Kozmetik Jinekoloji

Kadınların yaşamış oldukları bekâret baskısı ne yazık ki toplumun gelişmesine rağmen hala devam etmektedir. Erkekler için hiçbir sorun teşkil etmemesine rağmen kadınlar için evlilik öncesi cinsel ilişki hala büyük bir tabu olarak görülmektedir. Bu deneyimi yaşayan kadınların büyük bir bölümü ise kızlık zarı tamiri ile bu sorunu çözmeye çalışmaktadır. Günümüzde artık bu alanda hizmet veren başarılı jinekologlar sayesinde kadınların üzerinde oluşan bu baskı kırılmakta ve bekâret korkusu ile evlilikten kaçan kadınların da mutlu birer yuva kurmaları mümkün kılınmaktadır. Peki, kızlık zarı tamiri için güvenilir yöntem nedir?

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Olur?

Kızlık zarının dikilmesi için geliştirilen özel teknikler sayesinde kesin kanama garantili şekilde kızlık zarı tamiri gerçekleştirilebilmektedir. Geliştirilen yöntemler ikiye ayrılmakta olup zarın dikilmesi seçilen yönteme bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Günümüzde artık jinekologlar kalıcı kızlık zarı tamiri yöntemi olarak ta bilinen flep yöntemi ile bu operasyonları yapmayı tercih etmekte olup geçici kızlık zarı tamiri yöntemi de halen kullanılmaktadır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Yöntemi Nedir, Nasıl Yapılır?

Flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi son yıllarda en çok tercih edilen yöntem olup bunun nedeni cinsel deneyim için bir sınırlama getirilmemesidir. Sadece operasyonu takip eden ilk 1 ay içerisinde cinsel ilişki yasaktır ve bu sürenin dolmasının ardından meydana gelen ilk cinsel deneyim ile bekâret kanaması yaşanır. Operasyonun bu kadar tercih edilmesinin nedeni ise yapılan müdahale ile beraber yeniden kızlık zarı oluşturulmasıdır.

Yani aslında burada kızlık zarının tamir edilmesi ya da kızlık zarının dikilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yapılan operasyon tamamen sıfırdan yeni bir kızlık zarı oluşturulmasıdır. Bu sayede ilişki sonrası yaşanan kanama gerçek kızlık zarı kanaması ile birebir aynıdır ve hiçbir şekilde farkının anlaşılması mümkün değildir. Yine kadının cinsel ilişki sonrası bir kızlık zarı muayenesi geçirmesi durumunda doktorun bile bu kızlık zarının tamir edilip edilmediğini anlaması kesinlikle söz konusu olamaz. Ancak ve ancak cinsel ilişki öncesi jinekolojik muayene yapılırsa doktorun bunu anlaması mümkündür. Cinsel ilişki sonrası ise kızlık zarının bu yöntemle yeniden dikilip dikilmediğinin anlaşılması mümkün olmamaktadır.

Flep yöntemi ile onarılmış kızlık zarı operasyonlarında bozulan kızlık zarı dokusunun etrafından bulunan yeni dokular kullanılarak baştan bir kızlık zarı oluşturulmaktadır. Operasyon uzman ellerde gerçekleştirildiğinde son derece güvenilir bir yöntemdir. Kızlık zarı dikildikten sonra doktorun uyarılarına ve tavsiyelerine uyarak kısa sürede iyileşme sağlanır. Hastanede yatılmasına gerek yoktur. Operasyonun ardından hasta kendisini iyi hissettiği anda hastaneden çıkarak normal yaşantısına geri dönüş yapabilir. 1 aylık cinsel perhiz uygulanır ve tam iyileşmenin doktor ile onaylanması durumunda bu sürenin sonunda kişi aktif cinsel yaşantısına istediği anda geri dönüş yapma hakkına sahiptir.

Geçici Kızlık Zarı Tamiri Nedir, Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dokusunun bulunduğu bölgeye atılan minik dikişler ile girilen ilk cinsel ilişkide bu bölgede kanamaların meydana getirilmesi yöntemine geçici kızlık zarı tamiri adı verilmektedir. Yakın zamanda cinsel ilişkiye girecek olan kişiler tarafından tercih edilir. Bu yöntem tercih edildiğinde operasyonun yapıldığı günü takip eden 7 günlük süreç içinde kadının cinsel ilişkiye girmesi gerekir. Ancak istenen kanamanın yaşanabilmesi için doktor tarafından tavsiye edilen süre ilişkiye girilecek olan tarihten 2-3 gün öncesidir.

Geçici kızlık zarı dikimi fiyatları daha uygun olduğu için genelde tercih edilir. Ancak kişinin cinsel ilişkiye gireceği tarihi tam olarak bilmemesi durumunda bu yöntemin uygulanmasının hiçbir anlamı yoktur. Çünkü kızlık zarı dikilse dahi uzun süre sonra cinsel ilişkiye girilmesi dikişlerin etkisini kaybetmesi nedeniyle kanama yaşanmasını sağlamayacaktır. Kişinin cinsel birliktelik yaşayacağı tarihi bilmemesi durumunda tercih etmesi gereken yöntem geçici kızlık zarı tamirinden ziyade kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemi olmalıdır.

Genelde pek çok kişi kızlık zarı dikilmesi fiyatı için endişe yaşamakta olup burada dikkat edilmesi gereken husus fiyattan ziyade kızlık zarı diken doktorlar arasından en iyisini belirleyerek karar vermek olmalıdır. Mesleki olarak kendisini geliştirmiş, bu alanda bilgi ve deneyim elde etmiş jinekologlar tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda hem iyileşme süresi kısalmakta hem de ilişkide kanama başarısı yüzde yüz olarak elde edilebilmektedir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024