Kızlık Zarı Tamiri

Bekaret yenileme olarak da adlandırılan kızlık zarı tamiri aslında pek bilinmese de tüm dünyada uygulanan bir işlemdir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak yırtılabilen kızlık zarının onarımı, belirli koşullar dahilinde mümkün olabilir. Bu dokunun onarılması amacıyla yapılan cerrahi müdahale hymenoplasti adını taşır. Hastalar genellikle evlilikten birkaç gün öncesinde bu ameliyat için kliniğe başvurur.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bilinmesi gereken husus bu işlemin geçici ya da kalıcı bir şekilde yapılabildiğidir. İki farklı teknik ile onarım yapılabilir.

  • Flep yöntemi
  • Mikrocerrahi

Kişiye en uygun cerrahi teknik kullanılarak jinekolog doktor tarafından yapılması gereken kızlık zarı tamiri aslında oldukça zor ameliyatlardan biridir. Çünkü bu dokunun kanlanması son derece azdır. Şayet yırtılmanın üzerinden bir hafta geçmeden kliniğe başvurulursa onarım çok daha kolay olacaktır. Kızlık zarının parçalarının mevcut olması durumunda da kızlık zarı tamiri daha kolay yapılabilir. Bu işlem genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirildiğinden onarım esnasında hastanın acı ya da ağrı hissetmesi de mümkün olmaz.

Yırtılan kızlık zarında iyileşmenin gerçekleşmesi yani üzerinden 1 haftadan daha uzun süre zaman geçmesi halinde flep vajina duvarından bu doku kaldırılarak onarım yapılması gerekir. Bu tamirin amacının cinsel ilişki sırasında kanama olmasıdır. Flep metodu kullanılarak yapılan kızlık zarı tamirinin, cinsel ilişkiye girilen kişi tarafından anlaşılması mümkün olmaz. Sadece jinekolog tarafından yapılan muayene ile anlaşılabilir. Bu yönüyle onarım yapıldığı gizli tutulabilir. Yaklaşık olarak yarım saat ila 1 saat arasında ameliyat tamamlanır.

Kızlık zarının esnek olması nedeniyle cinsel birleşmede kanama olmaması durumunda da kızlık zarı onarımı yapılabilir. Bu durumda amaç cinsel birleşme ile kanama olmasını sağlamaktır. Kızlık zarı tamirinden çok daha kolay bir cerrahi müdahale ile istenen kanamanın olması sağlanabilir. Bu ameliyat da yaklaşık yarım saatte tamamlanır.

Kızlık Zarı Onarımının Riskleri Neler?

Öncelikle anesteziye bağlı olarak ortaya çıkabilen riskler, her ameliyatta olduğu gibi kızlık zarı onarımında da mevcuttur. Bununla beraber enfeksiyon riskinin de bulunduğu bilinmelidir. Kontrollerin düzenli bir şekilde yapılması ve aynı zamanda hekim tarafından önerilen ilaçların düzenli kullanımı, enfeksiyon riskini azalttığından bu konuya dikkat edilmesi gerekir. Ameliyat sonrasında enfeksiyon oluşması maalesef ameliyatta elde edilen başarıyı ortadan kaldırabilir. Bunun dışında herhangi bir risk yoktur.

Kızlık Zarı Tamiri Ne Zaman Yapılmalı?

Ameliyatın ne zaman yapılması gerektiği hangi ameliyatın yapılacağına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bazı ameliyatlar evlilik tarihinden ayrı değerlendirilerek her zaman yapılabilir. Bazı ameliyatlar ise evlilikten 2 ila 6 gün öncesinde gerçekleştirilmelidir. Evlilikten hemen önce yapılan kızlık zarı onarımı geçicidir. Bunun amacı cinsellik yaşandığında kanama olmasını sağlamaktır. Dolayısıyla ameliyat tarihi planlamasının evlilik tarihine balı olarak belirlenmesi gerekir. Ancak kalıcı olan kızlık zarı tamirinde daha rahat bir ameliyat planlaması yapılabilir. Kalıcı olan kızlık zarı tamiri işleminde evlilikten 4 ila 5 ün öncesinde jinekolojik muayene önerilir. Çünkü istenmeyen bir doku iyileşmesine bağlı olarak kızlık zarı bölümü değişebilir.

Ameliyat Sonrası İyileşme

Hastalarda genellikle şiddetli bir ağrı olmaz. Ancak hafif ağrı hissine karşı ağrı kesici ilaç kullanımı önerilebilir. İyileşme sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken husus hijyendir. Vajina bölgesinin hijyenine maksimum seviyede dikkat edilmesi gerekir. Ameliyattan sonra kişi aynı gün taburcu olabilir ve evine gidebilir. Aynı zamanda aynı gün banyo yapılmasında da genellikle bir sakınca olmaz. Hafif bir kanama meydana gelmesi de normal kabul edilmelidir. Kanamanın fazla olması durumunda derhal kliniğe başvurulması gerekir. Ankara Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.