İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında kullanılan yöntemlerden biri olan kürtaj hakkında bilinmesi gerekenler arasında ilk sırayı kesinlikle kürtajın bir doğum kontrol yöntemi olmadığı yer almaktadır. Buna ilave olarak kürtaj yasal sınırlar içerisinde ve uzman doktorlar tarafından yapıldığı durumda kesinlikle güvenilir bir yöntemdir. Burada önemli olan kürtaj olmak istiyorum diyen kadınların bunun için uzman bir doktordan yardım almasıdır. Bu konuda merak edilen konulardan biride “kürtaj olan kadın tekrar hamile kalır mı?” sorusudur. Ayrıca Ankara kürtaj merkezleri de birçok kişi tarafından aranmaktadır.

Kürtaj Hamile Kalmaya Engel mi?

Doğru şekilde yapılan kürtajın kadının yeniden hamile kalmasını zorlaştıran hiçbir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Ancak sağlıksız şekilde uzman olmayan kişiler tarafından yapılan yasa dışı kürtaj operasyonlarında ne yazık ki kadının doğurganlığını olumsuz yönde etkileyecek sağlık sorunları yaşanabildiği için kürtaj sonrası kısırlık riski oluşabilir.

Yine sık sık kürtaj olmak da kürtaj sonrası risklerin yoğunlaşması nedeni ile kadının gebelik ihtimalini düşürebilmektedir. Bu nedenle gebe kalmak istemeyen kadınların aktif bir cinsel yaşantıları bulunuyorsa çok iyi şekilde korunmaları, doğum kontrol yöntemleri arasında kendilerine en uygun olanı seçerek titiz bir şekilde uygulamaları çok önemlidir.

Yasal Kürtaj Nedir?

Anne karnındaki bebeğin dahi bazı hakları bulunmaktadır. Ülkemizde kürtaj kadınlara tanınan yasal bir hak olup ancak bunun için süre sınırlaması uygulanmaktadır. Ülkemizde yasal kürtaj süresi olarak uygulanan süre 10 haftadır. Yani gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj yaptırmak isteyen kadınlara izin verilirken 10 haftadan sonra kürtaj yaptırılması kesinlikle mümkün değildir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024