Kızlık Zarı Dikiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kadınların cinsel ilişkiye girmeleri, kızlık zarının yırtılması ile sonuçlanır. İlk defa yaşanan deneyim ile birlikte zar yırtılırken, bu yırtılma beraberinde kanamayı da getirmektedir. Kadınların bu özel durumu, aynı zamanda kadının ilk defa ilişkiye girip girmediğinin de anlaşılmasını sağlamaktadır. Bu bakımdan kişiler cinsel ilişkilerde bu zar nedeniyle sorun yaşayabilmektedir. İlişkiye giren ve bu ilişkiden dolayı sorun yaşayan kadınlar, kızlık zarı dikimi ile birlikte mevcut sorunu ortadan kaldırabilmektedir.

Operasyona Neden Gereksinim Duyulur?

Operasyona farklı nedenlerden dolayı gereksinim duyulabilmektedir. Kadınların kişisel tercihlerine bağlı olarak bazı durumlarda ailelerin baskı da operasyon yaptırılmasını zorunlu kılabilmektedir. Bu nedenle kadınlar farklı sebeplere bağlı olarak kızlık zarı dikim yöntemini tercih edebilmektedir. Türkiye genelinde pek çok farklı merkez bu alanda hizmet verirken, kadınların ortak tercihi her zaman için yeniden bekaretin kazanılmasıdır. Öyle ki bekaret yeniden kazanıldığında kişilerin bir sonraki ilişkilerinde kanama yaşanması sağlanmaktadır. Böylece kadınlar ilişkiye girseler dahi bir sonraki ilişkilerinde kanama olacağı için önceki ilişkilerin partnerler tarafından öğrenilmesi gizlenir. Bu kişisel bir durum olduğu için operasyonlarda da durum kişilerin tercihine bırakılmıştır.

Zar Dikiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kadınlar için çok ciddi bir operasyon olmasa da zar dikimi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Öyle ki basit bir operasyon olsa da öncelikli olarak hijyenik bir ortamda ve uzman bir hekim tarafından operasyonun yürütülmesi gerekir. Böylece mevcut tüm riskler ortadan kaldırılacağından başarılı bir şekilde operasyon tamamlanabilmektedir. Türkiye’de bu alanda talep fazla olduğu için hizmet veren merkez sayısında da ciddi bir artış vardır. Bu bakımdan kişilerin zar dikiminde seçici olması gerekir. Sadece hijyen ya da uzmanlık yeterli değildir. Bu konuda kişilerin iyi bir merkezi tercih etmesi ve beklenmedik durumlarda olaya müdahale edebilecek tıbbi yeterliliğin olduğundan da emin olunması gerekir.

Operasyon Öncesi Ve Sonrası

Operasyon öncesi ve sonrası geniş bir takip ve kontrol süreci sürdürülmektedir. Özellikle kadınların bu operasyon tercih etmesi zor bir süreç olabilmektedir. Kadınların bu kararı verdikten sonra da iyi bir uzman bulması gerekir. İyi bir uzman ile birlikte operasyon için süreç başlatılabilir. Kadınlar için ilk olarak muayene yapılması gerekir. Muayene sonrasında ise kişiler için tarih verilere dikim işlemleri tamamlanmaktadır. Kişiler operasyon öncesinde tüm detayları öğrenerek uzmanla görüşme sağlamalıdır. Böylece operasyon hakkında herhangi bir soru işareti kalmayacağı için kişilerin rahat bir şekilde operasyonu yaptırması mümkün olur. Eğer bu süreç gizli ve hızlı bir şekilde geçilirse, kadınların stres yapması ya da operasyonu ertelemesi gibi süreçler yaşanabilmektedir.

Operasyon Sonrasında Neler Yapılacak?

Kadınların en çok merak etiği detayların başında operasyon sonrasında nelerin yaşanacağı yer almaktadır. İlişkiye ne zaman girilebileceği, herhangi bir kanamanın ya da ağrının yaşanıp yaşanmayacağı merak edilir.  Ayrıca bir sonraki ilk ilişkide kadınların herhangi bir sorun yaşayıp yaşamayacağı da yine soru işaretidir. Tüm bu durumlarda uzmanla yapılacak görüşme önemlidir. Görüşmelerin sorunsuz bir şekilde ilerletilmesi tüm bu konularda bilgi alınmasını sağlar. Bu bakımdan kişilerin aklındaki sorularını uzmana iletmesi ve soru işaretlerini gidermesi önemlidir. Uzmanın bu konuda açık olması ve tüm soruları uygun bir şekilde yanıtlaması da yine bu aşamada önem kazanan bir detaydır.

Operasyon Ağrılı Geçer Mi?

