Kızlık Zarının Şekli Dikimde Önemli Midir?

Kadınlarda bulunan kızlık zarının yapısı farklıdır. Her kadının aynı şekilde olmayan zar, sadece yapı ile birbirinden ayrılır ve bu bakımdan operasyon gibi durumlarda herhangi bir fark ya da sorun bulunmaz. Çoğu kadının kızlık zarı dikimindeki en çok merak ettiği detayların başında, zarın yapısının etkisinin ne olduğu yer alır. Bugüne kadar yapılan operasyonlarda ve tıbbi birikimine göre kişilerin kızlık zarının herhangi bir etki yapmadığı bilinir.

Kızlık Zarı Şekilleri Nasıldır?

Anüler Himen (Yuvarlak halka): Bu tip zarda kadınların genelde yuvarlak şeklinde bir zarı bulunur. Genelde kanamanın olmamasına engel olan zar tipidir ve esnek yapısı ve fiziksel durumu çoğu zaman yırtılmanın sonraki ilişkilerde yaşanmasına neden olmaktadır. Kadınların yüzde 60’ından daha fazlasında bu türde zar vardır.

Kresentrik Himen (Yarımay): Kızlık zarının yarım ay şeklinde olmasıdır. Zar ince ve çok kolay yırtılır yapıdadır fakat görülme sıklığı çok azdır ve genelde kadınların yüzde 5’inde görülür.

Septalı Himen (Ara bölmeli): Kızlık zarının orta kısmında boşluk olması, septalı himen olarak bilinir. Görülme sıklığı çok daha azdır.

Kribriform himen (Çok delikli, kalburumsu): Kızlık zarının birden fazla deliği olması durumudur. Kadınlarda bu durum çok seyrek görülür buna rağmen, çok delikli kızlık zarı oldukça farklı bir yapıdadır.

İmperfore Himen: Bu kızlık zarı deliksizdir ve bu özelliği ile diğer tüm zarlara göre farklıdır. Kadınların bu tür zara sahip olması halinde kanama içte kalır ve operasyon ile alınması gerekir.

Mikroperfore himen (Küçük delikli): Kadınların kızlık zarının deliğinin çok küçük olması durumudur. Adet kanamasının ağrılı geçmesi de bu tür zara sahip olunduğunun göstergesidir.

Multipar himen: (Doğum yapmışlarda bulunan) normal doğum yapmış kadınlarda bulur. Genelde küçük parçalar kalır.

Kadınların ilk gecesini nasıl yaşayacağı dahi zar tipine bağlıdır. Bu nedenle zar dikimi ya da ilk gecenin nasıl geçeğini, ağrı yaşayıp yaşamayacağını öğrenmek isteyen kadınların muayene olması gerekir. Zar dikiminde zarın tipinin herhangi bir önemi olmasa da ilk ilişki için çok belirleyici olan kızlık zarı için kişilerin kadın doğum uzmanlarından destek alması mümkündür. Üstelik herhangi bir aksilik, ters bir durumun olması halinde de kişilerin yine uzmandan destek alması mümkündür.

Kişiler için güvenilir bir uzmanın olması yeterlidir. Uzmandan alınacak destekler ile birlikte kişilerin kolay bir şekilde zar konusunda durumu öğrenmesi ve buna göre önlem alabilmesi mümkün olacaktır. Bu alanda uzman olan Esra Çabuk Cömert sayesinde kızlık zarı muayenesi konusunda destek alınabilir. Uzmanlığı ile kendini bu alanda kanıtlamış olan Esra Çabuk Cömert, kadınların ilk ilişkiden doğuma kadar uzun bir süreçte en büyük destekçisi olacaktır. Bu konuda iletişimin bölümünü kullanabilirsiniz.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024