Kızlık Zarı Dikimi Kayseri

Kızlık zarı dikimi her geçen gün artmakta olan ve pek çok genç kız tarafından da araştırılmakta olan bir durumdur. Normal bir ameliyat ciddiyetinde yapılmakta olan kızlık zar dikimi, Kayseri ve çevresinde de en uzman doktorlar tarafından uygulanmaya devam ediyor. Kızlık zarının toplumdaki ve kişinin sağlığındaki yeri her zaman oldukça önemlidir. Bu nedenle kızlık zarının yırtılmaması için her zaman dikkat edilmesi gerekir. Ancak bazen çocukluk dönemlerinde dahi, kızlık zarında yırtılmalar meydana gelebilir.

Kızlık zarı farklı yapılardan oluşan ve her kızda farklı görülen bir varlıktır. En önemli organlardan biri olan ve kızların sağlığında oldukça önemli bir yere sahip olan kızlık zarı, pek çok durum sonucunda yırtılabilir. Özellikle de esnek olmayan ve yırtılmaya daha fazla meyilli olan ince zar yapıları daha kolay yırtılabilir. Bu nedenle gerek çocukluk dönemlerinde gerekse evliliğe kadar girilen ilişkilerde zara dikkat etmek önem taşıyor. Kızlık zarı bir kez yırtıldığında ise, tek çözüm ve tek tedavi, elbette kızlık zarını diktirmektir. Kızlık zarı uzman doktorlar tarafından kısa süre içerisinde dikilebilir.

Kızlık Zarı Dikimi Kolaylıkla Yapılır Mı?

En kısa süren ameliyat işlemlerinden birisi hiç kuşkusuz kızlık zarı dikimidir. Kayseri şehrimiz dâhil olmak üzere neredeyse tüm şehirlerde ve özel hastanelerde kızlık zarının dikimi yapılıyor. Kızlık zarı dikimi, özellikle de uzman doktorlar tarafından yapıldığı zaman çok daha kolay bir şekilde yapılır ve kısa süre içerisinde iyileşme süreci gösterir. Gerek çocukluk döneminde meydana gelen sorunlar sonucunda gerekse ilişkiler sonucunda meydana gelen yırtılmalar için kızlık zarı dikimi kurtarıcı bir faaliyettir. Kısa sürede yapılan işlemlerden birisidir. Hemen hemen her kızın başına kızlık zarı yırtılma sorunu gelebilir. Atlarken, yüksekten zıplarken, ip atlarken, bisiklet binerken ya da spor yaparken dahi kızlık zarında ağır kaldırma ve ağır bir iş yapma sonucunda yırtılmalar meydana gelebilir. Bu nedenle her zaman dikkatli olunması gerekiyor. Ve her zaman kızlık zarına hasar gelmemesi için özen gösterilmesi gerekiyor.

Kızlık zarı altı farklı çeşitten oluşur ve yırtılmaya en fazla meyilli olan tip ise esnek olmayan ve bozuk kızlık zar yapısıdır. Bu nedenle bir ilişkiye girmeden önce ya da ağır bir iş yapmadan önce, eğer hale bekaretinizi korumaya devam etmek istiyorsanız ve kızlık zarının yalnızca gerçek ilişkinizde bozulmasını istiyorsanız, muayene olmanızda fayda olacaktır.

Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

Kayseri ili başta olmak üzere her ilde kızlık zarı dikimi yapılmaya devam ediyor. Kızlık zarını diktirmeden önce, mutlaka bu alanda uzman olan ve sır saklayan uzman doktorlar ile görüşmek gerekiyor. Bütçenize uygun olan bir kızlık zar dikimi yaptırmanıza da olanak sağlamanız gerekir. Kızlık zarı yırtıldığı andan itibaren, her hangi bir zamanda dikim işlemleri yapılabilir.

Net bir süre ya da belirli bir süre geçmesine gerek yoktur. Ancak kızlık zarının dikiminden sonra mutlaka 3 ile 7 günlük bir kontrol süreci mevcuttur. En ufak bir ağır kaldırma işleminde ve en ufak bir dokunma işleminde dahi kızlık zarının yeniden yırtılma ihtimali bir hayli yüksektir. Bu nedenle kızlık zarı dikildikten sonra, uzman doktorların tavsiye ve önerilerine uymak gerekiyor. Aksi takdirde, kızlık zarı yeniden dikilmek zorunda kalabilir ve bu sefer daha pahalıya mâl olabilir. Kızlık zarının yeri ve önemi bir hayli büyüktür ve her zaman dikkatli olunmaya devam edilmesi gerekiyor. Sağlıcakla kalınması gerekir.

