Kürtaj Kaç Kez Yapılabilir ? Birden Fazla Kürtaj Yaptırmanın Zararı Var Mıdır ? 

Bebek sahibi olmak istemeyen bireyler, istemedikleri halde hamile kalabilirler. Ya da gebeliğinin devamı ve doğumu riskli olan anneler vardır. Bu durumlarda çare kürtaj yaptırmaktır. Kürtaj, anne karnında bulunan embriyoyu tıbbi işlemle alma durumudur. Her tıbbi işlemde olduğu gibi kürtajda da birtakım riskler bulunmaktadır. Peki kürtaj kaç kez yapılabilir? Uzmanlar bu konuda gerekli tüm açıklamaları yapmışlardır. Kürtaj olurken dikkat edilmesi gereken hususlar da bulunmaktadır. Bu hususları doğru bilmek, kürtajın risklerini en aza indirebilir.

Birden Fazla Kez Kürtaj Yaptırmanın Zararları

Birden fazla kez kürtaj yaptırmanın zararları şunlardır:

  • Rahime zarar verilebilir.
  • Enfeksiyon kapılabilir.
  • Yeniden hamile kalmaya engel olacak bir hata meydana gelebilir.
  • Rahimde ameliyat aleti kalabilir.

Birden fazla kürtaj olunduğunda bu gibi riskler meydana gelebilir. Risk her zaman bulunmaktadır. Önemli olan kürtajın ne şartlar altında yapıldığıdır.

Kaç Kez Kürtaj Olunabilir?

Kürtaj olmak için belli bir sınırlama bulunmamaktadır. Yani şartları müsait olan herkes kürtaj olabilir. Ancak kürtaj olmadan önce iyi düşünmek gerekir. Bu ameliyatın ne gibi risklere sahip olduğunu bilmek önemlidir.

Kürtaj Olmak Tekrardan Hamile Olmaya Engel Mi?

Kürtaj olmak, hamileliğe tamamen engel olan bir durum değildir. Sadece mevcut olan hamileliği sona erdirmek için yapılan bir işlemdir. Kürtaj olduktan sonra tekrardan hamile kalınabilir. Ancak kürtajın doğru şekilde yapılması, yeniden hamile kalabilmek için çok önemlidir. Bu nedenle kürtaj olmak isteyen bireylerin, doğru bir hastane seçmeleri gerekir.

Kürtaj Olurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj olurken dikkat etmeniz gerekenler vardır. Kürtaj olmak, başlamış olan hamilelik sürecini tıbbi bir şekilde sonlandırmak demektir. Sonradan pişman olmamak açısından bu konu hakkında iyi düşünmeniz önemlidir. Kürtaj olmaya karar verdiğiniz zaman öncelikle gideceğiniz doktoru iyi seçmelisiniz. Kürtaj konusunda deneyimli olan doktorlara gitmeniz, sizin açınızdan önemlidir. Bunun yanı sıra gidilen sağlık kurumunun hijyenik olması gerekir. Çünkü kürtaj işleminin hijyenik bir alanda yapılması şarttır. Ayrıca kullanılan ekipmanların da yine aynı şekilde hijyenik olmaları gerekir. Kürtaj olduktan sonra bireyin kendine dikkat etmesi önerilir. Eğer gerekli önlemler alınmazsa kürtaj sonrasında birtakım sorunlar yaşamaya maruz kalınabilir.

Kürtaj Olmak Riskli Midir?

Kürtaj olmak, aslında son derece kolay bir işlemdir. Uzmanı olan doktor, kısacık bir süre içerisinde kürtajı gerçekleştirebilir. Eğer doğru bir doktora giderseniz, kürtaj sizin için bir risk değildir. Ama bu konuda tecrübesiz iş yapan bir doktor, beklenmedik hatalara yol açabilir. Kürtajın en büyük riski, enfeksiyon kapmadır. Bunun yanı sıra kürtaj için kullanılan ekipmanın rahimde kalması da yine büyük risklerdendir. Bu tür riskleri bilerek kürtaj olmanız ve ona göre hareket etmeniz gerekir. Kürtaj olmadan evvel, doktorunuzu mutlaka araştırın.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024