İlişkiye giren kadınların özellikle kızlık zarının yırtılması, ilişkiye girdiğinin en somut göstergesidir. Bu bakımdan evlilik durumunda kadınların kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı ve ilk ilişkide kanama yaşanıp yaşanmadığına dikkat edilir. Bu tür durumlarda sorun yaşamak istemeyen kadınlar ise kızlık zarı dikimi ile ihtiyacını karşılayabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Yaptırma

Kızlık zarı dikiminde temel prensip olarak yırtılan zarın yeniden onarılması ve aktif hale gelmesi sağlanır. Kızlık zarı dikilen bir kadının bir sonraki ilişkisinde kanama yaşanacak olması özellikle ihtiyaçlarının karşılanmasını ve kızlık zarı üzerinden sorun yaşanmasını önler. Kızlık zarı dikimi pek çok farklı merkezde sunulan bir hizmet olarak yaygın bir şekilde tercih edilebilmektedir. Kızlık zarı dikimi ve benzeri işlemlerde tercihler tamamen kadınların kendisindedir ve bu konuda tüm sorumluluk yine kadınlar tarafından alınmaktadır. Kişisel bir tercih olan bu durum, özel bir tıbbi müdahale olarak kabul edilmelidir. Kızlık zarı dikiminde kadınların çeşitli çekinceleri olabildiği gibi bu çekicilerin ortadan kaldırılması adına tercih edilecek olan merkezin bu alanda uzman olması gerekir.

Alanında uzman bir hekim tarafından uygulanacak operasyonlar ile birlikte kızlık zarı dikimi çok kısa bir süre içerisinde yapılarak tamamlanabilmektedir. Kızlık zarı dikimi öncesinde ise özellikle doktor ile görüşme yapmak isteyen hastaların bu konuda ihtiyaçları ve istekleri karşılanmalıdır. Yapılan görüşmede muayene kontrol ve süreçler ile ilgili detaylı bilgi alabilecek olan kişiler böylece ihtiyaçlarını karşılama şansı elde edecek ve içi rahat bir şekilde bu konuda destek sağlayabilecektir.

Kızlık Zarı Dikimi Sırasında Neden Çekince Yaşanır?

Kızlık zarı dikiminde kadınların çekince yaşadığı diğer bir durum ise mahrem bölgesinin açılmasıdır. Öyle ki kadınların operasyon sırasında operasyona uygun bir şekilde hazırlanması gerekir. Kızlık zarı dikimi, vajina bölgesine yapılan bir operasyon olduğundan dolayı da kişilerin bu konuda çeşitli çekinceleri olabilmektedir. Özellikle tercih edilecek merkezde kadın hekim ve personellerin çalışması ise çekinceleri daha minimuma indirecek ve böylece daha kolay bir şekilde kızlık zarı dikilmesini sağlayacaktır. Bu açıdan özellikle tercih edilecek merkezdeki personellerin de dikkate alınması önerilir.

Kızlık zarı dikiminde kadınların çekildiği diğer bir nokta  ise dikim sonrasındaki ilişkide kanamanın yaşanmamasıdır. Özellikle alanında uzman bir hekim tarafından yapılacak operasyonlarda kanamama riski ortadan kaldırılır. Böylece güvenli bir şekilde operasyon yaptırabilecek olan kadınlar ilk ilişkide yaşayacağı kanama sayesinde bu konudaki ihtiyaçlarını da kolayca karşılayabilecektir.

Polikliniğimizde kadınların bu özel durumlarına göre uzman bir şekilde destek sağlandığı gibi merkezde çalışan personeller eğitimli ve bu alanda uzmanlaşmıştır. Bu bakımdan ihtiyaç duyduğunuz farklı işlemler için öncelikli olarak randevu talebinde bulunabilir, ardından ilk kontroller ve görüşmeler ile birlikte operasyon yaptırabilirsiniz. Üstelik yaşadığınız sorunlarda her zaman destek alma imkanı sunduğumuz için bu konuda iyi bir tıbbi destek alma şansına sahip olabilirsiniz.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024