Kızlık Zarı Dikimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bekaret ülkemizde çok önemli bir olgu olduğu için kadınlar evlilik öncesindeki ilişkileri için genelde dikim yöntemini tercih etmektedir. Zar dikimi ile birlikte kadınların ciddi bir sorunu ortadan kaldırıldığı için genelde bu yöntem kadınlar tarafından tercih edilerek, zar sorunu ortadan kaldırılmaktadır. Bu konuda talep oldukça fazladır ve aynı zamanda seçeneklerin giderek artması da kadınların kafa karışıklığı yaşamasına yol açmaktadır. Zar dikimi nasıl yapılmalı, zar dikimi için en uygun zaman gibi soruların yanıtlarını arayan kadınlar için uygun zaman tamamen kişiseldir. Bu nedenle de uzman ile yapılacak görüşmeler neticesinde uygun bir tarih belirlenerek operasyon yapılabilir.

Türkiye’de Zar Dikim Operasyonları

Zar dikim operasyonlarında kişilerin uzman ile bir ön görüşme yapması, geleceğin planlanması adına önemli bir avantaj sağlar. Bu görüşmede kişilerin mevcut durumu, ne zaman bir sonraki ilişkiye gireceği ve anatomik yapısı incelenerek en uygun tarih belirlenmelidir. Kişiler için bu durum aynı zamanda sorunsuz bir operasyon için de gereklidir.

En Son Tarih Ne Zaman?

Kadınların zar dikimi için unutmaması gereken en önemli detay ilişki öncesinden en erken 7 gün içerisinde kişilerin dikim yaptırması gerektiğidir. Çok daha erken bir süreçte operasyonun yapılması çok uygun değildir ve çoğu uzman da böyle bir durumda destek vermez. Bu nedenle zamanlamaya bu aşamada dikkat etmek gerekir.

Doğum Sonrası Zar Dikimi Mümkün Mü?

Kadınlar her ne kadar ilk ilişki sonrasıyla dikim işlemlerini bağdaştırmış olsa da kadınlar için doğum sonrasında dahi dikim yapılabilmektedir. Bu bakımdan kişilerin zaman ve ilk ilişkinin ne zaman olduğu önemli değildir ve istenildiği zaman dikim işlemleri yapılabilir.

Bu alanda uzman olan jinekologlar kesin kanama garantili işlem yapabilmektedir ve bu operasyonlar sonrasında kadınlar herhangi bir problem yaşamadan hayatlarına devam edebilmektedir. Dikim yaptırmak isteyen kişilerin de bu nedenle uzmanları tercih etmesi gerekir. Böylece kısa süre içerisinde sorun yaşanmayacağı gibi kişiler hayatlarında yaşayacağı çok büyük sorunları da böylece ortadan kaldırabilmektedir.

Operasyonlar Nasıl Yapılır?

Operasyonların uygulanması sırasında öncelik işlemin yapılacağı ortam hazırlanır ve steril malzemeler kullanılır. Kadınlar yaklaşık 20 dakika içerisinde yeni bir zara sahip olabilmektedir. Operasyonlar sırasında kadınlar çekince yaşayabilmektedir. Özellikle cinsel organın tamamen açıkta olduğu bu işlemler sırasında kadınlar utanabilmektedir. Fakat kadın bir jinekolog ve deneyimli bir uzman desteği ile birlikte kadınların bu tip çekinceleri de ortadan kaldırılabilir. Bu tür durumlarda da yine uzman desteği çok önemlidir. Operasyon sonrasında kişilerin normal yaşamına devam etmesine engel bir durum bulunmaz. Bu bakımdan çalışan kadınlar dahi işlerine devam edebilmektedir. Fakat daha rahat olabilmek adına operasyonların tatil dönmelerine yakın yapılması da önerilir. Bu konuda uzman ile yapılacak görüşmeler kişilere yol gösterici olacaktır.

İlk İlişkide Kanama Olacak Mı?

Zar dikimi öncesi ve sonrasında kadınların en çok aklında yer alan soru ilk ilişkide kanama olacak mı olmaktadır. Bu sorunun yanıtını kesin bir şekilde verebilmek adına uzman tarafından yapılan operasyonun incelenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kızlık zarının durumunu merak eden kişiler ve kontrol sağlamak isteyen kişiler daha sonrasında randevu alarak kontrol edilmesini sağlayabilir. İyi bir uzman ile çalışmanın önemi de burada ortaya çıkmaktadır. İyi bir uzman güven yaratacağı gibi kişilerin aklındaki bu soruları da ortadan kaldırmak adına yeterli olacaktır. Bu bakımdan kişilerin operasyon için tercih edeceği merkezleri seçerken dikkat etmesi gerekir. Dikkatli ve doğru bir şekilde yapılacak tercihler, ileride yaşanacak pişmanlıkların da önüne geçecek ve kişilerin güvenli bir şekilde destek elde etmesini sağlayacaktır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024