Kızlık Zarı Hymen Nasıl Bozulur?

Kadınların kızlık zarı ilişki ile bozulmaktadır. Fakat kadınlar için en çok merak edilen soruların başında ilişki dışında kızlık zarının bozulup bozulmayacağı yer alır. Öyle ki cinsel birleşme tam olarak gerçekleşmesi dahi kızlık zarının bozulma ihtimali vardır. Oldukça esnek bir yapıda olan zar bu nedenle kolay yırtılabilir yapıdadır ve kadınların bu konuda dikkatli olması gerekmektedir. Özellikle Kadınların kendi cinsel yönlerini ilk defa keşfederken yapacakları mastürbasyon, kızlık zarının yırtılmasına yol açabilir. Aynı zamanda partner ile yüzeysel bir şekilde ilişkiye girilmesi halinde dahi kızlık zarının yırtılması mümkün olabilmektedir. Bu nedenle kişilerin kızlık zarının esnek yapıda olduğunu ve kolay bir şekilde yırtılabilir yine Kesinlikle unutma olması gerekmektedir.

Kızlık Zarı ile İlgili Merak Edilenler

Yırtılan Zar Nasıl Anlaşılır?

Kadınların kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını anlaması mümkün değildir. Bu işlemler ancak yapılacak kontroller sonrasında sonuçlandırılabilir ve bu kontroller sadece uzmanlar tarafından yapılabilmektedir. Bu nedenle bir ilişki ya da temas sonrasında kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını öğrenmek isteyen kişilerin mutlaka uzman doktorlara gitmesi gerekmektedir. Uzman doktorlar tarafından alttan yapılacak muayene ile birlikte zarın yapısı ve durumu hakkında kesin bir şekilde bilgi sağlanabilir.

Yırtılan Zar Nasıl Onarılır?

Kızlık zarını kaybeden kişilerin bu konuda çözümü vardır. Kızlık zarı dikimi olarak adlandırılan operasyonlar, kişilerin bekaretini yeniden kazanmasını sağlar. Kadınların bu konularda pek çok farklı çekincesi olabilmektedir ve bu çekinlerin ortadan kaldırılabilmesi adına ancak iyi bir uzmanın tercih edilmesi gerekmektedir.

Türkiye genelinde hizmet veren kadın doğum uzmanları kişilerin kızlık zarı dikimi gibi konularda destek almasını sağlar ve herhangi bir sorun yaşanmadan kişiler yeniden bekaret sahibi olur.  Operasyonlara yönelik çok farklı soru işaretleri yaratsa da kişilerin bu konuda uzmanlarla yapacağı görüşmeler, gerekli bilgilerin alınmasını sağlar. Operasyonlar sırasında herhangi bir acı yaşanıp yaşanmayacağı, operasyonlarda kişilerin narkoz durumunun nasıl olacağı uzmanlar tarafından verilecek bilgilerle yanıtlanacaktır. Herkesin kendine göre yöntemleri olsa da kızlık zarı dikimi için belirli bir prosedür uygulanır ve genelde operasyonlar aynı şekilde tamamlanır.

Operasyonlar için uygun bir merkez tercih edilecekse kişilerin bu merkezi araştırması gerekir. Özellikle Ankara bölgesinde hizmet veren Esra Çabuk Cömert, Türkiye genelinde güven yarattığı gibi Ankara civarında en çok tercih edilen uzman doktorlardan bir tanesidir. Kadın doğum üzerine aldığı eğitimlerle kendini geliştiren ve uzun yıllardan beri bu alanda hizmet vererek kişilerde güven yaratan Esra Çabuk Cömert ile sizler de ortak bir çalışma yürütebilirsiniz. Sadece kızlık zarı dikimi değil kadınların ihtiyacı olabilecek pek çok farklı hizmette Esra Çabuk Cömert farkının yaşanabilmesi mümkündür. Bu bakımdan uzman doktorla görüşme yapmanız ve uygun bir tarih için randevu almanız yeterli olacaktır. Bu randevunun ardından ise yapılacak ilk kontroller sonrasında sizin için uygun bir plan çıkartılacak ve operasyonlar başlatılacaktır.

Kızlık Zarı Kendi Kendini Tedavi Edebilir Mi?

Türk toplumunun belirli kesimlerinde namus sembolü olarak gösterilen kızlık zarı, rahim içinde bulunan ince bir katmandır. Eğer kızlık zarı herhangi bir kaza ya da istenmeyen bir ilişki sebebiyle açıldıysa, bir daha hiç ilişkiye girilmese dahi eski haline dönmeyecektir.

Kızlık zarının kendi kendini yenileyerek hiç yırtılmamış gibi bir yapıya sahip olması mümkün değildir. Kızlık zarını hasar görmüş bir doku gibi düşünmek mümkündür. Hücreler bölünme yaşadığında nasıl eski haline dönemiyorsa kızlık zarında da bu özellik mevcuttur.

Vajina içerisinde bulunan bu özel doku, kendi kendini onarmayacaktır. Kızlık zarını hiç ilişkiye girmemiş hale getirmek için kızlık zarı diktirme işlemi yapılabilir.

Kızlık Zarı Sadece Cinsel İlişkiyle Mi Zedelenir?

Kızlık zarı adı verilen, hymen zarı aslında bebekken, kız çocuklarının korunması için vücut tarafından oluşturulmuş bir zardır. Dışkının idrar yollarına ve rahme ulaşmasını engellemek, böylece mikrop ve virüslerden bebeği koruma görevi bulunur. Kızlık zarı adı verilen bu zar, ilk cinsel ilişki durumunda %50 ihtimalle yırtılır. Bu da kızlık zarının esnek bir yapısı olduğunu gösterir.

Bisikletten düşmek, kaza, basınç, ani hareket, jimnastik, bale gibi farklı unsurlar da kızlık zarının zedelenmesini sağlayabilir. Yırtılma nedeni asla tam olarak bilinemeyen kızlık zarı, pek çok kadında farklı şekillerdedir. Kızlık zarı aynı zamanda sivri cisimlerden de etkilenebilir ve yırtılabilir.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır Mı?

Kızlık zarı, vücudun doğal yapısına uygun olarak üretilmiş ve işlevini bebekken gerçekleştiren bir parçamızdır.

Kızlık zarının yapısı elastiktir, bu nedenle pek çok kişi ilk cinsel ilişki deneyiminde yırtılma yaşamaz ve böylece halk arasında bilinen kan gelme durumu yaşanmaz. Bazı kadınların kızlık zarı o kadar esnektir ki, çok yoğun bir baskı altında kalmadan yırtılmaz, hatta doğum sırasında bile yırtılabilir.

Bu nedenle kızlık zarı bozulmadan da hamile kalmak mümkündür. Doktor tarafından yapılacak kontrollerle, kızlık zarınızın elastik olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Farklı zar tipleri olduğu için duyarlılıkları da farklıdır. Yırtılma ve kanama oranları da bu farklılık çerçevesinde değişmektedir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024