Elastik kızlık zarı ya da esnek kızlık zarı cinsel birleşme ile bozulmayan kızlık zarı olarak bilinmektedir. Kızlık zarı vajinanın giriş kısmından iki üç santimetre kadar içeride bulunan zar yapısına sahip bir dokudur. Yapılan araştırmalar bu dokunun fizyolojik bir yararını ortaya çıkaramamış olsa da pek çok toplumda bekaretin simgesi olarak kabul edilmekte ve hala büyük önem görmektedir.

Genelde ilk cinsel ilişki sonrasında kızlık zarı yırtılarak bozulur ve bu yırtılma sonrasında bir miktar kanama meydana gelir. Ancak bazı durumlarda cinsel birleşme olsa dahi kızlık zarı yırtılmaz. Bu gibi durumlarda esnek kızlık zarı varlığı düşünülür. Her yüz kadından 25 tanesinde kızlık zarının esnek olduğu bilinmektedir. Kızlık zarının tam ortasında bulunan açıklığın diğer zar tiplerinden daha fazladır ve kızlık zarının esnemesinin buna bağlı olarak meydana geldiği düşünülmektedir.

Kızlık zarının çok esnek olması durumunda kızlık zarı cinsel birleşme sonrasında tamamen eski haline bile geri dönebilmektedir. Zarın ortasında yer alan açıklığın çapı genişledikçe zarın esneme oranı da o kadar yükselmektedir. Esnekliğin yüksek olduğu durumlara cinsel ilişki sonrası kanama genelde görülmez. Düşük olduğu durumlarda ise her cinsel birleşme sonrası bir miktar kanama görülmesi mümkündür. Kızlık zarının esnek olup olmadığı ise bu alanda uzman olan bir jinekoloğun muayenesi ile anlaşılabilir. Kişinin bunu kendisinin anlaması mümkün değildir.

Esnek Kızlık Zarı Kanar Mı?

Vajinanın ağız kısmında bulunan kızlık zarı geçirgen ve yarı esnek bir yapıya sahiptir. Bulunduğu yer ve yapısı kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı kişilerde daha içlere doğruyken bazılarında geçirgenliği olmayan yani tamamen kapalı bir yapıya sahiptir. Anadolu geleneklerinde özel bir yere sahip olan kızlık zarı, yeni evlenen çiftlerin de kabusu olabiliyor. Cinsel birliktelik sırasında yırtılan kızlık zarından bir miktar kan gelir. Bu kan bekaretin göstergesidir ve çiftler arasındaki sadakati güçlendirir.

Kızlık zarının esneklik düzeyi kanamayı da etkiler. Örneğin aşırı derecede esnek olan kızlık zarı ilk birleşmede yırtılmayabilir. Dolayısıyla kanama gözlenmez. Bu durumda şüpheleri ortadan kaldırmak için doktor muayenesi istenebilir. Hatta birçok kızlık zarı birliktelik sırasında yırtılmayıp, hekim müdahalesiyle yırtılmaktadır.

Kızlık Zarının Esnek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Kızların % 25’inde esnek kızlık zarı bulunuyor. Normalde yarı geçirgen, delikli ve kısmen esnek yapıya sahip olan kızlık zarı bazı kızlarda olması gerekenden daha esnektir. Aynı zamanda büyük deliğe sahip kızlık zarları da yine esneklik gösterir. Esnek kızlık zarı, cinsel birliktelik sırasında kanamaya neden olmaz.

Vajinanın hemen iç kısmında yer alan kızlık zarının esnek olup olmadığını anlamak son derece kolaydır. Kişiler bunu tahmin etse bile kendi kendilerine kontrol edemez. Uzman jinekolog tarafından yapılacak basit bir muayene sonucu kızlık zarının esnek olup olmadığına karar verilir. Kızlık zarının esnek olup olmadığını merak eden ya da aklında şüphesi olan kişilerin jinekoloğa başvurması gerekiyor.

Esnek Kızlık Zarına Dikim Yapılabilir Mi?

Esnekliği yüksel veya delik çapı geniş olan kızlık zarları ilişki sırasında kanamaya neden olmayabiliyor. Bakireliğin göstergesi olan kızlık zarının birliktelik sırasında kanamasını isteyen kadınlar, dikiş attırmaktadır. Özel klinik ve merkezlerde, uzman estetisyenler tarafından esnek kızlık zarına dikim yapılabilir.

Esnek kızlık zarına yapılan dikim uygulaması kalıcı veya geçici olabilir. Genellikle birliktelik sırasında yırtılmayan esnek kızlık zarı, bu uygulama sayesinde yırtılarak kanamaya neden olur. Aksi taktirde bu yapıya sahip kızlık zarları genelde kanamaya neden olmuyor. Kızlık zarının esnek olup olmadığı, hymen deliğinin büyüklüğü hekim kontrolüyle anlaşılabiliyor. Bu tarz zarlar eğer müdahale istenmiyorsa ancak doğum sırasında yırtılmaktadır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024