Kızlık Zarı Zedelenmesi Nasıl Anlaşılır ? Belirtiler Nelerdir ?

Kızlık zarı zedelenmesi, yırtılmaların tam gerçekleşmediği küçük kenar travmaları esnasında görülür. Zedelenme tam bir yırtık anlamında değildir. Serbest kenardaki mikro travmalar sonucu oluşan hasarlara kızlık zarı zedelenmesi denir.

Kızlık Zarı Zedelenmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kızlık zarı zedelenmesinin birçok nedeni vardır. Bu nedenle aşağıdaki gibidir:

  • Sürtünme ile yaşanan ilişkiler,
  • Genital bölgeye çarpma,
  • Mastürbasyon,
  • Vajinal enfeksiyonlar,
  • Bacak ve kasık bölgesini ilgilendiren sporlar esnasında yaşanan durumlar,
  • Bisiklet sürmek ve ata binmek gibi sporlar esnasında yaşanan kazara durumlar.

Kızlık zarı zedelenmesinin başlıca nedenleri arasındadır. Bu nedenlerden kaynaklı kızlık zarı zedelenmesi yaşanabilir. Bu durumlar ile karşılaşıldığında doktor muayenesine gidilmesi gerekir.

Kızlık Zarı Zedelenmesinin Belirtileri

Kızlık zarı zedelenmesi esnasında görülen belirti vajinal kanamalardır. Kanamanın miktarı bir veya birkaç damladır. Bu kanama kendi kendine durur, kızlık zarı zedelenmesinde kanın rengi pembeye yakın kırmızıdır. Kanama devam etmez, fakat yırtılmayla ayrımı muayene ile yapılır. Kızlık zarı zedelenmesinde ufak bir acı yaşanabilir.

Fakat çoğu insan hiçbir şey hissetmez, çoğu zedelenmede ağrı veya kanama olmadan, kişi fark etmeden olur. Kızlık zarı zedelenmesinin olup olmadığı konusunda jinekolog hekimin yapacağı muayene ile anlaşılır.

Bu muayene değerlendirilmesi en kolay muayenelerden birisidir. Gözleme dayalıdır ve cihaz kullanılmaz, iç dudaklar yanlara doğru ayrılır ve vajinal girişteki kızlık zarı değerlendirilir. Zedelenme konusunda değerlendirmeyi doktor yapmalıdır. Kişi kendi başına evde ayna yardımıyla kızlık zarını görüp, muayene etmesi doğru değildir.

Kızlık Zarı Zedelenmesinde Kanama Durumu Nasıl Olur?

Kızlık zarı zedelenmesi esnasında hissedilir düzeyde bir kanama ile karşılaşılmaz. Kanama olsa dahi bir veya birkaç damla ile olur. Kanama kendiliğinden durur, haftalarca aralıklı olarak devam etmez. Mastürbasyon veya sürtünme ile olan ilişkiler esnasında bir damla kanama olması zedelenme açısından önemli bir belirtidir. Böyle durumlarda karşılaşıldığı zaman kanamanın nedeni zedelenmedir fakat kızlık zarı için kontrol yaptırmak gerekir.

Kızlık Zarı Zedelenmesi Nasıl Olur?

Kızlık zarı; cinsel ilişki dışında, mastürbasyon ve içeriye bir cisim ya da parmak sokulması sebebiyle zedelenebilir. Bütünlüğü korunmuş kızlık zarı sonraki cinsel ilişkide tekrar kanayabilir. Kızlık zarı bazı durumlar karşısında yırtılsa dahi kanamayabilir. Kızlık zarının zedelendiği yerde kan damarı zayıf ise kanama az olabilir hatta fark edilmeyebilir. Bu sebeple ilişki sonrasında kanama olmazsa kızlık zarının bozulmadığı anlamını taşımaz.

Kızlık Zarının Zedelenmesi Bekaret Açısından Sorun Olur Mu?

Kızlık zarı ilk cinsel ilişkinin yarıdan fazlasında bozulur. Bu özelliğiyle bekaret ile ilişkilendirilmektedir. İlişkiyi sadece evlilikte yaşayan toplumlarda bekaret önemli bir yer tutar. Kızlık zarının bozulması bekaret kaybı anlamını taşır. Fakat kızlık zarının zedelenmesi bekaretin kaybedildiği anlamını taşımaz. Çünkü zedelenmiş olan zar bozulmuş değildir, sonraki ilişkide yırtılarak kanayabilir. Kızlık zarı yırtılmış ise bekaretin yeniden sağlanabilmesi için kızlık zarı dikilmelidir. Bununla beraber ilk gecede kanama yaşanması mümkündür ve hiçbir şekilde kızlık zarının dikildiği anlaşılmaz.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024