Kızlık Zarı dikimi kişilere hızlı bir şekilde müdahale edilir ve yaklaşık 30 dakika içerisinde operasyon tamamlanır. Bu kadar kısa bir operasyon olsa da kişilerin ağrı ya da benzer klasik ameliyat sorunları yaşayıp yaşamayacağı merak edilir. Operasyonlarda genelde bölgesel uyuşturma yapılır. Böylece kadınlar tamamen uyutulmadan operasyonu olma şansına sahiptir. Uzman ve merkez tercihine göre operasyonların farklı şekillerde yapılması mümkündür. Bu konuda da yine operasyon öncesinde uzmanla yapılacak görüşmeler kişilerin soru işaretlerini gidermek için yeterli olacaktır. Operasyonda uzmanın iyi olması, ağrı yaşanmaması adına çok önemlidir ve operasyon öncesinde de şikayet yaşamak istemeyenlerin bu konuda seçici olması gerekir. Böylece hem operasyon hem de operasyon sonrası sorunsuz bir şekilde atlatılabilecektir.

Merkezlerde Gizlilik Ve Güvenlik

Zar dikimi kadınsal ve özel bir durum olduğu için kadınlar bu konuda gizlilik esasını önemser. Güvenli ve gizli bir operasyon çoğu kadının en çok istediğidir. Bu bakımdan da merkezler arasından seçim yaparken kadınların gizlilik ve güvenlik noktasında da dikkat etmesi gerekmektedir. Bazı merkezlerde tüm prosedürler eksiksiz bir şekilde yerine getirilebildiği gibi bazı merkezlerde bu tip durumlar suiistimal edilebilmektedir. Kadınlar için bu zorlu bir süreç yaratabileceğinden dolayı da merkez seçiminin neden iyi yapılması gerektiği de net bir şekilde anlaşılmaktadır. Merkezlerin hasta – doktor haklarına saygılı olup olmadığı, kayıtların üçüncü kişilerle paylaşılıp paylaşılmadığı mutlaka kontrol edilmeli ve merkez için genel bir inceleme yapılmalıdır.

Zar Dikiminde Neresi Tercih Edilmeli?

Zar dikiminde tüm bu detaylar, doğru bir merkezle çalışılmasını zorunlu kılar. Kadınların sadece zar dikimi için değil, diğer kadınsal noktalarda da iyi bir uzmana ihtiyacı olacağından dolayı tüm bu durumlar için kadınların iyi bir uzman ile çalışmaya başlaması gerekir. Böylece hayat boyunca gerekli tüm destekler uzmandan alınacaktır. Kadınlar bu süreçte ne kadar iyi karar verirse, ilerleyen dönemlerde de tıbbi noktada kişilerin sorun yaşaması önlenebilir. İnternet üzerinden yapılacak araştırmalar, daha önce bu operasyonu uygulamış olan kişilerin deneyimi merkezlerin değerlendirilmesinde önemli bir veri sunar. Bu bakımdan kişiler yapacakları araştırmalarda tüm bu detayları göz önünde bulundurarak tüm sorunları kolayca çözümleyebilir.

Zar Dikim Merkezleri Ve Uzman Yeterliliği

Zar dikim merkezleri kadınlar için sadece kızlık zarı tamiri hizmeti vermez. Genelde kadın doğumcular tarafından açılmış olan bu merkezler, kadınların cinsel konulardaki pek çok sorununu çözümlemektedir. Bu bakımdan zar dikim merkezinden ziyade kadınların cinsel konularda ve kişisel temizlik gibi özel işlemlerinde destek alabileceği merkezleri iyi belirlemesi ve bu konuda uzmanla çalışması gerekir. Merkezlerin sunduğu hizmetlerin çeşitliliğinden merkezde çalışan personellerin deneyimine kadar merkezlerin ve uzmanların yeterliliği ölçülerek kişilerin iyi bir merkez ile çalışması sağlanabilir. Türkiye genelinde sunulan hizmetlerde ön plana çıkmayı başaran merkez oldukça fazladır. Bu bakımdan kişiler bölgedeki seçenekler doğrultusunda iyi bir karar vermesi gerekir.

Türkiye’de Ön Plana Çıkan Merkezler

Türkiye genelinde ön plana çıkmayı başaran ve kadınların ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde karşılayan merkezler vardır. Bu merkezler kısa bir internet araştırmasında dahi öğrenilebilir durumdadır. Bu bakımdan kadınlar için en büyük yardımcı da internettir. Kişilerin merkez araştırmaları sırasında mutlaka interneti kullanması ve iyi merkezlerin hangileri olduğunu belirlemesi gerekir. Türkiye2de hizmet veren merkezlerden hizmet almış, zar dikimi yaptırmış pek çok kadının değerlendirmesi ve yorumları internet üzerinden okunabilir durumdadır. Bu açıdan kişilerin kısa ve hızlı bir şekilde merkez belirlemesi adına da yardımcı olabilmektedir. Tüm bu aşamalarla birlikte zar dikim başta olmak üzere pek çok konuda kişilerin destek alması ve ihtiyaçlarını gidermesi de mümkün hale gelecektir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024