Kızlık Zarı Dikimi Kırıkkale

Kırıkkale dahil olmak üzere pek çok şehirde, uzman kişiler tarafından kızlık zarı dikimi gerçekleştiriliyor. Kızlık zarı, bazen doğuştan yırtık olabilir. Kızlık zarının evlilik dışı ilişkiler yüzünden delinmesi ya da yırtılması, toplum açısından çok da hoş karşılanmayan bir durumdur. Özellikle de henüz yaşını doldurmamış olan ve yasak ilişkiye girmiş olan ya da tabiri caizse tecavüze uğramış olan kızlar için, kızlık zarı dikimi son derece önemlidir. Ancak şunu bilmek gerekir. Kızlık zarı yalnızca ilişki sonrasında değil daha pek çok nedenden ötürü de yırtık hale girebilir.

kizlik-zari-dikimi-k%C4%B1r%C4%B1kkale

Kızlık zarı, bazı kişilerde çok esnektir ve ne olursa olsun yırtılmayabilir. Bazı kişilerde ise çok ince ve delikli bir yapıya sahip olabilir ve kolaylıkla yırtılabilir. Özellikle de çocukluk döneminde, hızla koşarken, zıplarken, bir yerden düşünce ya da buna benzer durumlar ile karşılaşıldığında da kızlık zarında hasar meydana gelebilir. Bu nedenle öncelikle muayene olunması ve sonrasında kızlık zarının dikim işlemlerine geçilmesi gerekir. Kızlık zarı dikimi oldukça önemli bir husustur ve Kırıkkale başta olmak üzere hemen hemen her şehirde ve özel hastaneler bünyesinde kızlık zarının dikimi gerçekleştirilebilir. Ancak en çok başvuru yapılan alanlardan birisi, istenmeyen ya da istendiği halde bu şekilde sonuçlanan kızlık zarı yırtıklarıdır.

Uzman Doktorlar Tarafından Yapılmalıdır

Uzman doktorlar tarafından yapılması gereken kızlık zarı dikim işlemleri, Kırıkkale bünyesinde de yapılıyor. Çocukluk döneminde meydana gelen bir kazadan ötürü ya da bir ilişkiden ötürü yırtılan kızlık zarı, ameliyat şeklinde dikilir. Anestezi uygulandıktan sonra dikim işlemlerine geçilir ve kısa bir süre içerisinde zar dikilir. Ancak dikim işlemlerine geçmeden önce, uzman doktorlar mutlaka muayene yaparak dikim işlemlerini gerçekleştirirler. Kızlık zarı herkeste farklı bir yapıya sahiptir. Bu farklılıktan ötürü herkes için kızlık zarı dikim işlemleri aynı olacaktır diye bir kanun da yoktur. Herkeste farklı bir yapısı olan kızlık zarının dikimleri de elbette farklı olacaktır. Gerek kullanılan malzemeler gerek dikimin neden ötürü yapıldığı ve gerekse yaş, bünye ve diğer sebepler göz önünde bulundurulur.

uzman-doktorlar

Uzmanlar, mutlaka detaylı ve doğru neticeleri veren muayene işlemleri sonucunda kızlık zarının dikimine geçmek isterler. Kızlık zarı aynı zamanda kaygan bir yapıya sahip olduğundan dolayı, dikim işlemleri ve tutma işlemleri de kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu nedenle her zaman alanında en uzman kişiden destek almak daha uygun olacaktır.

Kızlık Zarı Dikimine Neler Sebep Olabilir? Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı, çok ufak bir müdahale karşısında dahi yırtılma ve delinme ile sonuçlanabilir. Bu nedenle kızlık zarı diktirmek isteyenlere, yasak ilişki yaşamış gözüyle bakılmamalıdır. Muayene edilmesi gereklidir. Bekaret kontrolü olarak adlandırılan bu işlemler sonucunda, kızlık zarını dikilip dikilmemesi gerektiğine de yine uzmanlar karar verir. Çünkü, kızlık zarı herkeste farklı olduğundan dolayı, yırtık olup olmadığı da kolaylıkla anlaşılamayabilir. Kızlık zarı yırtıldığı zaman illa ki şiddetli bir kanama meydana gelecektir diye bir şey söz konusu değildir.

kizlik-zari-dikimine-neler-sebep-olur

Kızlık zarının yapısına göre bu durum da değişkenlik gösterebilir. Bazen aşırı kanama meydana gelebilir bazense hiçbir şey meydana gelmeyebilir. Bu nedenle kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı her durumda anlaşılmayabilir. Ancak ve ancak uzmanların bekaret kontrolünden sonra anlaşılan yırtık kızlık zarları, dikim işlemleri ile kapatılabilir. Kızlık zarı dikildikten sonra, yaklaşık olarak 3 gün ile 7 gün arasında bir netice alınabilir. Eğer 7 güne kadar zarda bir değişiklik ve yeniden yırtılma olmazsa, eski haline dönmüş demektir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024