Kızlık Zarı Dikimi Sonrasında Neler Yapılmalı?

Kadınlar için özellikle ilişki sonrasında kaybedilen kızlık zarının onarılması mümkündür. Kızlık zarı dikimi olarak adlandırılan bu operasyonlar kadınların sorunsuz bir şekilde bekaretini kazanmasını sağlayacağından dolayı önemlidir ve çoğu kadın için hayat kurtarıcı olabilmektedir. Bu bakımdan kızlık zarı özellikle son dönemlerde en çok tercih edilen operasyonlardan bir tanesidir.

Kadınlar bu operasyonlar aracılığıyla bekaretlerini yeniden kazandığı için bu konuda talepte bulunmaktadır. Pek çok kadın kendilerine sunulan bu imkanlar neticesinde daha iyi bir şansa sahip olmakta ve girilen ilk ilişkinin etkilerini ortadan kaldırabilmektedir. Bu bakımdan Türkiye’de hizmet sunan pek çok farklı kadın sağlık merkezi, kızlık zarı dikimi yapmaktadır. Kızlık zarı dikimi kadınların özellikleri cinsellik sonrasında hayat kurtarıcı fırsatlarından birisi olduğu için her yerde yapılmaya başlaması aynı zamanda riski beraberinde getirmiştir. Öyle ki kadınlar zar dikim operasyonlarının gizli bir şekilde yapılmasını istediğinden dolayı bu operasyonları olabildiğince uzakta tutmaya çalışır. Fakat bu durum güvensiz yerlere başvuru yapılmasına neden olduğundan dolayı kadınlar için riskli bir süreç başlatır. Bu nedenle de kadınların özellikle güvenli yerleri tercih etmesi ve kendilerine yasal olarak hizmet verebilecek merkezde bu operasyonları yaptırması gerekir. Böylece herhangi bir tereddüt yaşamadan kişilerin ihtiyaçlarını karşılaması söz konusu olacaktır. Küçük bir tereddüdünüz dahil olduğu zaman uzmanlar bu konuda görüşme yapılmalı ve destek istenmelidir. Zira uzmanlar bu alan üzerine deneyimli olduğu için kişiler adına her zaman en uygun kararı verecek kişilerdir. Bu açıdan yapacağınız araştırmalar neticesinde sizlere iyi bir şekilde destek verecek olan merkezi tercih ederek siz de hep bu konuda iyi bir tedavi süreci yaşayabilir ve ihtiyaçlarınızı çok kolay bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Türkiye’de Zar Dikim İşlemleri

Türkiye genelinde hizmet veren merkezler kadınlar için bu konularda yeterli olabilmektedir. Bu bakımdan merkezleri tercih etmeniz sizin için çoğu zaman şans olacaktır. Merkezlerden elde edeceğiniz sonuçlar ne kadar başarılı olursa diğer kadınsal konularda alacağınız destek de bir o kadar iyi ve başarılı olacaktır.

Özellikle kızlık zarı dikimi için kadınların neler yapması gerektiği noktasında genel bir soru işareti bulunmaktadır. Kadınlar kızlık zarı dikimi sonrasında daha dikkatli olmalı ve doktor uyarılarına mutlaka dikkat etmelidir. Öyle ki kızlık zarı dikimi sırasında oldukça hassas bir müdahale yapılacağından dolayı kadınlar için bu süreç biraz zor geçebilmektedir. Fakat bu sürecin daha da uygun olabilmesi adına kadınların uyarılara dikkat etmesi yeterli olacaktır. Zar dikimi sonrasında kadınların ilişkilerini devam etmesi mümkündür. Bu açıdan herhangi bir yasak bulunmaz. Fakat kadınların ne zaman ilişkiye girmesi gerektiği ve en yakın ilişkinin ne zaman olması gerektiği konusunda doktorundan yardım alması gerekecektir. Kızlık zarı dikimi sonrasında genellikle herhangi bir problem yaşanmaz. Fakat bu durum istisnaların yaşanmayacağı anlamına gelmez. Özellikle dikim operasyonu başarısız bir şekilde sonuçlanmış kişilerin bu aşamada farklı problemlerle karşı karşıya kalabilmesi söz konusu olabilir. Bu bakımdan kadınların kendilerine destek verecek olan merkezlerden hizmet alırken mutlaka güvenliği ve sorunsuz bir şekilde destek alınabilir durumda olunmasına dikkat etmesi gerekecektir. Böylece zar dikimi sonrası da herhangi bir problem yaşanmış olsa dahi kadınlar bu sürece kolay bir şekilde atlatarak ihtiyaçlarını karşılayabilecektir.

Kadınların zar dikimi dışında pek çok farklı kadınsal konuda destek alması gerekebildiğinden dolayı uzmanın tüm alanlarda yetkin olması ve aynı zamanda deneyimin olması önemlidirç Böylece sadece zar dikimi için değil diğer konularda da kolay bir şekilde destek alınabilmesi söz konusu olabilir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024