Hamile kalan fakat çocuğu doğurmak istemeyen kişiler, bu konuda çok farklı yöntemlere başvurabilmektedir. Bu sürecin öğrenilmesini istenmeyen kişiler, yasal olmayan yerlerde yaptırdıkları operasyonlarla bu konuda destek almaya çalışmaktadır. Fakat kürtaj için bu tür durumlar son derece risk içerir ve kadınların kesinlikle bu tip çözümlere yönelmemesi gerekmektedir. Öyle ki operasyonlar, kişilerin çok hassas bölgesine uygulanır ve bu sırada enfeksiyon kapılma riski oldukça fazladır. Aynı zamanda başarısız bir operasyon sonraki dönemlerde çok farklı sağlık problemlerini ortaya çıkarabilecektir. Bu tip risklerin alınmaması ve hayati tehlike gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılmaması adına ise kişilerin başlangıç aşaması itibarıyla uygun bir yol izlemesi gerekecektir.

Türkiye’de Kürtaj Çalışmaları

Türkiye genelinde pek çok farklı merkezden kişiler destek alma şansına sahiptir. Fakat merkezlerin tıbbi yeterliliği ve uzmanların bu konudaki deneyimleri aynı değildir. Bu nedenle de başlangıç aşaması itibariyle merkezlerin değerlendirilmesi sırasında bu tip detaylara dikkat edilmelidir. Merkez seçimi yapıldıktan sonra ise yapılması gereken tek işlem randevu almak ve bu randevu dahilinde kürtaj operasyonlarını yaptırmaktır. Kişiler için kürtaj karar vermesi zor bir işlemdir ve bu nedenle de çeşitli çekinceler yaşanabilir. Fakat kişilerin karar verme aşamasında dikkatli olması ve çevresindeki etkilerden uzak bir şekilde karar verebilmesi ilerdeki pişmanlıkları ya da olumsuzlukları ortadan kaldıracaktır. Bu tip durumlar söz konusu olduğunda, iyi bir hazırlık süreci ile kendi hayatınız için iyi bir karar verebilirsiniz.

Türkiye genelinde pek çok farklı merkezin bu hizmetin sunulması, kişiler için şanstır. Öyle ki sorun yaşamamak adına pek çok farklı merkez incelemeye tabi tutulabilir. Bu inceleme sonucunda ise merkezler tarafından sunulan hizmetler ile ilgili pek çok farklı detaya erişimi sağlanmaktadır. Merkezlerin sunduğu hizmetlerde dahi farklılıklar olduğu görülecektir. Bu bakımdan kürtaj söz konusu olduğunda kişilerin acele etmemesi ve yasal süre içerisinde bu konuda destek alması gerekir.

Türkiye kapsamında pek çok kişi kürtaj operasyonlarını tercih ederek yaptırmaktadır. Aynı zamanda bu kişilerin aldığı hizmetler ile ilgili değerlendirmeleri de yine internet üzerinde bulunur. Bu bakımdan kişiler internet üzerinden yapacağı incelemeler neticesinde kendilerine yorumlardan daha iyi bir şekilde merkez belirleyebilir. Tek bir merkez ile çalışılması kişiler için en büyük şanstır. Öyle ki merkezlerde kişilere yönelik yapılacak incelemeler ve daha sonrasında sağlanacak hizmetlerde sürekli çalışılması artı bir avantaj katar. Uzmanın kişiyi tanıması ve bu konuda nasıl bir süreç izlemesi gerektiğini daha iyi bilmesi operasyonların daha yüksek başarılı tamamlanmasını sağlar. Bu bakımdan kişilerin iyi bir merkez belirlemesi pek çok noktada ona avantaj sağlayacaktır. Sadece internet üzerinden dahi kadınlar tarafından yapılan tercihlere göre gerekli olan detayları öğrenebilirsiniz.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024