Kızlık Zarı Dikimi Ne Şekilde Yapılmaktadır?

Kızlık zarının perforasyon adı verilen yırtılma işlemi sonrasında kişiler dikim için arayışlar yürütebilmektedirler. Kızlık zarının dikimi birçok cerrahi teknik ve metot eşliğinde gerçekleşmektedir.

Kızlık zarı dikiminde flep yönteminin önemli ve genel geçer bir yöntem olduğunu söylemek doğru olur. Kızlık zarı dikiminde birçok estetik cerrahi yöntemi bulunmaktadır. Geçici yöntemler bulunabildiği gibi kalıcı yöntemler de yer alan kızlık zarı dikimi sonrasında fizyolojik işlevinin yerine getirilmesi mümkün değildir.

Bilindiği üzere kızlık zarı yani Hymen iç dokuları fizyolojik olarak korumaya yönelik bir görev üstlenmiştir. Ancak kızlık zarı dikimi sonrasında fizyolojik olarak görülen korunma işleminin yerine getirilmesi mümkün olmamaktadır. Kızlık zarı dikimini ancak bir operatör doktor gerçekleştirebilir.

Flep Yöntemi Ile Kızlık Zarı Dikimi Nasıldır?

Flep yöntemi ile Hymen yani kızlık zarının kalıcı olarak dikilmesi söz konusudur. Flep tıbbi terim olarak kaydırma anlamına gelmektedir. Bu durum cerrahide sık kullanılan bir yöntemdir. Kaydırma yönteminde dikilen doku kızlık zarı değildir. Vajinanın iç duvarları birbirine tutturularak dokunun kısıtlanması söz konusu olmaktadır. Flep yöntemi ile kızlık zarı dikiminde aslında kızlık zarına yönelik bir dikiş söz konusu değildir.

Vajina duvarları tutturularak yapılan bu yöntem sayesinde kalıcı kızlık zarı sağlanması mümkündür. Toplum yargıları nedeniyle yaptırılabilen bu işlemde genel ya da lokal anestezi tercih edilebilmektedir. Sedatif (sakinleştirici) ilaçların etkisi ile anestezi altındaki kişi duruma dair bir hissiyata sahip olmadan operasyonu tamamlayabilmektedir.

Flep Operasyonları Kaç Dakika Sürer?

Flep operasyonlarında anestezi, doku tespiti, cerrahi dikiş ve işlemin kapatılması süreçleri vardır. Bu işlemler sayesinde anestezi dahil 15-30 dakika aralığında sürecin tamamlandığını görmek mümkündür. Flep operasyonlarında süreç kısadır. 5-10 dakika aralığında ameliyatın kapatılması söz konusudur. Çok kısa bir süre içerisinde kapatılması flep operasyonunun tercih edilmesinde büyük bir rol oynamaktadır.

Kişiler kızlık zarı diktirmek istediklerinde kalıcı olması, kısa operasyon süresine sahip olması, düşük komplikasyon riskleri sebebiyle flep operasyonlarını tercih etmektedirler. Flep operasyonunda verilen anestezi dahil olmak üzere çok kısa süreler içerisinde ameliyatın sonlanması mümkündür. Ağrı ve acı yönünden de avantajlı olan bu ameliyat birçok kişinin ilgisini çekmektedir.

Flep Operasyonları Ağrılı Bir İşlem Midir?

Flep operasyonlarında bir anestezi ya da sedasyon altında işlem gerçekleştirilebilir. Bu durum ameliyat esnasında herhangi bir his taşınmamasını, ameliyat sonrasında da acı hissedilmemesini sağlar. Flep operasyonlarında kişi herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Bazı özel durumlarda dokunun gerilmesine bağlı olarak kısa süreli ağrı ya da acılar oluşabilir. Ancak bu durum hem çok nadir görülen hem de çok kısa ağrılar şeklinde süren bir durumdur.

Vücudun düzene alışması sonrasında herhangi bir acı ya da ağrının hissedilmesi mümkün değildir. Flep operasyonları hem güvenli hem uygun hem kısa süreli hem de acısız operasyonlardır. Bu özellikleri sebebiyle flep operasyonlarına ilgi büyüktür. Emin ellerde opere olmak adına araştırma yapmak her kişinin sorumluluğudur.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024