Kızlık Zarı Tamiri Ankara Fiyatları

Kadınlar için büyük mahremiyet taşıyan cinsel deneyimleri ve jinekolojik muayeneleri ne yazık ki toplumsal baskılar nedeniyle endişe yaratmaktadır. Yaşadığı cinsel deneyim sonrasında kızlık zarının bozulup bozulmadığından şüphe duyan kadınların bundan emin olabilmelerinin tek yolu kızlık zarı muayenesi yaptırmaktır. Bu sayede “kızlık zarım bozuldu ama kan gelmedi”, “kızlık zarım yırtıldı mı?” gibi soruların yanıtları bulunabilmektedir.

Aslında cinsel ilişkiye girmeye hazırlanan her kadının bu rutin muayeneden geçerek kendilerini cinsel ilişki deneyimine hazırlamaları önerilmektedir. Bu sayede esnek kızlık zarı gibi sorunlar hakkında kadın önceden bilgi sahibi olacağı için kendisini daha güvende hissedecektir. 18 yaşından büyük olan kadınların tümü istedikleri takdirde bu muayeneyi yaptırma hakkına sahiptir. Kadının reşit olması halinde bu bilginin ikinci kişilerle paylaşılması yani kadının kızlık zarı muayenesinden geçtiği bilgisinin başkasına verilmesi söz konusu değildir.

Kızlık Zarı Muayenesinde Aileye Haber Verilir Mi?

Burada önemli ve belirleyici olan kriter muayene olmak isteyen kadının yaşıdır. 18 yaşından küçük olan yani henüz kanunlar karşısında reşit olmayan kişilerin bu muayeneyi kendi beyanları ile yaptırmaları kesinlikle mümkün değildir. Henüz reşitliğini kazanmayan bu kişilerde kızlık zarı muayenesi yapılabilmesi için mutlaka ebeveynlerden birinin ya da kız çocuğunun velayetini elinde bulunduran kişinin de muayeneye eşlik etmesi gerekir.

Yine buna ek olarak kızın buna kendi rızasının bulunmaması ya da muayeneyi yapacak olan doktorun kızın baskı altında olduğunu hissetmesi durumunda kızlık zarı muayenesi yapmama hakkı da bulunmaktadır. Burada amaç muayene sonucunda ortaya çıkan olumsuz bir sonucun kızın hayatı üzerinde risk oluşturmasını engellemektir. Doktorların ana amacı hastalarının hayatlarını korumak ve kurtarmaktır. Bu nedenle hayati risk oluşturma riski bulunan durumlarda ki Türkiye’de namus cinayetleri hala cinayet nedenleri arasında ilk sırada bulunmakta olduğu için doktorun kızlık zarı muayenesi yapmayı reddetme hakkı bulunmaktadır.

18 yaşından daha büyük olan kadınlarda ise kadının kendi beyanı ve iradesi ile bu muayeneyi yaptırmak istemesi durumunda muayene yapılabilmektedir. Kadınların büyük bir bölümü bu bilginin aileleri ile paylaşılacağı endişesi ile muayene olmak istemelerine rağmen buna yanaşmamaktadır. Ancak reşit olan kişilerin yaptıracakları muayeneler hakkında kesinlikle ailelerin bilgilendirilmesi gibi ir durum söz konusu değildir. Bu bilginin doktor ve hasta dışında kalan kişilere söylenmesi sadece bunu zorunlu kılan bir mahkeme emri bulunması halinde mümkündür. Böyle bir mahkeme emri bulunsa dahi kızlık zarı muayenesi yapan doktor bu bilgiyi kadının akrabaları ya da eşi ile paylaşmamakta, kapalı zarf ile mahkemeye sunmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Kayıtlara Geçer Mi?

Yapılan cerrahi bir operasyon olduğu için hasta adına kayıt açılması zorunludur. Ancak bu kaydın detaylarının paylaşılması kesinlikle söz konusu değildir. Devlet hastanelerinde ve SGK anlaşmalı çalışan hastanelerde kayıtlar daha detaylı tutulmakta olup özel polikliniklerde hastaların mahremiyetine daha fazla özen gösterilmektedir. Yapılan operasyon için tutulan kayıtların kesinlikle ikinci kişilerle paylaşılması söz konusu değildir. Yine hastanın bu konu hakkında özel bir istekte bulunması durumunda yapılan operasyon kızlık zarı dikimi olarak değil de başka bir isim altında kayıtlara geçilebilmektedir. Ancak özel sağlık merkezlerinde yapılan müdahaleler için gereken tüm mahremiyet sağlanmakta ve bilgilerin başka kişilerin ellerine geçmesi kesinlikle engellenmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nedir?

Kızlık zarı tamiri operasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biride kızlık zarının dikilmesi esnasında vajina daraltma ameliyatının da yapılmasıdır. Vajina daraltma ameliyatı özellikle de birden fazla sayıda cinsel deneyim yaşayan kadınlar için zarın tamir edildiği operasyonlarda mutlaka eş zamanlı olarak yapılmalıdır. Bu sayede genişleme kaynaklı olarak sizinle cinsel deneyim yaşayan partnerinizin bekâret kanamasından şüphelenmesinin de önüne geçmiş olursunuz.

Günümüzde belirli bir yaşın üstünde olan ve normal doğum yapan (özellikle de iri bebek doğumu gerçekleştiren) kadınların büyük bir bölümü vajina daraltma ameliyatı yaptırmayı tercih etmektedir. Vajina daraltma ameliyat fiyat seçeneklerine kızlık zarı dikimi fiyatı da eklenerek operasyon gerçekleştirilmekte, bu sayede tamamen kadın cinsel ilişkiye girmeden önceki hale dönüştürülmektedir. Bu yöntem sayesinde doğum yapan kadınlarda dahi kızlık zarı tamiri mümkün hale getirilmektedir. Vajinoplasti ameliyatı ile elde edilen sonuçlar çok daha etkileyicidir. Burada önemli olan operasyonu gerçekleştirecek olan hekimin mesleki yeterliliği ve bu alanda gerçekleştirmiş olduğu ameliyat deneyimidir. Kızlık zarı tamiri adlı yazımızı okuyabilirsiniz.