir.

Dikilen Kızlık Zarı Ne Kadar Kanar?

Dikilen kızlık zarının anlaşılması için pek çok fikir öne sürülmekte olup bunların hepsi şehir efsanelerinden ibarettir. Dikilen kızlık zarı daha az kanar ya da bu kan daha koyu renklidir gibi bilgiler doğruyu yansıtmamaktadır. Kanama miktarı ile gerçek kızlık zarının bozulduğunda meydana gelen kanama miktarı ya da kan rengi aynı olacaktır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024